Kultura

Kaliszanie poznają wieki dawne - ruszył Festyn Archeologiczny Zawodzie - Podgrodzie [zdjęcia, wideo]

2020-09-11 19:00:00 red.

Wydarzenie muzealne przybliżające w przystępny sposób szerokiej publiczności archeologię i historię Kalisza powraca do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu. Tematem przewodnim Festynu Archeologicznego, który odbywa się 11 i 12 września, jest „morowe powietrze”. Tegoroczna epidemia jest okazją do przyjrzenia się jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami, które nieodłącznie były związane z historią cywilizacji.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Pierwszego dnia tj. 11 września można było wziąć udział w otwartych warsztatach rzemiosł pradziejowych i średniowiecznych oraz prezentacjach naukowych poświęconych m.in. archeozoologii i antropologii. Do wyboru były warsztaty: kowalski, tkacki, garncarski, wykonywania narzędzi krzemiennych, alchemiczny, skryby, drukarski, drzeworytniczy, płatnerski, farbiarski, sokolnictwa i hodowli drapieżnych ptaków do polowań oraz uzbrojenia i sztuki wojennej w średniowieczu.
 
 
W sobotę natomiast, tj. 12 września, muzeum zaprasza na dzień otwarty dla wszystkich w godz. od 12:00 do 19:00. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w rzemiośle garncarskim, przyjrzeć się pracy osoby wytwarzającej dziegieć, czy też obejrzeć z bliska pracę kowala. W tym dniu zostanie także zaprezentowane uzbrojenie średniowiecznych wojowników, kultura rycerska i pokazy walk. Jedną z najpopularniejszych szlacheckich rozrywek w średniowieczu było polowanie a najbardziej prestiżową odmianą łowiectwa polowanie z drapieżnymi ptakami, które przybliży sokolnik. Dzieje średniowiecza poznamy również dzięki warsztatom skryby, który odtworzy dawne sposoby wykonywania dokumentów i kopiowania ksiąg. Z kolei Pracownia Badań i Edukacji Historycznej zaprezentuje dawny warsztat drukarski i technologie związane z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Będzie można także obejrzeć najstarsze „przepustki morowe” pochodzące z Europy i Polski.
 
Pradzieje będą reprezentowane przez tkactwo kultury łużyckiej i warsztat krzemieniarski łowców zbieraczy. Wiek XVII natomiast przybliży alchemik wraz ze swoją pracownią, w której ujrzymy repliki aparatury destylacyjnej stosowanej w ówczesnej farmacji i gorzelnictwie, apteczki domowe i dworskie, a także dowiemy się jak wyglądał stan wyjątkowy podczas epidemii czarnej śmierci w Sieradzu. Zaglądając do pruskiego szpitala polowego przeniesiemy się w XVIII i XIX stulecie. Zobaczymy akcesoria medyczne służące do leczenia ofiar działań wojennych i epidemii.
 
O chorobach trapiących ludzi i zwierzęta w różnych epokach opowiedzą naukowcy zajmujący się antropologią i archeozoologią. Dowiemy od nich się jak wiele informacji przekazują nam szczątki kostne odkrywane w czasie badań archeologicznych. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z dziejami zaraz i chorób, które nękały mieszkańców dawnego Kalisza na przestrzeni wieków podczas wykładu o godz. 16:00. 
 
Link do wydarzenia:
 
Rezerwat Archeologiczny - Zawodzie: https://www.facebook.com/RezerwatnaZawodziu

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ