Koncerty, wystawy, zwiedzanie kaliskich świątyń, czyli Noc Kultury w Kaliszu. Zobaczcie co będzie się działo!

2019-05-16 16:00:00 BK

Selfie z wojem i pokazy walki w rezerwacie na Zawodziu, zwiedzanie kaliskich świątyń, malowanie na sztalugach na kaliskim rynku, koncerty w CKiS czy spotkanie z aktorem Leonardem Pietraszakiem – to tylko niektóre z atrakcji jakie będą czekały na mieszkańców już 18 maja podczas Nocy Kultury i Nocy Muzeów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Serdecznie zapraszamy najbliższa sobota, 18 maja na wielkie wydarzenie kulturalne – Noc Kultury i Noc Muzeów. Będzie bardzo bogaty program, który zachęci każdego mieszkańca na spędzenie czasu z kulturą – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Noc Kultury w całości poświęcona jest Tadeuszowi Kulisiewiczowi. Zapraszamy na początek do Komody, gdzie o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie ze znanym aktorem Leonardem Pietraszakiem. Spotkanie to poprowadzi prof Piotr Łuszczykiewicz – mówiła Grażyna Dziedziak, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji w Kaliszu. - Planowany jest plener rysunkowy i malarski, w którym uczestniczyć będą uczniowie Liceum Plastycznego, studenci WP-A UAM oraz Uniwersytetu III Wieku. W centrum miasta spotkamy artystów ze sztalugami.

Oprócz tego na kaliszan będzie czekało bezpłatne zwiedzanie Centrum Baśni i Legend Baszta Dorotka, skarbca Bazyliki św. Józefa oraz kaliskich świątyń. W Centrum Kultury i Sztuki wysłuchamy koncertów m.in. wokalistki Sary Tomczak, absolwentki WP-A UAM oraz zespołu Kirszenbaum.

Centrum Rysunku i Grafiki im. Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 przygotowało na 18 maja specjalną akcję. - Od godziny 18:00 do 19:30 będzie akcja Kulis na Koszulkę. Każdy będzie mógł przynieść swoją koszulkę lub torbę i techniką sitodruku nanieść na materiał wybraną grafikę – mówiła Joanna, pracownik Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - Będzie możliwość zwiedzania wystawy “Zakochani w Kaliszu” oraz wystawy stałej poświęconej Kulisiewiczowi. Zapraszamy również do naszego Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, gdzie główną atrakcję będzie możliwość zrobienia sobie selfie z wojownikiem, przymierzenia strojów oraz obejrzenia walk wojów. Pełny program Nocy Muzeów z MOZK: https://www.calisia.pl/articles/sobotni-wieczor-z-muzeum-okregowym-ziemi-kaliskiej">TUTAJ

Atrakcji nie zabraknie również w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, a wszyscy chętni będą mogli dotrzeć tam bezpłatnie autobusami. Odjazdy: 19:00, 20:00, 21:00 spod Bazyliki św. Józefa.

Do Nocy Kultury włącza się Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, gdzie przygotowany będzie bogaty program od godziny 18:00 do 24:00.

- W aktualnej siedzibie Galerii zaprezentujemy wystawę “Genesis” Bogny Rząd. Zespół, który współtworzył ten projekt ożyje w wielu różnych realizacjach artystycznych. Odbędzie się koncert giper_lab i Jakuba Figla, zaprosimy na performens taneczny “Napięcia” Anny Wytych-Wierzgacz i o 23:00 zakończymy performensem muzycznym “Tropienie” Jacka Różańskiego – mówiła Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Pełny program Nocy Kultury w Tarasinie: TUTAJ

Podczas tegorocznej ‘Nocy Kultury’ zapraszamy do Wieży Ciśnień im. B. Jareckiego. Od godziny 17:00 do 21:00 czekają dwie wystawy:
„Kantor, Lupa, Jarocki — Rysunki i Obrazy Teatralne Lidii Wlk” oraz wystawa otwierająca nową przestrzeń wystawienniczą: „Pocałunki — Wojciech Krenz”. Będzie można wziąć także udział w warsztatach ceramicznych, które poprowadzi Beata Kotecka.

Pełny program Nocy Kultury i Nocy Muzeów w Kaliszu: TUTAJ

Warto wymienić instytucje i podmioty zaangażowane w projekt:
‒ Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z oddziałami: Centrum Rysunku i
Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu,
‒ Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie,
‒ Galeria Sztuki im. Jana Tarasina,
‒ Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”,
‒ Centrum Kultury i Sztuki,
‒ Muzeum im. G. J. Osiakowskich,
‒ Komoda Club Residence,
‒ Sala na Dworcu PKP,
‒ Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza,
‒ Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu,
‒ Uniwersytet Trzeciego Wieku,
‒ Kościół Boży w Chrystusie,
‒ Kościoły w śródmieściu,
‒ Cerkiew Prawosławna,
‒ Przewodnicy PTTK,
‒ Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta wraz ze Skarbcem.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ