Kaliszanie uczcili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [zdjęcia, wideo]

2021-12-27 13:30:00 red.

27 grudnia kaliszanie uczcili 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się przy ul. Śródmiejskiej.

fot. BK
fot. BK

Władze miasta złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową, ufundowaną w 1968 roku przez społeczeństwo powiatu kaliskiego, w 50. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, przy ul. Wrocławskiej, w podcieniach ogrodzenia kampusu Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Następnie w samo południe odbyło się złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pamięci przez przybyłe delegacje przed tablicą pamiątkową, poświęconą bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przy ul. Śródmiejskiej, na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Świętej Rodziny.

W uroczystości udział wzięły władze miasta, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzyści i ich reprezentanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe kaliskich szkół, uczniowie, przedstawiciele partii politycznych i związków zawodowych, NSZZ Solidarność, Związek Piłsudczyków, Jednostka Strzelecka 4441 Kalisz.

- Bardzo się cieszę, że po 103 latach jesteśmy w stanie świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To bardzo trudna karta w dziejach walki o polską niepodległość i trudna karta w dziejach wielkopolski. Wielu powstańców oddało swoje życie za wolność. Bardzo dobrze, że od tego roku, dzięki środowisku samorządowym, regionalistom, lokalnym patriotom, udało się przeprowadzić tą inicjatywę - mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

- Bardzo ważne, że rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego stała się świętem ogólnopolskim. Powstanie Wielkopolskie często w naszym myśleniu umyka, często przypominamy o powstaniach, które się nie udały, a zapominamy o tym, które odniosło sukces. Bardzo dobrze, że jest wprowadzone do kalendarze świąt państwowych - mówił Przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński. - Ważne jest uczestnictwo Batalionu Pogranicznego, który stacjonował w Szczypiornie i brał udział w walkach o Nowe Skalmierzyce.

W tym roku po raz pierwszy, 27 grudnia, rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzimy jako święto państwowe. Prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego w dniu 23 listopada, w budynku dawnego Hotelu Bazar w Poznaniu. To w tym miejscu, w grudniu 1918 roku w drodze do Warszawy wybitny pianista, mąż stanu Ignacy Paderewski wygłosił przemówienie, które stanowiło impuls do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do walki o niepodległą Wielkopolskę ruszyli także mieszkańcy Prowincji Poznańskiej. 27 grudnia 1918 r. na granicy padły pierwsze strzały, polała się krew. W godzinach południowych podczas pełnienia patrolu granicznego na polu pod Boczkowem, zginął od kuli Grenzschutzu żołnierz I Batalionu Pogranicznego szeregowiec Jan Mertka, pierwszy poległy powstaniec wielkopolski. Czesław Radajewski również żołnierz I Batalionu został ciężko ranny. Zwłoki poległego przewiózł furmanką chłopską jego starszy brat do swojego mieszkania w Ostrowie. Działania zbrojne powstania wielkopolskiego nie objęły Kalisza, mieszkańcy miasta jako ochotnicy zgłaszali się do I Batalionu Pogranicznego. Na czele oddziału, który włączył się do walk, stał Władysław Wawrzyniak. Żołnierze batalionu złożyli przysięgę w Kaliszu na placu św. Józefa, później walczyli na froncie południowym powstania. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta Poznania, które ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. 

27 grudnia 2021 r. upamiętnimy zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom, złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci. Niech ten gest będzie hołdem dla osób, które wyzwoliły Wielkopolskę.

Ze względu na wprowadzenie dalszych obostrzeń dotyczących epidemii Covid-19, zaplanowane w tym dniu wydarzenia upamiętniające Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, zostały przeniesione do sieci i będą zaprezentowane online, na stronie www.kalisz.pl

ONLINE na stronie www.kalisz.pl

• Okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Kalisza.
• Prezentacja wystawy, poświęconej 103. rocznicy
Powstania Wielkopolskiego, przygotowanej we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.
• Koncert dla Niepodległej „Słowa, które znaczą”, w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu. Realizacja nagrania - Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ