Koncert na Święto Miasta Kalisza w Filharmonii [zdjęcia]

2022-06-12 10:30:00 Filharmonia Kaliska

"Święto Miasta Kalisza” Filharmonia Kaliska uczciła koncertem, który odbył się 11 czerwca w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Ten wyjątkowy wieczór wypełniła muzyka trzech klasyków: dwóch wiedeńskich – Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga Van Beethovena oraz jednego warszawskiego – Karola Kurpińskiego.

fot. Arek Szymański
fot. Arek Szymański

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej wystąpiło dwóch oboistów, z których jeden stanął za pulpitem dyrygenckim. Był nim Łukasz Korta, artysta skupiający od kilku lat swoją uwagę głównie na prowadzeniu zespołów symfonicznych. Jest doceniany nie tylko przez publiczność, ale i kapelmistrzów formatu Antoniego Wita, który zaproponował mu współpracę w funkcji asystenta.

W programie zabrzmiała IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena, tak jak wszystkie symfonie ostatniego z klasyków wiedeńskich, także i ta jest dziełem znakomitym pod względem warsztatowym, zawierającym szereg pięknych pomysłów muzycznych, opracowanych z wdziękiem i po mistrzowsku. Fascynujące jest tu dodatkowo jeszcze to, że kompozytor, kończąc tę pełną wdzięku muzykę w 1807 roku, pisał jednocześnie V Symfonią c-moll op. 67. Biograf Beethovena George R. Marek zauważył, że „to tak, jakby Szekspir pracował nad jednym aktem Jak wam się podoba, po czym odwracał stronę i pisał scenę do Makbeta”. Rzeczywiście, oba dzieła to dwa jakże różne światy!

Nieczęsto melomani mają okazję do wysłuchania Koncertu obojowego C-dur KV 314 Wolfganga Amadeusza Mozarta. To jeden z kilkudziesięciu błyskotliwych utworów tego gatunku, w których Mozart rozwija swą genialną inwencję melodyczną, zachwyca lekkością i elegancją stylu. Wymagającą partię solową wykona w nim Arkadiusz Krupa, wybitny polski wirtuoz oboju, znany z występów z renomowanymi orkiestrami oraz nagrań płytowych dla prestiżowych wytwórni fonograficznych.

Polski klasycyzm reprezentowała tego dnia Uwertura do opery „Dwie chatki” Karola Kurpińskiego. To jedyny zachowany fragment dzieła, którym Kurpiński debiutował w 1811 roku na scenach warszawskich. W krótkim czasie kompozytor stał się przodującą postacią życia muzycznego, a znakomita partytura jego uwertury potwierdza, że było to w pełni zasłużone.

Dodatkową atrakcją podczas koncertu był występ Darii Chebanenko, ukraińskiej mezzosopranistki, znanej i cenionej w Ukrainie i innych krajach także jako reżyserka, choreografka, producentka radiowa i telewizyjna.

 

Wykonawcy:

Arkadiusz Krupa – obój

 

Daria Chebanenko – mezzosopran

 

Łukasz Korta – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

11 czerwca godz. 19:30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, ul. Nowy Świat 28/30.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować