Polityka

Koalicja Obywatelska interweniuje ws. pieniędzy unijnych dla Wielkopolski. Rada Miasta Kalisza zaapeluje do rządu w tej sprawie?

2021-03-08 17:30:00 BK

Podział środków unijnych na nową perspektywę finansową dla regionów na lata 2021-2027 budzi niepokój m.in. parlamentarzystów i radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Wielkopolska ma dostać zaledwie niespełna 1,1 miliarda euro, a politycy KO chcą zwiększenia tej kwoty dwukrotnie. Jest projekt uchwały Rady Miasta Kalisza, który ma określić stanowisko Rady ws. podziału środków.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Dalej walczymy o większe środki unijne dla Wielkopolski, a tym samym o większe środki dla Kalisza, subregionu kaliskiego, Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. To jest nasz absolutnie strategiczny cel. Jesteśmy w momencie krytycznym. Jeżeli nie uda nam się wywalczyć większych środków to najbliższa perspektywa będzie dla nas bardzo trudna - mówił poseł Mariusz Witczak. - Nadal nie mamy pozytywnego odzewu po naszych apelach, pismach, formach informacji publicznej czy mobilnych bilbordów. Nie mamy pozytywnej odpowiedzi ze strony rządu.

Rząd w nowej perspektywie finansowej 2021-27 proponuje budżet dla Wielkopolski w kwocie niespełna 1,1 miliarda euro. W perspektywie finansowej na lata 2014-20 kwota ta wynosiła blisko 2,5 miliarda euro. Z prostych obliczeń wynika, że w nowym rozdaniu nasz region może otrzymać nieco ponad 40 procent kwoty z poprzedniej perspektywy.

- Jeżeli ten budżet zostanie utrzymany to będzie o połowę mniej pieniędzy dla Kalisza, poczynając od przedsiębiorców poprzez ekologię, ochronę środowiska, kulturę, edukację, a kończąc na wsparciu inicjatyw młodych ludzi - mówił Mariusz Witczak. - To jest niezwykle ważna sprawa dlatego wraz z Senatorem Januszem Pęcherzem napisaliśmy do parlamentarzystów PiSu apel i nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi, że zaangażują się w walkę o większe środki.

Według wyliczeń polityków KO kwota funduszy unijnych dla Wielkopolski w przeliczeniu na jednego mieszkańca będzie wynosiła około 300 euro, porównując to do budżetu województwa świętokrzyskiego to tam proponuje się około 1 000 euro na mieszkańca. Rząd posiada dodatkowy budżet w wysokości 7,1 miliarda euro, który zostanie rozdysponowany na wszystkie regiony w Polsce.

Poseł Mariusz Witczak wystosował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. - Otrzymałem rozczarowującą odpowiedź. Rząd zasłania się kryteriami. Jest to decyzja polityczna, która ma na celu ukaranie Wielkopolski za to, że nie rządzi tutaj PiS - mówił poseł. - Nie może być tak, że kara się Wielkopolskę za to, że jesteśmy gospodarni i nie wybieramy PiSu do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Radny klubu KO Dariusz Grodziński przedstawił projekt uchwały Rady Miasta Kalisza, która ma określić jasne stanowisko Rady dotyczące sprawiedliwego podziału unijnych pieniędzy. 

- O te środki powinniśmy walczyć wspólnie, ramię w ramię, bez względu na podziały polityczne. Jak Wielkopolska długa i szeroka jednostki samorządu terytorialnego przyłączają się do apeli i stanowisk, do walki o zwiększenie funduszy unijnych. Wobec ciszy w Kaliszu chcemy zainicjować projekt uchwały Rady Miasta, który przyjąłby stanowisko, apel do rządu RP, walczący o Wielkopolskę i środki dla nas - mówił radny Dariusz Grodziński. - Jeżeli braknie środków unijnych to będzie wielki dramat, ponieważ jest to ważna dźwignia rozwojowa naszego regionu. Powinniśmy takie stanowisko podjąć jednogłośnie. 

Poniżej treść uchwały.

 

O działaniach Koalicji Obywatelskiej ws. środków unijnych pisaliśmy tutaj: https://calisia.pl/parlamentarzysci-koalicji-obywatelskiej-chca-dwukrotnie-wiekszych-pieniedzy-unijnych-dla-wielkopolski,49316

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ