Społeczne

Kolejnych 11 osób zatrzymanych w sprawie fałszowania certyfikatów covidowych!

2022-05-13 15:31:05 BK

Kolejnych 11 osób z powiatu kaliskiego oraz leszczyńskiego usłyszało zarzut nakłaniania do fałszowania certyfikatów covidowych i wręczania pieniędzy za ich fałszowanie.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

W ramach kontynuowanego przez pierwszy wydział śledczy Prokuratury w Ostrowie Wielkopolskim śledztwa dotyczącego wystawiania poświadczających nieprawdę zaświadczeń o szczepieniu przeciwko covid-19, zarzuty dotyczące podżegania do wystawienia certyfikatów oraz wręczenia korzyści majątkowej osobom to wykonującym usłyszało kolejnych 11 osób. 9 spośród nich przesłuchanych w charakterze podejrzanego przyznało się do stawianych im zarzutów. Dwie osoby skorzystały z prawa do odmowy składania wyjaśnień - informuje prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. 

Zatrzymanych zostało 11 osób w wieku od 31 do 45 lat, mieszkających na terenie powiatu kaliskiego i leszczyńskiego. 

Postępowanie pozostaje w toku. W ramach czynności przeprowadzonych przez prokuraturę i policję zabezpieczono materiał dowodowy, który stanowić będzie podstawę do sporządzenia kolejnych zarzutów. 

- Osoby po wręczeniu korzyści majątkowych uzyskiwały dokumenty w postaci unijnego certyfikatu przeciwko covid-19, poświadczające odbycie szczepienia, w sytuacji kiedy nie miało ono miejsca - dodaje prokurator Maciej Meler.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Kaliszu w listopadzie 2021 roku zatrzymane zostały trzy kobiety, mieszkanki Kalisza w wieku od 38 do 58 lat. W oparciu o zgromadzony dotychczas materiał dowodowy prokurator całej trójce przedstawił zarzut dopuszczenia się przestępstwa poświadczenia nieprawdy, sfałszowania dokumentacji, a także oszustwa na szkodę Skarbu Państwa.

Kobiety miały prowadzać do systemu dane osób „wykonujących szczepienie”, następnie pobierać od nich środki pieniężne, a dawki szczepionek niszczyć. Liczba fałszywie zaszczepionych osób przekroczyła ponad 100.

W ramach postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Kaliszu w styczniu br., w toku dalszych czynności zatrzymanych zostało 8 osób. Są to mieszkańcy podkaliskich miejscowości, którym zostały postawione zarzuty nakłaniania osób do zamieszczenia wpisu w systemie NFZ dotyczącego szczepień na covid-19. Z 8 osób 7 przyznało się, 1 osoba złożyła wyjaśnienia pozostające w sprzeczności ze zgromadzonym materiałem dowodowym

https://calisia.pl/8-kolejnych-osob-zatrzymanych-ws-falszowania-certyfikatow-covidowych-to-mieszkancy-podkaliskich-gmin,54675

Wobec 3 pielęgniarek zatrzymanych w listopadzie ub. r. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu. Po jego upływie środek ten nie został przedłużony. Postępowanie, które do tej pory prowadziła Prokuratura Rejonowa w Kaliszu przejęli śledczy z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, ponieważ czynności w tej sprawie wykonywane są na terenie całego kraju.

https://calisia.pl/sprawa-falszerzy-certyfikatow-covidowych-przekazana-do-prokuratury-okregowej-3-osoby-z-zarzutami-opuscily-areszt,55659

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ