Kaliszanie uczcili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [zdjęcia, wideo]

2021-12-27 13:30:00 red.

27 grudnia kaliszanie uczcili 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się przy ul. Śródmiejskiej.

fot. BK
fot. BK

Władze miasta złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową, ufundowaną w 1968 roku przez społeczeństwo powiatu kaliskiego, w 50. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, przy ul. Wrocławskiej, w podcieniach ogrodzenia kampusu Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Następnie w samo południe odbyło się złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pamięci przez przybyłe delegacje przed tablicą pamiątkową, poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przy ul. Śródmiejskiej, na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Świętej Rodziny.

W uroczystości udział wzięły władze miasta, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzyści i ich reprezentanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe kaliskich szkół, uczniowie, przedstawiciele partii politycznych i związków zawodowych, NSZZ Solidarność, Związek Piłsudczyków, Jednostka Strzelecka 4441 Kalisz.

- Bardzo się cieszę, że po 103 latach jesteśmy w stanie świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To bardzo trudna karta w dziejach walki o polską niepodległość i trudna karta w dziejach wielkopolski. Wielu powstańców oddało swoje życie za wolność. Bardzo dobrze, że od tego roku, dzięki środowisku samorządowym, regionalistom, lokalnym patriotom, udało się przeprowadzić tą inicjatywę - mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

- Bardzo ważne, że rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego stała się świętem ogólnopolskim. Powstanie Wielkopolskie często w naszym myśleniu umyka, często przypominamy o powstaniach, które się nie udały, a zapominamy o tym, które odniosło sukces. Bardzo dobrze, że jest wprowadzone do kalendarze świąt państwowych - mówił Przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński. - Ważne jest uczestnictwo Batalionu Pogranicznego, który stacjonował w Szczypiornie i brał udział w walkach o Nowe Skalmierzyce.

W tym roku po raz pierwszy, 27 grudnia, rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzimy jako święto państwowe. Prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego w dniu 23 listopada, w budynku dawnego Hotelu Bazar w Poznaniu. To w tym miejscu, w grudniu 1918 roku w drodze do Warszawy wybitny pianista, mąż stanu Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie, które stanowiło impuls do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do walki o niepodległą Wielkopolskę ruszyli także mieszkańcy Prowincji Poznańskiej. 27 grudnia 1918 r. na granicy padły pierwsze strzały, polała się krew. W godzinach południowych podczas pełnienia patrolu granicznego na polu pod Boczkowem, zginął od kuli Grenzschutzu żołnierz I Batalionu Pogranicznego szeregowiec Jan Mertka, pierwszy poległy powstaniec wielkopolski. Czesław Radajewski również żołnierz I Batalionu został ciężko ranny. Zwłoki poległego przewiózł furmanką chłopską jego starszy brat do swojego mieszkania w Ostrowie. Działania zbrojne powstania wielkopolskiego nie objęły Kalisza, mieszkańcy miasta jako ochotnicy zgłaszali się do I Batalionu Pogranicznego. Na czele oddziału, który włączył się do walk, stał Władysław Wawrzyniak. Żołnierze batalionu złożyli przysięgę w Kaliszu na placu św. Józefa, później walczyli na froncie południowym powstania. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta Poznania, które ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. 

27 grudnia 2021 r. upamiętnimy zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom, złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci. Niech ten gest będzie hołdem dla osób, które wyzwoliły Wielkopolskę.

Ze względu na wprowadzenie dalszych obostrzeń dotyczących epidemii Covid-19, zaplanowane w tym dniu wydarzenia upamiętniające Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, zostały przeniesione do sieci i będą zaprezentowane online, na stronie www.kalisz.pl

ONLINE na stronie www.kalisz.pl

• Okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Kalisza.
• Prezentacja wystawy, poświęconej 103. rocznicy
Powstania Wielkopolskiego, przygotowanej we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.
• Koncert dla Niepodległej „Słowa, które znaczą”, w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu. Realizacja nagrania - Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować