Sport

Kask jest cool i WORD Kalisz na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych sportowców. Kaski będą obowiązkowe?

2021-06-01 20:30:00 BK

Stowarzyszenie Kask jest cool działające od roku w Kaliszu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu realizuję szereg działań, które mają poprawić bezpieczeństwo najmłodszych cyklistów, rolkarzy, użytkowników hulajnóg czy deskorolek. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego bardzo chętnie włącza się we wszystkie projekty, które dotyczą wsparcia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promocji tych działań. Cieszymy się, że możemy to robić z profesjonalnym stowarzyszeniem - mówił Sławomir Chrzanowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu. - Dla wszystkich przedszkolaków w Kaliszu przygotowaliśmy specjalne kolorowanki. To materiał, który promuje bezpieczeństwo oraz noszenie kasku, który jak wiadomo nie jest elementem obowiązkowym, a chcielibyśmy bardzo, żeby takim się stał.

Na promocję bezpieczeństwa WORD Kalisz przekazał w tym roku 200 tys. zł. - Chcemy być mocno aktywni w kwestii bezpieczeństwa zarówno na terenie Kalisza jak i subregionu - dodaje dyrektor placówki. 

Stowarzyszenie Kask jest cool powstało w Kaliszu rok temu. - Stowarzyszenie powstało na bazie inicjatywy nas rodziców i Radą Rodziców Szkoły Podstawowej nr 6. Już wcześniej prowadziliśmy tam akcje profilaktyczne spotykając się z rodzicami i propagując ideę. Nasze obserwacje skłoniły nas do zajęcia się tym tematem, ponieważ widzieliśmy, że wiele dzieci nie korzysta z kasków - mówił Rafał Wieczorek, prezes Stowarzyszenia Kask jest cool.

Stowarzyszenie sformalizowało się po tragicznym wypadku w kaliskim skateparku, do którego doszło 18 maja 2020 roku. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/prokuratura-umorzyla-sledztwo-w-sprawie-smiertelnego-wypadku-w-kaliskim-skateparku,49610

- Po wypadku założyliśmy stowarzyszenie by dążyć do zmian legislacji ale też edukacji najmłodszych kaliszan - mówił prezes.

Celem jest propagowanie uprawiania sportów rekreacyjnych w świadomy i bezpieczny sposób – w kasku i ochraniaczach. Członkowie aktywnie zabiegają  o zmianę przepisów polskiego prawa i wprowadzenie ustawowego nakazu noszenia kasku podczas jazdy rowerem i hulajnogą  przez dzieci i młodzież do 18 roku życia. Pomysłodawcami akcji są znajomi Rodziców tragicznie zmarłego Dominika. We współpracy z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej  nr 6 w Kaliszu będą walczyć  o edukację społeczeństwa – zarówno tych młodszych, jak i starszych. W sprawę udało im się zaangażować media i lokalnych polityków.

- Młodzież jest trudno przekonać do tego, że kask daje poczucie bezpieczeństwa i chroni w wielu zdarzeniach drogowych. Postanowiliśmy zacząć edukację od najmłodszej grupy dzieci. Chcemy w nich zaszczepić chęć i wolę posiadania kasku a także świadomości, że bez kasku nie wsiądę na rower czy nie pójdę jeździć na rolkach - mówił wiceprezes stowarzyszenia, Piotr Jaworowski. - Wychodzimy z założenia, że jeżeli te najmłodsze osoby wychowamy w takim nurcie obowiązku posiadania kasku, jako czegoś naturalnego, to za kilkanaście lat będą żyły już w świadomości, że swoim dzieciom trzeba zafundować kask i że kask nie jest obciachem.

W ramach programu Przedszkolak w Kasku jest Cool powstaje film edukacyjny, powstała malowanka z elementami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz naklejki na kask. Przedszkolaki w Kaliszu otrzymają również kaski.

Malowanka dla Przedszkolaków to jeden z ważniejszych elementów akcji Przedszkolak w Kasku jest Cool, której finał już na koniec czerwca. Kolorowanki ufundował WORD Kalisz.
 
Stowarzyszenie współpracuje z lokalnymi partnerami. Stowarzyszenie „Kask jest Cool” oraz Fundacja CHOPS organizuje akcję „Przedszkolak w kasku jest Cool”. Przekazując kask lub kaski - otrzymasz parę markowych butów rowerowych FIVE TEN. Partnerem akcji jest Auto Salony Ignaszak. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/przedszkolak-w-kasku-jest-cool-przynies-kask-a-dostaniesz-nowe-markowe-buty-rowerowe,50728
 
Do współpracy włączył się również poseł na Sejm RP Mariusz Witczak, który widzi potrzebę zmian w Prawie o ruchu drogowym i konieczność wprowadzenia obowiązku korzystania z kasku.
 
- Obok edukacji, propagowania mądrych zasad bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, legislacja, zmiany w prawie muszą podążać za zmianami cywilizacyjnymi, muszą być dostosowane do wymogów technologicznych. Technologia pozwala dzisiaj chronić nasze życie, poprawiać bezpieczeństwo i na pewno kwestia wpisania do ustawy o ruchu drogowym zasad, które nakładałyby obowiązkowe noszenie kasku, szczególnie przez młodych uczestników ruchu drogowego jest bardzo ważna - mówił poseł na Sejm RP Mariusz Witczak. - 
 
Osoby do 16 roku życia, które chciałyby uczestniczyć w ruchu drogowym, musiałyby zakładać kask.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ