Społeczne

#KaliszKobiet - Eugenia Pastuszek

2021-03-07 18:30:00 Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta

Przez cały marzec w ramach akcji #KaliszKobiet przypominać będziemy znane i cenione, zasłużone dla naszego miasta kobiety.

Eugenia Pastuszek/ Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
Eugenia Pastuszek/ Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta

Eugenia Pastuszek - wieloletnia prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Wielokrotnie wyróżniana, w tym Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza. Dbała o zachowanie pamięci o tych, którzy przeżyli Golgotę Wschodu. Dzięki jej staraniom Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a położony w pobliżu zieleniec otrzymał nazwę Skwer Sybiraków.

Eugenia Pastuszek urodziła się w miejscowości Żylicze koło Grodna, miasta rodzinnego Elizy Orzeszkowej. Była córką legionisty z armii Hallera. Jej matka wywodziła się z rodu Bohatyrowiczów, których literacki wizerunek odnajdujemy w powieści „Nad Niemnem”. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie rodzina Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Pani Eugenia miała wówczas 11 lat. Wróciła, po wieloletniej tułaczce, wraz z rodzicami i ciężko rannym bratem, żołnierzem walczącym o wolną Polskę. Po wojnie ukończyła szkołę i studia i wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci przyjechała do Kalisza. Podjęła tu pracę nauczycielki chemii w technikum samochodowym, a następnie, przez 14 lat, sprawowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. To za czasów jej kierowania szkołą, placówka przyjęła imię Mikołaja Kopernika (1971 r.). W tamtych latach Eugenia Pastuszek zabiegała nie tylko o polepszenie warunków pracy i nauki, ale przede wszystkim o kadrę pedagogiczną i wypracowanie wysokiego poziomu szkoły z wiodącym profilem matematyczno-fizycznym, klasami z rozszerzonymi językami obcymi i klasami sportowymi. W okresie transformacji, po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, koordynując i kontynuując funkcjonowanie związku, któremu do końca przewodniczyła.

Eugenia Pastuszek gromadziła materiały wspomnieniowe Sybiraków, organizowała zjazdy i spotkania, angażując młodzież i szkoły w kolejne obchody, publikowała i wydawała tomiki poezji i prozy, będąc autorką rozmaitych form wypowiedzi literackich. Aktywnie działała, docierając do szkół oraz urzędów, szukając wsparcia, a dzięki swoim wysiłkom – zdobywała je. Czyniła to wszystko, by ocalić od zapomnienia tych, którzy przeżyli Golgotę Wschodu i tych, którzy stamtąd nie wrócili. To dzięki staraniom Eugenii Pastuszek, Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a Związek Sybiraków ufundował szkolny sztandar. Również jej usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym tam obeliskiem.

Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana: w 1979 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1993 r. Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków, Złotym Krzyżem za Pracę Pedagogiczną, w 2014 r. Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza, w 2019 r. nominowana do nadania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznawanego przez Prezydenta RP. Była członkiem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a od 2017 r. członkiem Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej, działającej przy Prezydencie Miasta Kalisza.

Zmarła 7 stycznia 2020 roku.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ