Społeczne

Kombinezon starości - przekonaliśmy się jak to jest być osobą starszą [zdjęcia]

2019-11-14 16:30:00 BK

14 listopada w kaliskich liceach oraz w ratuszu odbyły się warsztaty w ramach projektu "Integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami - to możliwe!". Młodzież, wolontariusze, a także przedstawiciele DPSu, MOPSu oraz Fundacji "Z Godnością" i Fundacji "Mocni Miłością" mogli przekonać się jak to jest być starszą osobą i z jakimi problemami dnia codziennego trzeba się borykać.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W ramach projektu, który skierowany jest do kadr i wolontariuszy organizacji i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, przeprowadzane są warsztaty z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, tj. kombinezonu starości - symulującego znaczne ograniczenia i niepełnosprawności wieku senioralnego, zestawu gogli symulujących choroby oczu (m.in. zaćmę, jaskrę), symulatora choroby Parkinsona, wózka inwalidzkiego, a także zestawu symulującego ograniczenia w orientacji przestrzennej osób niewidomych.

Warsztaty odbyły się dziś w Kaliszu, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka oraz w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. - Przeprowadzane są warsztaty geriatryczne z kombinezonem starości. Udało nam się pozyskać stowarzyszenie z Poznania, które przyjechało dzisiaj na 3 warsztaty. Pierwsze dwa zostały poświęcone młodzieży, która jest wolontariuszami, lub zastanawia się aby nimi zostać. Młodzież mogła przekonać się na własnej skórze i oczach jak to jest być osobą starszą z pewnymi niepełnosprawnościami - mówiła Agnieszka Pawełczyk. - Stowarzyszenie prezentuje kombinezon starości, a do tego gogle, które imitują choroby uczy jak jaskrę czy zaćmę, oraz symulator choroby Parkinsona. Jest również wózek inwalidzki, gdzie można przekonać się jakie mamy do pokonania bariery, m.in. w szkole.

Uczestnicy mieli okazję założyć specjalny kombinezon starości. Jakie były ich wrażenia i odczucia?

- Ruchy są bardzo ograniczone, a widoczność jest niewielka. Problem jest również ze słyszeniem. Nie jest to ciekawe odczucie. Gdyby dłużej pochodzić w tym kombinezonie, byłoby to duże obciążenie dla organizmu - mówi Ewelina Roszak, członek Fundacji "Z Godnością", na co dzień pracująca z osobami starszymi.

Warsztaty dla uczestników są bezpłatne, a przeprowadzi je Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Głównym założeniem projektu jest zwiększenie kompetencji odbiorców w zakresie organizowania działań integrujących osoby z niepełnosprawnościami (w tym osób starszych) z otoczeniem (np. poprzez wolontariat), zwiększenie ich umiejętności i wiedzy w zakresie asystowania osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, wsparcie i profesjonalizację współpracy instytucji  z wolontariuszami, a także zbudowanie w odbiorach warsztatów większego zrozumienia i empatii wobec osób mniej sprawnych od nich tak by podejmowane w przyszłości działania jeszcze bardziej odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować