Społeczne

Karolina Pawliczak o programie 100 obwodnic: "Po raz pierwszy w historii możemy zrobić coś wspólnie"

2020-02-10 17:30:00 BK

8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił na konferencji prasowej start programu budowy 100 obwodnic. Na liście z regionu wielkopolskiego znalazł się Kalisz. - Dzisiaj ważne jest to, żeby po za tym, że jesteśmy w programie 100 obwodnic, wskazać konkretne terminy - komentuje posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

fot. SLD
fot. SLD

- Sukces będzie miał bardzo wielu ojców, a przyznam, że to nie ma znaczenia. Ważne jest to, że zostaliśmy wpisani do tego programu, bo to jeden z ważniejszych kroków a w cale nie było to takie pewne. Kolejną ważną sprawą jest przyspieszanie realizacji tematu. Program jest ogłoszony na 10 lat i ważne by nie zostać na końcu - mówi posłanka Karolina Pawliczak.

W listopadzie 2019 roku po expose premiera Mateusza Morawieckiego posłanka Karolina Pawliczak złożyła na mównicy interpelację dotyczącą obwodnicy dla Kalisza. Ponownie zapytanie złożyła w trakcie prac komisji infrastruktury w styczniu br. Sprawa obwodnicy wciąż była rozpatrywana. 

- Kolejnym etapem było powołanie specjalnej komisji ds. obwodnicy Kalisza. Zebranych zostało 13 podpisów posłów należących do komisji infrastruktury, co nie było łatwe, bo klub Lewicy stanowi tam 4-osobową reprezentację. Pod wnioskiem podpisali się posłowie z różnych opcji. Przewodniczący komisji wstępnie zdecydował, że taka specjalna komisja zostanie powołana - mówiła Karolina Pawliczak. - Dzisiaj ważne jest to, żeby poza tym, że jesteśmy w programie 100 obwodnic, wskazać konkretne terminy.

Posłanka planuje spotkanie z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem by prowadzić rozmowy ws. obwodnicy.

- Zdajemy sobie sprawę, że stanowimy klub opozycyjny, ale uważam, że każdy z nas, kto będzie miał jakikolwiek udział w tej sprawie, to będzie nasz wspólny sukces. Zróbmy coś ponad podziałami. Po raz pierwszy w historii jako posłowie tego regionu możemy zrobić coś wspólnie - mówi Karolina Pawliczak. - Jeżeli nawet te działania zmobilizowały posłów partii rządzącej i w jakiś sposób był to moment, który zadecydował o mobilizacji to już jest dużo. Nie ważne kto wkopie tą inwestycyjną łopatę.

Do tegorocznego budżetu posłanka złożyła z ramienia  Klubu wnioski, które dotyczą bezpośrednio naszego regionu:

- 100 mln zł. na dofinansowanie poprawy jakości wody i uporządkowanie terenu wokół zbiornika w Szałem wraz ze stworzeniem bazy rekreacyjno sportowej dla mieszkańców regionu.

- 20 mln. na uporządkowanie i oczyszczenie rzeki Prosny.

- 30 mln. zł. na dotacje w ramach inwestycji dla placówek edukacyjnych w naszym mieście.

- 100 mln. zł. dla wsparcia usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

- 100 mln. zł. na rzecz zwiększenie wydatków w Dziale Pomoc Społeczna i podniesienia wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej.

Większość tych poprawek finansowanych miałoby być ze zmniejszenia budżetu IPN, za którego likwidacją opowiada się Lewica. Wszystkie poprawki Klubu w zakresie spraw społeczno- gospodarczych a było ich ponad 150 na blisko 500 mln zł. zostały niestety odrzucone.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować