Kultura

Koncert w Filharmonii Kaliskiej na 100-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej

2019-09-12 10:00:00 red. za Filharmonia Kaliska

20 września w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji obchodów 100-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st im. H. Melcera w Kaliszu.

- Ta szkoła jest szkołą ludzi niezwykłych, nietuzinkowych, utalentowanych i bardzo pracowitych. To właśnie jej uczniowie, a następnie absolwenci, tworzą historię naszej szkoły - mówi Maria Pawelec Dyrektor PSM I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Jednym z punktów obchodów jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu jest koncert w Filharmonii Kaliskiej. To również nawiązanie do historii szkoły. Zarówno w pierwszym składzie orkiestry, z 1974 roku, jak i w obecnym, są jej absolwenci. Solistami koncertu będą również absolwenci szkoły, koncert poprowadzi Zbigniew Goncerzewicz.

RYS HISTORYCZNY SZKOŁY

Rodowodu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im.H. Melcera w Kaliszu należy szukać w prywatnych szkołach muzycznych działających w tym mieście na przełomie XIX i XX wieku, a także w dziejach Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego.

Projekt założenia szkoły społecznej mógł stać się realny jednak dopiero z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Władze miasta i powiatu wygospodarowały na ten cel pewne kwoty i przy aprobacie Ministerstwa Kultury i Sztuki pierwsze zajęcia w nowej placówce artystycznej Kalisza rozpoczęły się 20 września 1919 r.

Do roku szkolnego 1927/28 szkoła nosiła nazwę: „Szkoła muzyczna Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego”, zaś w następnym roku szkolnym w nazwie placówki znajdowało się już imię patrona. Nowa nazwa brzmiała: „Szkoła muzyczna im. Fryderyka Chopina przy Towarzystwie Muzycznym w Kaliszu”. Z wiarygodnych źródeł wynika, że nazwa ta obowiązywała do czasu wybuchu II wojny światowej.

W roku wybuchu II wojny światowej, Niemcy zamknęli szkołę, a Towarzystwo zawiesiło działalność. Reaktywowanie nastąpiło w 1945 r.

Zadania zorganizowania szkoły podjął się wówczas przybyły do Kalisza pełnomocnik władz wojewódzkich d.s. szkolnictwa muzycznego w województwie poznańskim Oskar Ruppel. Początkowo, w maju 1945 r. powstał Miejski Instytut Muzyczny.

W roku 1948 na podstawie Ustawy o Ustroju Szkolnictwa Artystycznego władze wojewódzkie w Poznaniu powołały w ramach dotychczasowego Miejskiego Instytutu Muzycznego dwie jednostki: Szkołę Muzyczną i Średnią Szkołę Muzyczną. Rada Pedagogiczna wystąpiła z wnioskiem o nadanie szkołom imienia Henryka Melcera.

Szkołom nadal patronowało Kaliskie Towarzystwo Muzyczne i nadal mieściły się one w jego gmachu, jednakże z momentem ich utworzenia nastąpiło przekazanie budynku, w którym się mieściły – wraz z całym majątkiem.
W następnych latach rozwój szkół był niezwykle dynamiczny. Kształciła się coraz liczniejsza grupa młodzieży, a kształcenie obejmowało coraz to nowe kierunki.

Rok 1965 przyniósł znaczącą poprawę warunków lokalowych – szkołę rozbudowano i przebudowano stary budynek. Dzięki tej inwestycji szkoła zyskała 16 klas do zajęć indywidualnych, dwie sale wykładowe, aulę dla 80 uczniów, 6 pomieszczeń służbowych i piękną salę koncertową.

Z dniem 1 września 1968 r. na podstawie zarządzenia Ministerstwa Kultury i Sztuki obie szkoły muzyczne w Kaliszu połączono w nową jednostkę organizacyjną i budżetową pod nazwą Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu i pod taką nazwą funkcjonuje ona z powodzeniem do dziś. Z murów naszej szkoły wyszli absolwenci, spośród których bardzo wielu kontynuowało naukę, a później karierę muzyczną. Dziś w szkole uczy się ponad 300 uczniów i pracuje ponad 50 pedagogów. Obecnie dyrektorem jest mgr Maria Pawelec, a wicedyrektorem mgr Liwio Szumała.

Bilety do kupienia: https://filharmoniakaliska.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/263442/ref/b24_filharmoniakaliska/lang

Normalny: 30 zł
Ulgowy: 20 zł
Melomani do lat 18 - 10 zł

Rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48   

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ