Polityka

Koalicja Obywatelska o „Polskim Ładzie” i drastycznej podwyżce cen gazu

2022-01-11 12:00:00 red

Przed halą Arena na osiedlu Dobrzec w poniedziałek odbyła się konferencja prasowa parlamentarzystów i radnych Koalicji Obywatelskiej. Spotkanie odbyło się na tle większych budynków miejskich ogrzewanych gazem. Ponieważ to według opozycji podwyżki cen „błękitnego paliwa” najmocniej odbiją się na portfelach Polaków.

fot. MW
fot. MW

Podwyżki za prąd czy gaz dotkną nie tylko indywidualnych odbiorców, ale też instytucje miejskie czy też spółdzielnie - Zaproponowaliśmy projekt ustawy, która precyzyjnie zdefiniuje funkcjonowanie spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, TBS-u czy wreszcie gospodarstw domowych. Żeby nie było takiej rosyjskiej ruletki jak obecnie, że jedna spółdzielnia czy instytucja bardzie odczuła te podwyżki, a inna wcale – mówi poseł Mariusz Witczak - Oczekujemy jeszcze w tym tygodniu szybkiej ścieżki legislacyjnej, która pozwoli uchwalić te zasady, które zaproponowaliśmy już dawno temu – dodaje.

Podwyżki dotyczą wielu instytucji w Kaliszu oraz powiecie kaliskim - Dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, koszty gazu wynosiły do tej pory 11 tys. zł., a teraz wzrosły do 50 tys. zł. Remiza Strażacka w Kamieniu to wzrost o 483 proc. Szkoła Podstawowa 180 proc. i szkoła w Liskowie wzrost z 15 tys. do 22 tys. zł – mówi radna powiatu kaliskiego Alicja Łuczak.

- Cena gazu dla szkół wzrośnie drakońsko. To będzie między 200, a 300 proc. podwyżki. Szkoły średnie, które do tej pory płaciły około 100 tys. zł za gaz teraz będą płaciły nawet po pół miliona. W tym momencie wiem, że w mieście trwa wielki chaos w tej sprawie, ale wiem także, że prezydent Kinastowski będzie musiał bardzo solidnie przyłożyć się do tego tematu. OSiR, także jest ogrzewany gazem. DPS - jeśli tu przyjdzie podwyżka będziemy mieli bardzo duży kłopot jako miasto. To wszystko niestety łączy się z drożyną Kinastwskiego, z tym, że od dwóch lat mamy co chwila podwyżki. Jak nie podatek od nieruchomości, to za śmieci albo wodę. Apeluję z tego miejsca do prezydenta, żeby bardzo poważnie przyjrzał się tym drakońskim podwyżkom i przedstawił radnym propozycje wyjścia z tego kryzysu – mówi radny Miasta Kalisza Sławomir Chrzanowski.

Według działaczy KO podwyżka ceny gazu dotknie także największy szpital w Wielkopolsce, który będzie płacił od 300 do 400 proc. więcej za gaz. - We wtorek rozpoczyna się plenarne posiedzenie Senatu, na którym będzie głosowany budżet państwa. Tak naprawdę ten budżet nie nadaje się do przyjęcia, ale nie chcąc być nieodpowiedzialnym za Państwo, Senat zaproponował kilkanaście poprawek, m.in. dwie najważniejsze: dołożenie do służby zdrowia około 5 miliardów i taką sama kwotę do subwencji oświatowej - mówił senator Janusz Pęcherz

Koalicja Obywatelska zaproponowała już wcześniej zmiany w ramach „Polskiego Ładu”, jednak żadna z nich nie została przyjęta - Jedną z najważniejszych poprawek było przesunięcie terminu wprowadzenia Polskiego Ładu na 31 grudnia 2022 roku – tłumaczy senator Janusz Pęcherz - Mielibyśmy czas na przygotowanie tych zmian podatkowych, żeby nas nie zaskakiwano tymi rozwiązaniami, które już w pierwszym tygodniu funkcjonowania wywołały chaos, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i urzędników – dodaje.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować