Kandydaci do PE debatowali w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2019-05-15 08:45:00 red.

6 kandydatów, w tym 3 z numerów “1” na listach w Wielkopolsce, 14 maja wzięło udział w debacie zorganizowanej przez KoLiber Kalisz, w Wanatówce. Zobaczcie pełne nagranie z tego spotkania. Transmisja rozpoczyna się od 26 minuty filmu.

Dyskusję prowadzi dwoje członków KoLibra Kalisz: Weronika Filipiak i Maciej Antczak.

Do debaty zaproszeni zostali wielkopolscy kandydaci do PE nr 1 na listach. Jeżeli odmówili udziału, zaproszenia kierowane były do kolejnych kandydatów z list. Skład debatujących wyglądał następująco:

1. Andrzej Kuświk – nr 7 Konfederacja
2. Mikołaj Pancewicz – nr 4 Wiosna (pierwotnie obecność potwierdziła dr Spurek z nr 1, lecz się wycofała)
3. Dr Andrzej Grzyb – nr 3 Koalicja Europejska
4. Prof. Zdzisław Krasnodębski – nr 1 Prawo i Sprawiedliwość
5. Waldemar Witkowski – nr 1 Lewica Razem
6. Marek Jurek – nr 1 Kukiz’15

Pierwsze pytanie ogólne dla wszystkich kandydatów debaty dotyczyło kierunków w jakich podąża Unia Europejska. Według Marka Jurka, kandydata nr 1 Kukuz’15, powinna wspierać państwa członkowskie. Prof. Zdzisław Krasnodębski – nr 1 Prawo i Sprawiedliwość chce Unii, która pozwoli wzmocnić Polsce swoją suwerenność. Dr Andrzej Grzyb – nr 3 Koalicja Europejska mówił o dwóch widocznych zjawiskach – lokalizmie i globalizacji. Zdaniem Lewicy i Waldemara Witkowskiego Unia powinna być nastawiona na prawa pracownicze. Jest przeciwko swobodnemu przepływowi kapitału. Dla Wiosny Unia to gwarant wolności i suwerenności. To wartości oświeceniowe. Mikołaj Pancewicz często odnosił się do obecnej sytuacji w Polsce i rządów Prawa i Sprawiedliwości. O suwerenności i niepodległości państwa mówił również Andrzej Kuświk z Konfederacji.

Kolejna część spotkania to pytania indywidualne. Prof. Zdzisław Krasnodębski odpowiedział na kwestie związane z Telewizją Publiczną i informacjami przekazywanymi przez tę stację. Andrzej Kuświk wyjaśniał w jaki sposób Polska mogłaby wyjść z Unii Europejskiej i jak odbiłoby się to m.in. na długoterminowych inwestycjach. Waldemar Witkowski został zapytany o wsparcie socjalne pracowników, którzy według niego mieliby zarabiać tyle samo w każdym europejskim państwie. Marek Jurek odpowiedział na pytanie dotyczące lidera jakim jest Paweł Kukiz i czy jest zdolny połączyć środowiska antysystemowe. Kandydat Wiosny natomiast wyjaśnił dlaczego partia staje w opozycji do tzw. ideologi chrześcijańskiej czy wartości chrześcijańskich w Polsce i innych krajach. Kandydat Koalicji Europejskiej został zapytany o potencjalną koalicję PSL w Europarlamencie z partiami komunistycznymi, jeżeli partie prawicowe, byłyby bliżej większości.

Formuła debaty:
1. Pytanie o wizję UE – każdy kandydat 2 minuty
2. Pytania indywidualne od prowadzących – 2 minuty
3. Pytania wzajemne (poprzedzone losowaniem, każdy może być wylosowany raz, nie można wylosować siebie) – 30 s na pytanie, 2 minuty odpowiedź
4. Pytania z publiczności (każdy otrzyma 1 pytanie) – 30 s na pytanie, 2 minuty odpowiedź
5. Podsumowania – 2 minuty

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ