Polityka

Koalicja Obywatelska przedstawia program wyborczy. Niższe podatki, wolność i demokracja, naprawa „deformy” edukacji, dbanie o seniorów i ekologia.

2019-07-15 13:11:46 red

Ekologia, wyższe płace, legalizacja związków partnerskich, przywrócenie normalności w szkołach, obniżenie podatków, czy referenda obligatoryjne to tylko niektóre z postulatów programowych, z którymi przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej ruszają w kraj. W weekend w Warszawie odbyło się forum programowe, podczas którego przewodniczący przedstawił tzw. „Szóstkę Schetyny”.

fot. MW
fot. MW

Podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej odbyło się blisko 60 paneli tematycznych podczas których dyskutowano nad rozwiązaniami dla Polski – Analizowaliśmy sprawy dotyczące energetyki, funkcjonowania administracji państwowej, reformy samorządu terytorialnego, reformy zdrowia, reformy finansów. Dyskusja była szczegółowa i jej konkluzją jest sześć punktów nazwanych „Szóstką Schetyny” - mówi poseł PO Mariusz Witczak.

 

Szóstka Schetyny to:

- Wolność i demokracja

- Wyższe pensje

- Europejska ochrona zdrowia

- Polityka senioralna

- Przyjazna szkoła

- Ekologia

 

- „Wolność i demokracja” - chodzi o to, żeby jednym aktem prawnym odwrócić wszystkie niekonstytucyjne przepisy, które zostały wprowadzone przez rządy PiS-u, m.in. chodzi o trybunał konstytucyjny oraz ingerencję w wymiar sprawiedliwości. Postulujemy także o to by referenda w Polsce miały charakter obligatoryjny jeżeli zostanie zebrane milion głosów – mówi poseł Witczak, dodając że jego partia chciałaby wzorem innych państw Unii Europejskiej wprowadzić głosowanie internetowe – Jesteśmy pewni, że głosowanie przez internet zapewni wysoką frekwencję – dodaje.

Koalicja Obywatelska chce zadbać o równouprawnienie kobiet m.in. do tej samej wysokości zarobków. Platforma ostateczne zadeklarowała się jednoznacznie w stosunku do związków partnerskich - Związki partnerskie traktujemy już jako rzecz oczywistą w XXI wieku – mówi poseł PO.

Koalicja chce wyższych płac – Praca w Polsce musi się opłacać i musi zachęcać do aktywności – mówi M.Witczak – W naszym programie mówimy o obniżeniu PIT-u i ZUS-u dla pracujących co w dużym stopniu obniża koszty pracy. Będziemy promowali aktywność.

Opozycja chce „wyleczyć” także służbę zdrowia tak aby pacjenci na SORze czekali nie dłużej niż 60 minut, a do specjalisty najdłuższy okres oczekiwania wynosił 21 dni. - Przywrócimy program in vitro – deklaruje poseł Witczak.

- 13 emerytura nie może być jednorazowym programem wyborczym i nie może być tak, że emeryci będą słyszeli od rządzących, że jak będą pieniądze to dostaną dodatkową emeryturę. To musi być program stały, który będzie swojego rodzaju wyrównaniem potrzeb osób starszych – mówi parlamentarzysta, dodając że koalicja ma przygotowany pakiet dla seniorów obejmujący m.in. darmową taksówkę raz w miesiącu, czy darmowe drobne usługi naprawcze.

- Szkoła w Polsce została przez „deformę” oświaty zmasakrowana. Mimo, że głęboko nie zgadzamy się z ranami które odniosła polska szkoła wiemy, że nie możemy robić kolejnych rewolucji i reformować ją na nowo. Naszym celem jest uporządkowanie i uspokojenie sytuacji w szkołach – mówi radny PO Dariusz Grodziński. Koalicja chce także dać nauczycielom po 1000 złotych podwyżki. Uczniowie mieliby odrabiać „zadania domowe” w szkole, tak aby mieć czas na zajęcia dodatkowe i rozwój.

Likwidacja kopciuchów, odchodzenie od węgla i zakaz sprawdzania śmieci do Polski to pomysł opozycji na poprawę stanu środowiska. - Musimy działać. W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Służyć temu będzie nie tylko wymiana pieców z dopłatą, którą już zapowiadaliśmy, ale też nowe podejście do energetyki. Zobowiązujemy się, że do 2030ego roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035ego – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040ego – w energetyce – mówił w weekend w Warszawie przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Jak zapewnia poseł Witczak - To nie jest program zamknięty. Dyskutujemy i debatujemy na temat ważnych spraw. Nie wykluczamy, że znajdą się jeszcze nowe przywiezione od polaków konsultacje, które będą włączone w ten program.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ