Koncert w 150 rocznicę urodzin

2010-11-22 20:46:13 Aga

Na koncert symfoniczny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wielkiemu pianiście, kompozytorowi i mężowi stanu - w 150 rocznicę jego urodzin zaprasza Filharmonia Kaliska. Koncert ten odbędzie się już w ten piątek, 26 listopada.

Andrzej Bujakiewicz
Andrzej Bujakiewicz
26 listopada 2010, godzina: 19.30
Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
ul. Nowy Świat 28-30
Joanna MARCINKOWSKA - fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Andrzej BUJAKIEWICZ - dyrygent
w programie:
I.J. Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op. 17
I.J. Paderewski - Symfonia h-moll op. 24 POLONIA cz. 3
Jako solistka wystąpi Joanna Marcinkowska laureatka i uczestniczka wielu międzynarodowych konkursów i festiwali pianistycznych, zaś za pulpitem dyrygenckim stanie Andrzej Bujakiewicz.
O Paderewskim mówić będą:
Karol KOWAL
Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Kaliszu
Bilety w cenie 30,-(N) i 20,-(U) do nabycia w biurze Filharmonii Kaliskiej - al. Wolności 2 w godz. 9.00 do 15.00w dniu koncertu od 9.00 do 12.00 i od 18.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej
WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30
JOANNA MARCINKOWSKA
Ukończyła z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego, którego następnie została asystentką. W roku 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej i została powołana na stanowisko adiunkta w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni.
Należy do czołowych pianistów polskich młodego pokole¬nia. Jest laureatką 21 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych. Zdobyła m.in.:
– I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1996)
– I nagrodę na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002)
– nagrodę główną na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996)
– II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskie¬go na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001)
– III nagrodę i nagrodę publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001)
Uzyskała także najwyższe laury na konkursach muzyki kameralnej:
– I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy wraz z nagrodą dla najlepszego pianisty Konkursu (1994)
– I nagrodę i Grand Prix „Rydwan Apollina” na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameral¬nej we Wrocławiu (1995).
W grudniu 1996 roku, w wyniku konkursu nagrań, zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Mu¬zycznej J.E.S.C. dla najlepszego młodego pianisty polskiego.
Występowała z recitalami oraz jako solistka koncertów symfonicznych w wielu miastach Polski. Współpracowała z tak znakomitymi zespołami, jak Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Ama¬deus” pod dyr. Agnieszki Duczmal czy Orkiestra „Concerto Avenna” pod dyr. Andrzeja Mysińskie¬go, a także z tak wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi jak m.in. : Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Grzegorz Nowak, Ruben Silva, Ian Hobson, Helmut Froschauer, Gert Sell czy Vladimir Kiradjiev. Za granicą występowała z recitalami w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, na Węgrzech oraz w USA i Chinach.
Uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach pianistycznych w Polsce i za granicą. Wystę¬powała z recitalami i jako solistka koncertów symfonicznych na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju (1997, 2000), w Antoninie („Chopin w barwach jesieni”, 1996), w Wiedniu (1999), w Salzburgu w słynnej Mozarteum-Saal (1999), w Gaming (1997), na Międzynarodowym Festiwalu w Hanowerze - „Wybitni laureaci konkursów pianistycz¬nych” (2002), a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996, 2000, 2004, 2007), na Festiwalu „Dni Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej, na Festiwalu „Muzyka i Plastyka” w Lublinie, na I. Międzynarodowym Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2008), I. Festiwalu Chopinowskim Chopiniada w Małej Filharmonii w Puszczykowie, II. Festiwalu Muzycznym Barbakan w Krakowie (2009), Festiwalu Gwiazdy promują w Jeleniej Górze ( 2010 ), Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne ( 2010 ) oraz na Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie (2000), na którym dokonała prawykonania IV Sonaty fortepianowej poznańskiego kompozytora Mirosława Bukowskiego. W czerwcu 2002 roku wystąpiła z recitalami utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych w Sofii i Płowdiw (Bułgaria).
Została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym poznańskim twórcom młode¬go pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne. Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania.
W 2008 ukazała się jej płyta, wydana przez POLSKIE NAGRANIA, z transkrypcjami baletów Piotra Czajkowskiego Śpiąca Królewna i Dziadek do orzechów, dokonanymi przez Michaiła Pletniewa.
Na przełomie maja i czerwca 2009 Joanna Marcinkowska poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszej Centralnej Szkoły Przy Konserwatorium Muzycznym. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.
Andrzej Bujakiewicz
Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Zbigniewa Chwedczuka.
Działalność zawodową rozpoczął w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, potem był dyrygentem Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zielonej Górze. W roku 1974 założył Orkiestrę Symfoniczną w Kaliszu i prowadził ją jako kierownik artystyczny i dyrektor do 1990. W latach 1973-2006 był dyrektorem kaliskiej szkoły muzycznej. (źródło: Filharmonia Kaliska)

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ