Społeczne

Kaliszanie protestują w obronie sędziego Igora Tuleyi. Odbyła się manifestacja pod kaliskim sądem [zdjęcia, wideo]

2021-04-21 13:00:00 BK

21 kwietnia w samo południe, pod gmachem Sądu przy Alei Wolności w Kaliszu odbyła się manifestacja, która pokazała solidarność kaliszan z sędzią Igorem Tuleyą. 

fot. BK
fot. BK

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznaje dziś, tj. 21 kwietnia wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tuleyi do prokuratury. Śledczy chcą go przesłuchać i postawić mu zarzuty ujawnienia informacji z postępowania. Wniosek w tej sprawie został skierowany do Sądu Najwyższego w połowie marca. Prokuratura Krajowa informowała wtedy, że w związku z tym, iż sędzia Tuleya po raz trzeci – mimo prawnego obowiązku – nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie.

Posiedzenie w tej sprawie rozpoczęło się o godzinie 12:00. Posiedzenie prowadzi sędzia Adam Roch. Na salę rozpraw weszli pełnomocnicy sędziego Igora Tulei, prokurator oraz przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, która zgłosiła chęć udział w sprawie. Przed budynkiem Sądu Najwyższego trwa manifestacja poparcia dla sędziego Tulei. Uczestniczy w niej ponad sto osób, w tym przedstawiciele środowiska sędziowskiego i politycy opozycji.

Przed gmachem sądu pojawił się sędzia Tuleya. Jak mówił w rozmowie z dziennikarzami, zarzut, który chce mu postawić prokuratura, nie znajduje żadnego oparcia w prawie ani w faktach.

W sprawie sędziego Tuleyi manifestują dziś również kaliszanie zarówno w Warszawie, gdzie udali się Obywatele RP, ale również w Kaliszu, pod gmachem Sądu przy Alei Wolności. W samo południe przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji pojawili się z transparentami "WspieraMy Sędziów Niezależnych".

- W tej chwili coś, co w Warszawie nazywa się Izbą Dyscyplinarną, będzie orzekało o tym, czy pana sędziego Igora Tuleyę można siłą, w kajdanach przyprowadzić do prokuratury. My zaczynamy powoli przyzwyczajać się do panowania w Polsce państwa bezprawia. Dzisiaj coś w ogóle nie jest sądem będzie rozstrzygało czy niezawisłego sędziego zakuć w kajdany - mówił Michał Witkowski, lider KOD Kalisz. - Dlatego stoimy tutaj i stać będziemy, tak długo dopóki to się nie zmieni albo nas wyniosą.

Śledczy uważają, że sędzia przekroczył swoje uprawnienia w 2017 r., kiedy pozwolił mediom rejestrować ustne uzasadnienie postanowienia (niekorzystnego dla PiS) w sprawie dotyczącej obrad w Sali Kolumnowej w Sejmie. Sędzia Tuleya uzasadniając postanowienie, miał cytować zeznania świadków z postępowania przygotowawczego, czym - według prokuratury - "naraził bieg śledztwa", które było cały czas w toku.

W listopadzie 2020 r. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, na wniosek prokuratury, podjęła decyzję o odebraniu immunitetu i zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Tulei. Izba Dyscyplinarna zdecydowała również o zawieszeniu go w czynnościach służbowych i obniżeniu uposażenia o 25 proc. 

Sędzia Tuleya wielokrotnie wskazywał, że nie uznaje decyzji Izby Dyscyplinarnej o odebraniu immunitetu i zamierza dalej orzekać. W grudniu 2019 r. Sąd Najwyższy, wskutek wykładni Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), uznał, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE - przez co nie jest też sądem w rozumieniu prawa krajowego. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ