Kaliszobranie w chłodnych murach kościoła

2010-07-12 11:36:15 P. Sobolewski, UM Kalisz

W nad wyraz upalną, sobotę odbyła się kolejna, XV edycja Kaliszobrania. Lejący się z nieba żar nie odstraszył blisko setki śmiałków, którzy przybyli do kościoła św. Gotarda, by tam, w chłodnych a przez to bardzo przyjaznych wnętrzach świątyni, wysłuchać historii o tej dzielnicy, o kolejnych kościołach na Rypinku – w tym o obecnej, obchodzącej w tym roku stulecie swego istnienia neogotyckiej budowli.

Z. Pol
Z. Pol
Była również mowa o niektórych gospodarzach tego miejsca: pustelniku Janiszewskim, o księżach Martuzalskim i Sieradzanie. Newsem dla wielu była informacja o tym, że w czasie II wojny była to jedyna świątynia katolicka w Kaliszu przeznaczona dla Polaków, dla innych – informacja o samym – dziś mniej popularnym – świętym.
A potem zaczęła się próba wytrwałości – prawie godzinny spacer w górę ulicy Częstochowskiej. W zacienionych miejscach przewodnicy: Waldemar i Zbigniew Pol oraz Piotr Sobolewski robili krótkie przystanki, w czasie których opowiadali o cegielniach (onegdaj ponad 20) i młynach z tej okolicy, o słynnych majówkach wśród rypinkowskich sadów, o oświatowych perypetiach szkoły przy Częstochowskiej. Uciążliwości upału koiły nieco również rozległe panoramy.
Na cmentarzu – jednym z mniejszych i młodszych, ale równie interesującym jak inne kaliskie nekropolie - było już nieco chłodniej - turyści wykrzesali więc jeszcze siły, by – spacerując cmentarnymi alejami – dotrzeć do grobów postaci, które się zapisały w historii miasta: właściciela tego terenu z czasów „przedcmentarnych” Jana Delebisa, wspomnianych wyżej księży, rodziny Dybowskich, Banaszkiewiczów, krajoznawcy i regionalisty Wacława Klepandego, zmarłej tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku Gabrieli Zych i jeszcze kilku innych. A na zakończenie – jakby wędrówki w spiekocie było mało – część uczestników imprezy poszła jeszcze obejrzeć stojący na tyłach cmentarza i zakładów WSK schron wojskowy z okresu II wojny światowej. Wreszcie usatysfakcjonowani ale i marzący o chłodnym prysznicu turyści mogli się umówić na następną sierpniową edycję Kaliszobrania (21 VIII – Kalisz wielokulturowy, spotkanie przy cmentarzu ewangelickim na Rogatce) i udać się do domów…

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować