Społeczne

Kaliszanie wznieśli toast za wolną Polskę - rocznica 4 czerwca 1989 [zdjęcia, wideo]

2020-06-04 19:56:38 BK

Dziś, w rocznicę częściowo wolnych wyborów przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku, na Głównym Rynku w Kaliszu mieszkańcy wznieśli toast. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku przeprowadzone 4 i 18 czerwca 1989 w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej.

Dziś przypada rocznica wyborów czerwcowych. Z tej okazji przedstawiciele KOD Kalisz oraz mieszkańcy wzięli udział w wydarzeniu: Toast za Wolną Polskę - rocznica wyborów 4 czerwca. O godzinie 19:00 wszyscy chętni zgromadzili się na Głównym Rynku, by odśpiewać Hymn oraz wznieść symboliczny toast. 

- Tego dnia ludzie na ulicach uśmiechali się do siebie. Niektórzy płakali. Uświadomiłem sobie, że na moich oczach dzieje się coś wyjątkowego, że Polska zmienia się na lepsze. Wdziałem w oczach ludzi nadzieję na lepsze jutro. Rzeczywiście to lepsze jutro nadeszło. Staliśmy się częścią świata zachodu. Wstąpiliśmy do NATO, do Unii Europejskiej. Świat zaczął stawiać nas za przykład bezkrwawej rewolucji - mówił Tomasz Wasiak, wiceprzewodniczący i rzecznik prasowy Komitetu Obrony Demokracji w Kaliszu. - Dziwi mnie, że środowiska PiSu traktują tę datę jakoś inaczej, gorzej. Po 5 latach rządów wiem dlaczego ta data jest dla nich solą w oku. Pan Jarosław Kaczyński i jego świta tęsknią za komuną i każdego dnia chcą nam przywrócić tę komunę.

Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe mandaty poselskie w liczbie 161 (35%) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych. Walka o te miejsca oraz walka o wszystkie mandaty senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Do ubiegania się o nie dopuszczeni zostali również przedstawiciele różnych środowisk opozycji demokratycznej, jednocześnie o te mandaty konkurowali także kandydaci jawnie wspierani lub nieformalnie popierani przez obóz władzy, reprezentanci różnych organizacji społecznych i zawodowych, osoby niezależne. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 na 100 miejsc w Senacie. Jednocześnie obóz PRL-owskiej władzy poniósł porażkę, przy czym za najbardziej prestiżową klęskę uznano przegraną niemal wszystkich kandydatów z tzw. listy krajowej, obejmującej większość przywódców reżimu. W wyniku wyborów czerwcowych Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce, zapoczątkowały zdecydowane przyspieszenie transformacji ustrojowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować