Społeczne

#KaliszKobiet - Eugenia Pastuszek

2021-03-07 18:30:00 Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta

Przez cały marzec w ramach akcji #KaliszKobiet przypominać będziemy znane i cenione, zasłużone dla naszego miasta kobiety.

Eugenia Pastuszek/ Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
Eugenia Pastuszek/ Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta

Eugenia Pastuszek - wieloletnia prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Wielokrotnie wyróżniana, w tym Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza. Dbała o zachowanie pamięci o tych, którzy przeżyli Golgotę Wschodu. Dzięki jej staraniom Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a położony w pobliżu zieleniec otrzymał nazwę Skwer Sybiraków.

Eugenia Pastuszek urodziła się w miejscowości Żylicze koło Grodna, miasta rodzinnego Elizy Orzeszkowej. Była córką legionisty z armii Hallera. Jej matka wywodziła się z rodu Bohatyrowiczów, których literacki wizerunek odnajdujemy w powieści „Nad Niemnem”. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie rodzina Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Pani Eugenia miała wówczas 11 lat. Wróciła, po wieloletniej tułaczce, wraz z rodzicami i ciężko rannym bratem, żołnierzem walczącym o wolną Polskę. Po wojnie ukończyła szkołę i studia i wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci przyjechała do Kalisza. Podjęła tu pracę nauczycielki chemii w technikum samochodowym, a następnie, przez 14 lat, sprawowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. To za czasów jej kierowania szkołą, placówka przyjęła imię Mikołaja Kopernika (1971 r.). W tamtych latach Eugenia Pastuszek zabiegała nie tylko o polepszenie warunków pracy i nauki, ale przede wszystkim o kadrę pedagogiczną i wypracowanie wysokiego poziomu szkoły z wiodącym profilem matematyczno-fizycznym, klasami z rozszerzonymi językami obcymi i klasami sportowymi. W okresie transformacji, po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, koordynując i kontynuując funkcjonowanie związku, któremu do końca przewodniczyła.

Eugenia Pastuszek gromadziła materiały wspomnieniowe Sybiraków, organizowała zjazdy i spotkania, angażując młodzież i szkoły w kolejne obchody, publikowała i wydawała tomiki poezji i prozy, będąc autorką rozmaitych form wypowiedzi literackich. Aktywnie działała, docierając do szkół oraz urzędów, szukając wsparcia, a dzięki swoim wysiłkom – zdobywała je. Czyniła to wszystko, by ocalić od zapomnienia tych, którzy przeżyli Golgotę Wschodu i tych, którzy stamtąd nie wrócili. To dzięki staraniom Eugenii Pastuszek, Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a Związek Sybiraków ufundował szkolny sztandar. Również jej usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym tam obeliskiem.

Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana: w 1979 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1993 r. Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków, Złotym Krzyżem za Pracę Pedagogiczną, w 2014 r. Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza, w 2019 r. nominowana do nadania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznawanego przez Prezydenta RP. Była członkiem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a od 2017 r. członkiem Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej, działającej przy Prezydencie Miasta Kalisza.

Zmarła 7 stycznia 2020 roku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować