Społeczne

Klienci bez maseczek nie będą obsługiwani, a wesela będą rejestrowane. Mają wejść nowe przepisy

2020-08-04 12:30:00 BK

W związku z drastycznym wzrostem liczby zakażonych COVID-19, minister zdrowia zapowiada wprowadzenie nowych przepisów, powrót obostrzeń oraz zaostrzenie kar. Na zmiany powinny przygotować się przede wszystkim powiaty z największą liczbą przypadków zachorowań.

GIS.GOV.PL
GIS.GOV.PL

W miniony piątek odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, dotyczące wzrostu liczby zakażonych w Polsce. Od wielu dni przekracza ona 500 i 600 nowych przypadków na dobę. We wtorek, 4 sierpnia padł kolejny rekord - 680 przypadków zakażenia.

- Jeszcze w tym miesiącu wprowadzimy normę prawną, która pozwoli nie obsługiwać w sklepach osób, które nie mają maseczki - zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przekazał też, że rząd rozważa wprowadzanie dodatkowych restrykcji w 28 powiatach z dużą liczbą zakażeń.

Minister proponuje regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Regionalizacja obostrzeń ma też dotyczyć edukacji. - Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego - tłumaczył. - Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna, a w każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem.

Jak zapowiada minister Szumowski, rząd nie wyklucza zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel. Rząd chce wprowadzić wymóg rejestracji wesel i podawanie dokładnej listy gości.

Minister zapowiedział też, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. - Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu - zapewnił.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ