Polityka

Kaliszanie stanęli w obronie praworządności w Polsce - "Wbrew pozorom zbliżamy się do Rosji Putina wielkimi krokami" [zdjęcia, wideo]

2022-03-19 11:00:00 BK

18 marca pod kaliskim sądem odbyło się cykliczne wydarzenie Wspieramy sędziów niezależnych, organizowane przed Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu.

fot. BK
fot. BK

O godzinie 18:00 kaliszanie, przedstawiciele i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji a także Obywateli RP stanęli przed gmachem kaliskiego sądu, by wyrazić swoją solidarność z sędziami. Pojawiły się transparenty z hasłami "Wspieramy sędziów niezależnych". Gościem wydarzenia był już tradycyjnie Krzysztof Urbaniak, sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie.

- Widzimy co się dzieje za naszą wschodnią granicą i trudno w ogóle robić coś innego jak pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy. Wspólnie ze stowarzyszeniem Justitia podjęliśmy decyzję, że protestujemy, ponieważ musimy. Musimy pokazać co się dzieje w Polsce. A dzieje się źle - mówił Tomasz Wasiak, przedstawiciel KOD Kalisz. - W Polsce PiS nadal robi co chce. Wcale daleko od Rosji i Ukrainy w tej chwili nie jesteśmy, ponieważ kilka dni temu pseudo Trybunał Konstytucyjny Pani Przyłębskiej wydał pseudo orzeczenie, że zapisy Europejskiej Konwencji Praw człowieka są niezgodne z polską Konstytucją. Rosja Putina jest państwem, które też nie uznaje tej Konwencji. Z całą stanowczością musimy tutaj stać, wspierać sędziów, praworządność, bo niestety wbrew pozorom zbliżamy się do Rosji Putina wielkimi krokami. Te PR-owe wycieczki do Kijowa, nie miały sensu. Wiadomo, że Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawicki są przyjaciółmi Putina. 

Jak zaznacza Tomasz Wasiak, prawo w Polsce jest od wielu lat poddawane takim reformom jak prawo w Rosji.

- Wszyscy żyjemy sytuacją na Ukrainie od 24 lutego. Naród polski, obywatele, organizacje, samorządy zrobiły coś, czego na świecie nikt nie widział. Wszyscy, którzy są zwalczani przez PiS angażują się w pomoc. Stanęliśmy na głowie i pomagamy 2 mln Ukraińców. Jednak mimo wojny wciąż mamy te problemy, które były wcześniej. PiS chce wykorzystać tę sytuację, zmanipulować Polakami, ukryć to co jest ważne, a przy tym cały czas forsuje swoją dotychczasową politykę - mówił Krzysztof Urbaniak, sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie. - Trybunałowi sterowanemu z Nowogrodzkiej nie podoba się, że Konwencja Praw Człowieka wskazała i Trybunał Europejski na jej podstawie zakwestionował działania naszego rządu, władzy, działania sprzeciwiające się praworządności i niezawisłości sędziowskiej. Rząd stwierdził, że w tym zakresie nie można tak rozumieć tej europejskiej Konwencji. Te orzeczenia Trybunału Europejskiego są po naszej stronie.

"Wspieramy Sędziów Niezależnych" to hasło cyklicznych manifestacji organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu i innych miastach w Polsce. Pikiety odbywają się 18 dnia każdego miesiąca. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować