Społeczne

Kaliszanie protestują w obronie sędziego Igora Tuleyi. Odbyła się manifestacja pod kaliskim sądem [zdjęcia, wideo]

2021-04-21 13:00:00 BK

21 kwietnia w samo południe, pod gmachem Sądu przy Alei Wolności w Kaliszu odbyła się manifestacja, która pokazała solidarność kaliszan z sędzią Igorem Tuleyą. 

fot. BK
fot. BK

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznaje dziś, tj. 21 kwietnia wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tuleyi do prokuratury. Śledczy chcą go przesłuchać i postawić mu zarzuty ujawnienia informacji z postępowania. Wniosek w tej sprawie został skierowany do Sądu Najwyższego w połowie marca. Prokuratura Krajowa informowała wtedy, że w związku z tym, iż sędzia Tuleya po raz trzeci – mimo prawnego obowiązku – nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie.

Posiedzenie w tej sprawie rozpoczęło się o godzinie 12:00. Posiedzenie prowadzi sędzia Adam Roch. Na salę rozpraw weszli pełnomocnicy sędziego Igora Tulei, prokurator oraz przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, która zgłosiła chęć udział w sprawie. Przed budynkiem Sądu Najwyższego trwa manifestacja poparcia dla sędziego Tulei. Uczestniczy w niej ponad sto osób, w tym przedstawiciele środowiska sędziowskiego i politycy opozycji.

Przed gmachem sądu pojawił się sędzia Tuleya. Jak mówił w rozmowie z dziennikarzami, zarzut, który chce mu postawić prokuratura, nie znajduje żadnego oparcia w prawie ani w faktach.

W sprawie sędziego Tuleyi manifestują dziś również kaliszanie zarówno w Warszawie, gdzie udali się Obywatele RP, ale również w Kaliszu, pod gmachem Sądu przy Alei Wolności. W samo południe przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji pojawili się z transparentami "WspieraMy Sędziów Niezależnych".

- W tej chwili coś, co w Warszawie nazywa się Izbą Dyscyplinarną, będzie orzekało o tym, czy pana sędziego Igora Tuleyę można siłą, w kajdanach przyprowadzić do prokuratury. My zaczynamy powoli przyzwyczajać się do panowania w Polsce państwa bezprawia. Dzisiaj coś w ogóle nie jest sądem będzie rozstrzygało czy niezawisłego sędziego zakuć w kajdany - mówił Michał Witkowski, lider KOD Kalisz. - Dlatego stoimy tutaj i stać będziemy, tak długo dopóki to się nie zmieni albo nas wyniosą.

Śledczy uważają, że sędzia przekroczył swoje uprawnienia w 2017 r., kiedy pozwolił mediom rejestrować ustne uzasadnienie postanowienia (niekorzystnego dla PiS) w sprawie dotyczącej obrad w Sali Kolumnowej w Sejmie. Sędzia Tuleya uzasadniając postanowienie, miał cytować zeznania świadków z postępowania przygotowawczego, czym - według prokuratury - "naraził bieg śledztwa", które było cały czas w toku.

W listopadzie 2020 r. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, na wniosek prokuratury, podjęła decyzję o odebraniu immunitetu i zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Tulei. Izba Dyscyplinarna zdecydowała również o zawieszeniu go w czynnościach służbowych i obniżeniu uposażenia o 25 proc. 

Sędzia Tuleya wielokrotnie wskazywał, że nie uznaje decyzji Izby Dyscyplinarnej o odebraniu immunitetu i zamierza dalej orzekać. W grudniu 2019 r. Sąd Najwyższy, wskutek wykładni Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), uznał, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE - przez co nie jest też sądem w rozumieniu prawa krajowego. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować