Społeczne

Kaliszanie upamiętnili Światowy Dzień Sybiraka i rocznicę napaści radzieckiej

2023-09-18 14:30:00 Juliusz Kowalczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza

17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. W tym dniu przypada także rocznica napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Miejskie uroczystości patriotyczne związane z tymi wydarzeniami odbyły się w ogrójcu oo. jezuitów.
 

Juliusz Kowalczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza
Juliusz Kowalczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza

W swoim przemówieniu podczas miejskich obchodów wiceprezydent Grzegorz Kulawinek odniósł się do sytuacji politycznej Polski we wrześniu 1939 roku, kiedy to nasz kraj najpierw został zaatakowany przez armię III Rzeszy, a potem przez wojska radzieckię.

- Wtedy Polska otrzymała cios w plecy. Cios zadany przez Armię Czerwoną, która także zaatakowała nasz kraj. Dwa tygodnie później pełna poświęcenia obrona Polski w zasadzie się zakończyła. Ojczyzna zniknęła z mapy, rozdzielona pomiędzy agresorów i stopniowo grabiona. Lata 1939-1945 to chyba najczarniejszy okres w dziejach Polski. Okres odarcia z godności, okres śmierci. Ale też czas przymusowego wysiedlania na wschód – i dlatego to właśnie 17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka, upamiętniając setki tysięcy Polaków wywiezionych na Syberię – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, który następnie, razem z Mirosławem Gabrysiakiem – wiceprzewodniczącym Rady Miasta Kalisza – złożyli w imieniu miasta i jego mieszkańców kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym tamte wydarzenia.

Uroczystości w ogrójców oo. jezuitów poprzedziła msza święta w kościele garnizonowym.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować