Społeczne

Kaliszanie uczcili pamięć Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia [Zdjęcia, Wideo]

2021-10-19 19:00:00 KOD Kalisz

We wtorek na Głównym Rynku w Kaliszu przedstawiciele KOD Kalisz i mieszkańcy upamiętnili Piotra Szczęsnego - "Szarego Człowieka", który 19 października 2017 roku przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie dokonał samospalenia w proteście przeciwko polityce PiS.

fot. MW
fot. MW

- 29 października 2017 roku zmarł pozostawiając po sobie manifest, w którym protestował m.in. przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu konstytucji i zasad demokracji, niszczeniu przyrody, a także dyskryminacji mniejszości, marginalizacji roli Polski na arenie międzynarodowej oraz używaniu w debacie publicznej języka nienawiści - mówią organizatorzy akcji.

Przypomnijmy, że do tragicznego zdarzenia doszło 19 października 2019. 54-letni mężczyzna przyjechał do Warszawy pod pretekstem szkoleń. Zaplanował jednak zupełnie coś innego. Na ulicy Marszałkowskiej, pod Pałacem Kultury i Nauki dokonał samopodpalenia. Prawdopodobnie użył łatwopalnej substancji. Trafił do szpitala w ciężkim stanie. Zmarł 29 października.

Przed dokonaniem tego czynu mężczyzna zostawił po sobie list, będący swojego rodzaju manifestem politycznym.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ