Społeczne

"Kochaj i daj innym kochać". Kaliszanie pokazali dziś wsparcie dla osób LGBT [zdjęcia]

2020-06-18 20:00:00 BK

Kaliszanie, osoby LGBT, młodzież, różne środowiska kaliskie stanęli dziś na Głównym Rynku by pokazać swoje wsparcie dla tych, których prezydent Andrzej Duda nazywa ideologią. Nie wolno ich obrażać. Pozwalając obrażać ich, pozwalamy obrażać każdego człowieka - mówi Michał Witkowski, lider Komitetu Obrony Demokracji w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Od kilku dni w Polsce trwa gorąca dyskusja na temat środowisk LGBT, a to za sprawą słów prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że osoby LGBT to nie ludzie, tylko ideologia i to gorsza od bolszewizmu. Wcześniej prezydent podpisał Kartę Rodziny, która wzbudziła kontrowersje. 

W związku z tymi wydarzeniami środowisko LGBT w Kaliszu a także Kaliski Marsz Równości i Bank Równości zorganizowali specjalną akcję na Głównym Rynku "Jestem człowiekiem, nie ideologią" by wyrazić swój sprzeciw wobec takiego traktowania osób nieheteronormatywnych oraz pokazać swoje wsparcie dla nich.

- Dla Was zbieramy się dzisiaj tutaj i pokazujemy Wam nasze wsparcie. Nie jesteście sami, możecie zawsze na nas liczyć, równe prawa należą się wszystkim i to nie miłość zabija a nienawiść. Każdy przyzwoity człowiek powinien zareagować na słowa jakie wypowiada prezydent Polski - mówi Monika Mierzejewska, organizatorka I Kaliskiego Marszu Równości.

Relacja wideo z wydarzenia. 

https://www.facebook.com/watch/live/?v=571938983691394&ref=watch_permalink

 

- Jesteśmy tutaj w odpowiedzi na haniebne słowa wypowiadane ciągle przez prawicowych polityków, jakoby aktywiści LGBT nie działali w interesie osób heteronormatywnych i byli zagrażającą ideologią - mówi Natalia Dolak, członek Stowarzyszenia Bank Równości. - Kilka miesięcy temu kaliscy radni debatowali czy dopuścić do programu obrad projekt o nazwie Kalisz bez nienawiści, który był odpowiedzią na homofobiczny baner, jaki zawisł na kamienicy przy ul. Harcerskiej. Usłyszeliśmy wtedy, że odmienna orientacja seksualna jest defektem natury a osoby LGBT są zagrożeniem dla tradycyjnego modelu rodziny. Zostało również zasugerowane, że projekt uderza w dobre imię mieszkańców, bo zarzuca się im brak tolerancji. Tych radnych, którzy byli przeciwko projektowi nie było z pewnością na I Kaliskim Marszu Równości, gdzie rzucano w nas ludzi, kamieniami, butelkami czy jajkami. Krzyczano nienawistne hasła pod naszym adresem.

- Jednostki, które wypowiadają się w internecie są zagrożeniem dla osób LGBT, zwłaszcza tych młodych, które nie wyrobiły sobie skorupy by przetrwać tą falę hejtu. Taka niestety jest potrzebna. Najlepszym przykładem na to jest ile młodych osób popełnia samobójstwa. Ponad 70 procent młodych ludzi nieheteroseksualnych cierpi na depresję i ma myśli samobójcze. Pomyślmy o tych młodych ludziach, którzy cierpią. Nie pozwólmy odczłowieczać osób LGBT. Wszyscy mamy wobec państwa takie same obowiązku i zasługujemy na takie same prawa - mówi Natalia Dolak.

- Trudno sobie wyobrazić, że urzędujący prezydent mówi o ludziach, że są ideologią. Ci ludzie nie są ideologią. To są żywi ludzie tacy sami jak my. Czasami cierpiący, czasami mający chwilę szczęścia. Ich życie różni się od osób heteronormatywnych tylko sferą seksualną. Nie wolno ich obrażać. Pozwalając obrażać ich, pozwalamy obrażać każdego człowieka - mówi Michał Witkowski, lider Komitetu Obrony Demokracji w Kaliszu.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ