Kultura

Kolejna rekonstrukcja o Powstaniu Styczniowym w powiecie kaliskim, tym razem Opatówek.

2023-05-30 08:00:00 Powiat Kaliski

Potyczkę Józefa Oksińskiego i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim zaprezentowano w sobotę 27 maja na ulicy Kościelnej w Opatówku.  O poszczególnych epizodach odgrywanych przez rekonstruktorów opowiadała Ewa Kamila Kłysz, kustosz Muzeum, koordynator projektu oraz Karol Matczak. 

Fotografie: Tomasz Potemkowski
Fotografie: Tomasz Potemkowski

To kolejne wydarzenie realizowane w tym roku przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach projektu„A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z naszego regionu, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Uczestnicy wydarzenia mogli oglądać siedem scenek, przedstawiających wydarzenia historyczne, jakie wówczas miały miejsce na ziemi kaliskiej:

Żałoba Narodowa, prezentacja mody tamtego okresu.
Przybycie Józefa Oksińskiego do Opatówka. Przekazanie sukna na mundury szaraczkowe.
Zdobycie kasy miejskiej.
Potyczka oddziału Oksińskiego z kozakami.
Manifestacja pod domem Naczelnika Powiatu Kaliskiego.
Z wizytą u księdza. Błogosławieństwo Powstańców.
Represje popowstańcze.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.  Projekt realizowany we współpracy z Stowarzyszeniem "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufcem ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnym Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskim Towarzystwem Historycznym - Oddział w Kaliszu, Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącym im.T.Kościuszki w Kaliszu Gminnym Ośrodkiem Kultury w Opatówku, Urzędem Miasta i Gminy Opatówek, Kołem Gospodyń Wiejskich Opatówek, Izbą Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty oraz Partią Powstańczą Józefa Oxsińskiego.

A kolejna rekonstrukcja realizowana w ramach projektu już 1 lipca, tym razem w Przystajni.

Fotografie: Tomasz Potemkowski

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować