Społeczne

Koalicja Obywatelska o weto dla budżetu unijnego: "jest niezwykle szkodliwe dla Polski"

2020-11-23 16:30:00 BK

Polska i Węgry wstępnie zawetowały unijny budżet na lata 2021-27 i Fundusz Odbudowy UE po koronakryzysie. Wszystko, by zablokować mechanizm "pieniądze za praworządność", który jest o krok od wejścia w życie. Koalicja Obywatelska apeluje o zmianę decyzji - chodzi o spore środki finansowe dla Polski.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Podczas poniedziałkowego (16 listopada) posiedzenia Rady Unii Europejskiej ambasadorowie państw członkowskich głosowali nad trzema decyzjami związanymi z budżetem UE: rozporządzeniem o powiązaniu wypłat z budżetu z przestrzeganiem zasady praworządności; wstępną decyzją Rady dotyczącą Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i decyzją Rady o uruchomieniu procedury podwyższenia pułapu zasobów własnych, czyli de facto o powstaniu Funduszu Odbudowy.

Pierwsza decyzja dotyczyła mechanizmu „pieniądze za praworządność”, któremu sprzeciwiają się Polska i Węgry. Ambasadorowie głosowali nad nim kwalifikowaną większością – potrzebna była zgoda 15 z 27 krajów reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności Unii. Mechanizm przyjęto, ale ostateczna decyzja Rady zapadnie w głosowaniu ministrów ds. europejskich.

- Zapowiadane weto przez premiera Morawieckiego jest niezwykle szkodliwe dla Polski, polskiej gospodarki. Jest to wysoce niepatriotyczne zachowanie ze strony PiSu. Z jednej strony premier Morawiecki chwalił się dobrze wynegocjowanym budżetem unijnym, a z drugiej strony wetuje go tylko dlatego, że nie spełniamy kryteriów związanych ze standardami demokratycznego państwa prawnego. Z takim stanem prawnym nie weszlibyśmy dzisiaj do Unii Europejskiej - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - Apelujemy by wycofać się z tej haniebnej decyzji związanej z wetowaniem budżetu - dodaje.

Gra toczy się o budżet na lata 2021-2027 oraz o powstanie Funduszu Odbudowy m.in. na walkę ze skutkami COVID-19. Łącznie chodzi o 1,8 bln euro. 

- Obok tych pieniędzy, są również pieniądze na radzenie sobie z skutkami wywołanymi przez pandemię. Tutaj mamy prawie 60 mld dodatkowych środków. 50 procent z nic to środki bezzwrotne. Bez tych pieniędzy nie będziemy w stanie realizować wielu programów - mówi poseł KO.

Na najbliższym posiedzeniu Senatu dyskutowana będzie uchwało przeciwko weto dla budżetu unijnego. - Możemy stracić bardzo duże pieniądze. Tracimy również na wizerunku Polski w świecie. Będziemy chcieli uchwalić ustawę przeciwko weto dla budżetu unijnego - mówi senator KO Janusz Pęcherz.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ