Koncert w 150 rocznicę urodzin

2010-11-22 20:46:13 Aga

Na koncert symfoniczny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wielkiemu pianiście, kompozytorowi i mężowi stanu - w 150 rocznicę jego urodzin zaprasza Filharmonia Kaliska. Koncert ten odbędzie się już w ten piątek, 26 listopada.

Andrzej Bujakiewicz
Andrzej Bujakiewicz
26 listopada 2010, godzina: 19.30
Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
ul. Nowy Świat 28-30
Joanna MARCINKOWSKA - fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Andrzej BUJAKIEWICZ - dyrygent
w programie:
I.J. Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op. 17
I.J. Paderewski - Symfonia h-moll op. 24 POLONIA cz. 3
Jako solistka wystąpi Joanna Marcinkowska laureatka i uczestniczka wielu międzynarodowych konkursów i festiwali pianistycznych, zaś za pulpitem dyrygenckim stanie Andrzej Bujakiewicz.
O Paderewskim mówić będą:
Karol KOWAL
Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Kaliszu
Bilety w cenie 30,-(N) i 20,-(U) do nabycia w biurze Filharmonii Kaliskiej - al. Wolności 2 w godz. 9.00 do 15.00w dniu koncertu od 9.00 do 12.00 i od 18.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej
WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30
JOANNA MARCINKOWSKA
Ukończyła z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego, którego następnie została asystentką. W roku 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej i została powołana na stanowisko adiunkta w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni.
Należy do czołowych pianistów polskich młodego pokole¬nia. Jest laureatką 21 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Zdobyła m.in.:
– I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1996)
– I nagrodę na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002)
– nagrodę główną na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996)
– II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskie¬go na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001)
– III nagrodę i nagrodę publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001)
Uzyskała także najwyższe laury na konkursach muzyki kameralnej:
– I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy wraz z nagrodą dla najlepszego pianisty Konkursu (1994)
– I nagrodę i Grand Prix „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameral¬nej we Wrocławiu (1995).
W grudniu 1996 roku, w wyniku konkursu nagrań, zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Mu¬zycznej J.E.S.C. dla najlepszego młodego pianisty polskiego.
Występowała z recitalami oraz jako solistka koncertów symfonicznych w wielu miastach Polski. Współpracowała z tak znakomitymi zespołami, jak Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Ama¬deus” pod dyr. Agnieszki Duczmal czy Orkiestra „Concerto Avenna” pod dyr. Andrzeja Mysińskie¬go, a także z tak wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi jak m.in. : Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Grzegorz Nowak, Ruben Silva, Ian Hobson, Helmut Froschauer, Gert Sell czy Vladimir Kiradjiev. Za granicą występowała z recitalami w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, na Węgrzech oraz w USA i Chinach.
Uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach pianistycznych w Polsce i za granicą. Wystę¬powała z recitalami i jako solistka koncertów symfonicznych na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju (1997, 2000), w Antoninie („Chopin w barwach jesieni”, 1996), w Wiedniu (1999), w Salzburgu w słynnej Mozarteum-Saal (1999), w Gaming (1997), na Międzynarodowym Festiwalu w Hanowerze - „Wybitni laureaci konkursów pianistycz¬nych” (2002), a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996, 2000, 2004, 2007), na Festiwalu „Dni Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej, na Festiwalu „Muzyka i Plastyka” w Lublinie, na I. Międzynarodowym Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2008), I. Festiwalu Chopinowskim Chopiniada w Małej Filharmonii w Puszczykowie, II. Festiwalu Muzycznym Barbakan w Krakowie (2009), Festiwalu Gwiazdy promują w Jeleniej Górze ( 2010 ), Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne ( 2010 ) oraz na Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie (2000), na którym dokonała prawykonania IV Sonaty fortepianowej poznańskiego kompozytora Mirosława Bukowskiego. W czerwcu 2002 roku wystąpiła z recitalami utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych w Sofii i Płowdiw (Bułgaria).
Została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym poznańskim twórcom młode¬go pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne. Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania.
W 2008 ukazała się jej płyta, wydana przez POLSKIE NAGRANIA, z transkrypcjami baletów Piotra Czajkowskiego Śpiąca Królewna i Dziadek do orzechów, dokonanymi przez Michaiła Pletniewa.
Na przełomie maja i czerwca 2009 Joanna Marcinkowska poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszej Centralnej Szkoły Przy Konserwatorium Muzycznym. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.
Andrzej Bujakiewicz
Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Zbigniewa Chwedczuka.
Działalność zawodową rozpoczął w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, potem był dyrygentem Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zielonej Górze. W roku 1974 założył Orkiestrę Symfoniczną w Kaliszu i prowadził ją jako kierownik artystyczny i dyrektor do 1990. W latach 1973-2006 był dyrektorem kaliskiej szkoły muzycznej. (źródło: Filharmonia Kaliska)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować