Polityka

Kaliszanie stanęli w obronie praworządności w Polsce - "Wbrew pozorom zbliżamy się do Rosji Putina wielkimi krokami" [zdjęcia, wideo]

2022-03-19 11:00:00 BK

18 marca pod kaliskim sądem odbyło się cykliczne wydarzenie Wspieramy sędziów niezależnych, organizowane przed Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu.

fot. BK
fot. BK

O godzinie 18:00 kaliszanie, przedstawiciele i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji a także Obywateli RP stanęli przed gmachem kaliskiego sądu, by wyrazić swoją solidarność z sędziami. Pojawiły się transparenty z hasłami "Wspieramy sędziów niezależnych". Gościem wydarzenia był już tradycyjnie Krzysztof Urbaniak, sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie.

- Widzimy co się dzieje za naszą wschodnią granicą i trudno w ogóle robić coś innego jak pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy. Wspólnie ze stowarzyszeniem Justitia podjęliśmy decyzję, że protestujemy, ponieważ musimy. Musimy pokazać co się dzieje w Polsce. A dzieje się źle - mówił Tomasz Wasiak, przedstawiciel KOD Kalisz. - W Polsce PiS nadal robi co chce. Wcale daleko od Rosji i Ukrainy w tej chwili nie jesteśmy, ponieważ kilka dni temu pseudo Trybunał Konstytucyjny Pani Przyłębskiej wydał pseudo orzeczenie, że zapisy Europejskiej Konwencji Praw człowieka są niezgodne z polską Konstytucją. Rosja Putina jest państwem, które też nie uznaje tej Konwencji. Z całą stanowczością musimy tutaj stać, wspierać sędziów, praworządność, bo niestety wbrew pozorom zbliżamy się do Rosji Putina wielkimi krokami. Te PR-owe wycieczki do Kijowa, nie miały sensu. Wiadomo, że Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawicki są przyjaciółmi Putina. 

Jak zaznacza Tomasz Wasiak, prawo w Polsce jest od wielu lat poddawane takim reformom jak prawo w Rosji.

- Wszyscy żyjemy sytuacją na Ukrainie od 24 lutego. Naród polski, obywatele, organizacje, samorządy zrobiły coś, czego na świecie nikt nie widział. Wszyscy, którzy są zwalczani przez PiS angażują się w pomoc. Stanęliśmy na głowie i pomagamy 2 mln Ukraińców. Jednak mimo wojny wciąż mamy te problemy, które były wcześniej. PiS chce wykorzystać tę sytuację, zmanipulować Polakami, ukryć to co jest ważne, a przy tym cały czas forsuje swoją dotychczasową politykę - mówił Krzysztof Urbaniak, sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie. - Trybunałowi sterowanemu z Nowogrodzkiej nie podoba się, że Konwencja Praw Człowieka wskazała i Trybunał Europejski na jej podstawie zakwestionował działania naszego rządu, władzy, działania sprzeciwiające się praworządności i niezawisłości sędziowskiej. Rząd stwierdził, że w tym zakresie nie można tak rozumieć tej europejskiej Konwencji. Te orzeczenia Trybunału Europejskiego są po naszej stronie.

"Wspieramy Sędziów Niezależnych" to hasło cyklicznych manifestacji organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu i innych miastach w Polsce. Pikiety odbywają się 18 dnia każdego miesiąca. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ