Kobierzanki na podium

2009-06-30 08:34:17 CKiS

W niedzielę zakończył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 12 województw. Nasz region reprezentowały dwa zespoły: śpiewaczy „Kobierzanki” z powiatu krotoszyńskiego i Zespół z Kociny z powiatu ostrowskiego. Ten pierwszy wrócił z festiwalu z prestiżową – trzecią nagrodą.

Festiwal w Kazimierzu to impreza znana i uznana w kraju. Odbywa się co roku w czerwcu. Wszystko po to, aby popularyzować, chronić i dokumentować autentyczne muzykowanie i śpiew ludowy. Udział w tym festiwalu jest już niemałym zaszczytem. Tegoroczna edycja imprezy zgromadziła mnóstwo twórców i miłośników sztuki ludowej – a wśród nich byli również reprezentanci Południowej Wielkopolski. Do artystycznych zmagań mogły stanąć kapele ludowe, soliści grający na tradycyjnych instrumentach jak skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy i piszczałki, śpiewacy – soliści oraz całe zespoły śpiewacze.
Nasz region reprezentowały dwie grupy: zespół śpiewaczy „Kobierzanki” i zespół z Kociny.
„Kobierzanki” wróciły z trzecią nagrodą festiwalu w kategorii zespół śpiewaczy. Zespół z Kociny nie został wprawdzie doceniony, ale jego występ był bardzo udany. Nagroda dla „Kobierzanek” nie była pierwszą nagrodą dla muzyków z naszego regionu. W 1986 laureatem „Złotej Baszty” został skrzypek Władysław Nadobny. Po drodze było też kilka wyróżnień" – mówi Barbara Fibingier, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
CKiS to placówka, która od dawna wspiera zespoły folklorystyczne z regionu.
"Festiwal w Kazimierzu to bardzo prestiżowa impreza folklorystyczna, na którą raz w roku zjeżdżają najlepsze zespoły, kapele i soliści z całej Polski i są oceniane przez profesjonalne jury podczas występów konkursowych. Zostać laureatem Festiwalu to honor na lata. Oba zespoły, które zaprezentowały się podczas tej imprezy są laureatami ubiegłorocznej regionalnej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej. "Kobierzanki" zajęły też przed miesiącem I miejsce na Przeglądzie Wojewódzkim, który odbył się w Nowym Tomyślu. To zespół z długoletnim stażem, który pod kierunkiem Józefy Marciniak wystąpił na wielu uroczystościach oraz imprezach folklorystycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Prezentuje pieśni ludowe z Kobierna i okolic Krotoszyna - w autentycznych strojach krotoszyńskich. Jako jeden z niewielu posługuje się prawdziwą gwarą. Na kazimierskiej scenie wystąpiło siedem Kobierzanek – ubranych w stroje ludowe charakterystyczne dla ziemi krotoszyńskiej, z pięknie haftowanymi fartuchami i czepcami. Trzy z nich zaprezentowały się w autentycznych strojach swoich babć, które chodziły tak ubrane w drugiej połowie XIX wieku." – mówi Anna Mażuchowska, instruktor CKiS ds. promocji folkloru i sztuki ludowej.
Zespół z Kociny istnieje od kilku lat, ale w tym czasie zdołał posiąść umiejętności i opanować repertuar, który plasuje go wśród najlepszych. Panie z zespołu - pod kierunkiem Krzysztofa Rospondka - nie tylko śpiewają pieśni z pogranicza Wielkopolski i ziem śląskich, wykorzystując swoje naturalne "białe" głosy. Biorą także udział w działaniach artystycznych oraz widowiskach ludowych - jak Noc Kupały czy Kolędowanie - aktywizując mieszkańców swojej wsi i okolic.
Jak co roku na Festiwalu w Kazimierzu odbywają się targi ludowe, na którym wystawiają swoje wyroby artyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Nasz subregion reprezentowała mistrzyni frywolitki z Jarocina - Eugenia Wieczorek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować