Polityka

KO o Akademii Kaliskiej: Obietnice PiSu okazały się przedwyborczym kłamstwem

2019-10-28 13:00:00 BK

Tuż po wyborach 13 października rozgorzała dyskusja na temat Akademii Kaliskiej niestety już w negatywnym świetle. Kwestia ta miała być procedowana na ostatnim posiedzeniu Sejmu, jednak została zdjęta z porządku obrad. Jednym z posłów, który miał zawalczyć by sprawa została doprowadzona do końca był Mariusz Witczak. Z przykrością muszę stwierdzić, że PiS wprowadził wszystkich wyborców w błąd - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Wszyscy mieliśmy nadzieję, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu zostanie pozytywnie rozstrzygnięta kwestia Akademii Kaliskiej. Niestety tak się nie stało. Z przykrością muszę stwierdzić, że PiS wprowadził wszystkich wyborców w błąd, przed wyborami deklarując poparcie dla utworzenia Akademii Kaliskiej w trybie specjalnym. Kiedy wybory się rozstrzygnęły, to na środowym posiedzeniu sprawa przybierała coraz gorszą postać a na wieczornym głosowaniu okazało się, że zostaliśmy oszukani - mówił poseł KO Mariusz Witczak. - Na posiedzeniu plenarnym, kiedy okazało się, że kwestia Akademii Kaliskiej została zdjęta z porządku obrad przez PiS, złożyłem wniosek formalny o przerwę, wyjaśnienia w tej sprawie i przywrócenie procedury głosowania nad Akademią Kaliską. Niestety nie było takiej woli, zostałem przegłosowany.

Poseł KO komentuje również oświadczenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. Akademii Kaliskiej. https://calisia.pl/akademia-kaliska-to-fikcja-mamy-komentarz-ministerstwa-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego,24464

- Jako mieszkańcy Kalisza zostaliśmy przez rząd PiSu oraz resort Gowina potraktowani niesprawiedliwe. 2 lata temu na takich samych zasadach powstała Akademia Gorzowska, przekształcona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Bez klasycznych kryteriów awansem taką Akademię powołano i dano czas na dostosowanie się do określonych kryteriów ustawowych. My takiej szansy nie dostaliśmy i odpowiedzialność za to ponosi większość PiSowska - mówił Mariusz Witczak.

Jak zapowiada poseł KO oraz Senator Elekt Janusz Pęcherz, będą starali się zrobić wszystko aby powstała Akademia Kaliska i w odpowiednim czasie złożą stosowną uchwałę. Zgodnie z procedurą dyskontynuacji, ustawa, która została wygaszona w poprzedniej kadencji parlamentu nie wróci pod obrady nowej kadencji. Wszystkie procedury, analizy i opinie będą realizowane od początku.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu miała mieć prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Aby uzyskać prawo do doktoryzowania uczelnia musiała spełnić określone warunki, w tym posiadać co najmniej 12 samodzielnych pracowników naukowych. Ważna też była aktywność naukowa udokumentowana publikacjami. 

- Akademię powołuje się latami. To nie jest przedsięwzięcie, które podejmuje się od razu. To wymaga odpowiedniej kadry naukowej, stażu. Jest wyższa szkoła, która była na dorobku, musiała wykształcić studentów i ustabilizować kadrę. Zgodnie z kryteriami trzeba mieć kompetencję kształcenia i doktoryzowania na dwóch kierunkach. Jeśliby były spełnione PWSZ stała by się Akademią z urzędu. Czymś innym jest tryb specjalny. Moment, w którym kaliska PWSZ była już gotowa pod względem kadrowym i infrastrukturalnym to 2015 rok. Wtedy też powstała Akademia Gorzowska. Ostatnie 4 lata były najlepszym czasem na przekształcenie - wyjaśnia poseł KO.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ