Kultura

Kaliszanie w hołdzie Krzysztofowi Komedzie - rozmowy i recital fortepianowy

2019-11-26 15:00:00 BK

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

6 grudnia, o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu odbędzie się wieczór poświęcony Krzysztofowi Komedzie. Na ciekawe muzyczne spotkanie pełne rozmów, zwieńczone recitalem fortepianowym zaprasza Kaliskie Stowarzyszenie Muzyczne "Jazz nad Prosną". Wstęp wolny.

W hołdzie Komedzie
W hołdzie Komedzie

- Pierwsza część spotkania to rozmowa panelowa z udziałem znawców, ekspertów twórczości Krzysztofa Komedy. Nazywamy ich Komedologami. Wśród nich gościć będzie Jerzy "Jazz" Wojciechowski, Tomasz Lach oraz Dionizy Piątkowski. Postaci te stanowią najważniejszą oś spotkania w ramach 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy - mówi Dariusz Natkowski, prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Muzycznego "Jazz nad Prosną".

Kończący się rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Krzysztofa Komedy, mija bowiem 50.rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora. W całej Polsce odbywają się liczne koncerty, imprezy i wystawy Jemu poświęcone. Wiele łączyło go z Wielkopolską, warto przypomnieć, że w 1931 roku urodził się w Poznaniu a w Ostrowie Wielkopolskim, w roku 1950, zdał maturę. W następnych latach mieszkał i pracował kolejno w Częstochowie, Wałbrzychu, Krakowie i Warszawie… A w Kaliszu? 

- Najważniejsze jest to, że sięgamy po tradycje kaliskie. Nie ma nic lepszego niż fakt, że mistrz Jan Ptaszyn Wróblewski w 1956 roku należał do legendarnego zespołu Komeda Sextet wraz z drugim kaliszaninem Janem Zylberem. Byli to wychowankowie szkoły muzycznej i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Podkreślamy te związki kaliskie. Gdybyśmy zaczęli dokładnie badać historię Krzysztofa Komedy może okazałoby się, że nigdy nie był w Kaliszu. Ale nie mamy dowodów również, że naszego miasta nie odwiedził. Jeżeli był w Ostrowie Wielkopolskim, czyli zaledwie 25 km od Kalisza, to może w naszym mieście też był. Żadne kroniki jednak tego nie potwierdzają - mówi Dariusz Natkowski.

Jak podkreśla prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Muzycznego "Jazz nad Prosną", są to wystarczające powody by Kalisz uczcił rocznicę śmierci wybitnego kompozytora. 

- Po spotkaniu w sali kameralnej przejdziemy do sali koncertowej, gdzie wystąpi z recitalem Krzysztof Dys. Wysłuchamy wybranych utworów i kompozycji Krzysztofa Komedy, zapewne nie tylko jazzowych, bo Krzysztof Komeda był również kompozytorem muzyki filmowej. Krzysztof Dys to dla nas wybitny instrumentalista. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać go podczas koncertu w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Był to dla mnie jeden z najczystszych w formie koncertów solowych na fortepian, jakie słyszałem w swoim życiu. Ogromnie cieszę się, że wybitny artysta, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu przyjął nasze zaproszenie - mówił Dariusz Natkowski.

Wydarzenie objęli honorowym patronatem Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza i Jan Ptaszyn Wróblewski, wybitny jazzman, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.

- Wstęp na wydarzenie jest wolny. Cała idea naszego stowarzyszenia jest taka by zachęcić wszystkich mieszkańców, a szczególnie młodzież do udziału w takich spotkaniach. Wielu młodych ludzi może nie wie już kim był Krzysztof Komeda. Chcemy przybliżyć jego postać i zapoznać mieszkańców z twórczością wybitnego kompozytora - mówi Dariusz Natkowski. 

Zapraszamy na wieczór z Krzysztofem Komedą, który odbędzie się 6 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, organizowany przez "Jazz nad Prosną" Towarzystwo Muzyczne z Kalisza, a współorganizatorami są: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Miasto Kalisz i Ostrowskie Stowarzyszenie "Jazz w Muzeum". Wstęp wolny. 

Wydarzenie będzie transmitowane Na Żywo na portalu Calisia.pl.

W programie m.in.:

Jerzy "Jazz" WOJCIECHOWSKI - "Klimat Komedy"

Tomasz LACH - „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych"

Dionizy PIĄTKOWSKI - "Czas Komedy"

Krzysztof DYS- recital fortepianowy

Krzysztof Komeda urodził się 27.04.1931 w Poznaniu, zmarł 23.04.1969 r. w Warszawie. Właściwe nazwisko Krzysztof Trzciński, znany przede wszystkim jako pianista i kompozytor jazzowy, z wykształcenia lekarz. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Studiował medycynę w Poznaniu. W pierwszej połowie lat 50. grał z zespołem „Melomani”. W 1956 r. założył „Komeda Sextet” w składzie: Jerzy Milian, Stanisław Pludra, Józef Stolarz, Jan Wróblewski, Jan Zylber; pierwszy znaczący sukces grupa odniosła na 1.Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w tym samym roku. W 1958, w Krakowie, został członkiem zespołu Jazz Believers. W trio, często zmieniającym się składem grali: Jan Byrczek, Roman Dyląg, Adam Skorupka, Tadeusz Federowski, Adam Jędrzejowski, Andrzej „Fats” Zieliński, Jan Zylber oraz Rune Carlsson. Prowadził jednocześnie kwintet (Komeda, Czesław Bartkowski, Tomasz Stańko, Maciej Suzin czy Janusz Kozłowski i Michał Urbaniak) oraz kwartet (Komeda, Carlsson, Stańko, Dyląg). Dużo koncertował za granicą: Szwajcaria, NRD,RFN, Czechosłowacja,Jugosławia. W 1960 r. wyjechał do Skandynawii, dokąd często powracał. W 1965 r. wziął udział w prestiżowym projekcie niemieckiego promotora i krytyka Joachima Berendta. W 1968 r. w Stanach Zjednoczonych pracował nad muzyką do filmów Rosemary’s Baby i The riot. W grudniu tego roku w los Angelos uległ ciężkiemu wypadkowi. Zmarł w Warszawie.

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ