Motoryzacja

Kierowcy i piesi bądźcie czujni! Kiedy sygnalizacja na Alei Wolności działa pulsacyjnie a kiedy normalnie?

2022-05-18 14:30:00 BK

Jak mieszkańcy Kalisza zdążyli się zorientować, decyzją Zarządu Dróg Miejskich sygnalizacja świetlna w ciągu ulicy Alei Wolności od ul. Bankowej do Sukienniczej raz działa pulsacyjnie a raz w trybie normalnym. Wielu pieszych i kierowców traci jednak czujność i nie dostosowuje się do znaków.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Jadąc czy idąc Aleją Wolności w godzinach porannych np. widzimy, że sygnalizacja świetlna działa pulsacyjnie. Wtedy obowiązują znaki drogowe a kierowcy muszą ustępować pieszym pierwszeństwa w obrębie oznakowanych przejść. Wszystko przebiega sprawnie choć zdarza się, że piesi nie są pewni czy powinni czekać na światła czy mogą przejść. To sytuacje sporadyczne.

W godzinach popołudniowych natomiast sygnalizacja świetlna uruchamiana jest w normalnym trybie. Wtedy kierowcy i piesi muszą czekać na zielone światło. Niestety zarówno jedni jak i drudzy tracą czujność i poruszają się mając w pamięci, że światła tu "nie działały". Często jesteśmy świadkami, że kierowcy zatrzymują się kiedy sygnalizator wskazuje zielone światło, chcąc przepuścić pieszych. Wtedy rozlegają się dźwięki klaksonów. Są też odwrotne sytuacje - kiedy piesi z rozpędu wchodzą na pasy na "czerwonym". Po chwili orientują się i szybko cofają nogę. 

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu Krzysztof Gałka wyjaśnia jak działają światła na Alei Wolności i dlaczego zastosowano takie rozwiązanie. 

- Warunki się zmieniają i kierowcy muszą dostosować się do sytuacji jaka w danym momencie występuje. Jeżeli sygnalizacja działa w trybie kolorowym to muszą stosować się do sygnalizacji. Jeżeli pracuje w trybie żółtym to muszą stosować się do znaków - mówi dyrektor ZDM. - W związku z licznymi interwencjami, wnioskami, dotyczącymi problemu włączania się do ruchu pojazdów w szczególności z ulicy Kazimierzowskiej od strony Parku Miejskiego, przy pracy w godzinach szczytowych sygnalizacji świetlnej w trybie żółtym. Przyjęliśmy, że w godzinach od 14 do 16 załączamy sygnalizację na tryb pracy kolorowej, a pozostałym czasie na tryb pracy żółtej.

Jak zaznacza Krzysztof Gałka jest jedna podstawowa wada sygnalizacji świetlnej - pogarsza warunki na kierunku głównym. Robi się ją w celu ułatwienia wyjazdu z ulic podporządkowanych.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować