Kultura

Kaliszanie poznają wieki dawne - ruszył Festyn Archeologiczny Zawodzie - Podgrodzie [zdjęcia, wideo]

2020-09-11 19:00:00 red.

Wydarzenie muzealne przybliżające w przystępny sposób szerokiej publiczności archeologię i historię Kalisza powraca do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu. Tematem przewodnim Festynu Archeologicznego, który odbywa się 11 i 12 września, jest „morowe powietrze”. Tegoroczna epidemia jest okazją do przyjrzenia się jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami, które nieodłącznie były związane z historią cywilizacji.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk
Pierwszego dnia tj. 11 września można było wziąć udział w otwartych warsztatach rzemiosł pradziejowych i średniowiecznych oraz prezentacjach naukowych poświęconych m.in. archeozoologii i antropologii. Do wyboru były warsztaty: kowalski, tkacki, garncarski, wykonywania narzędzi krzemiennych, alchemiczny, skryby, drukarski, drzeworytniczy, płatnerski, farbiarski, sokolnictwa i hodowli drapieżnych ptaków do polowań oraz uzbrojenia i sztuki wojennej w średniowieczu.
 
 
W sobotę natomiast, tj. 12 września, muzeum zaprasza na dzień otwarty dla wszystkich w godz. od 12:00 do 19:00. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w rzemiośle garncarskim, przyjrzeć się pracy osoby wytwarzającej dziegieć, czy też obejrzeć z bliska pracę kowala. W tym dniu zostanie także zaprezentowane uzbrojenie średniowiecznych wojowników, kultura rycerska i pokazy walk. Jedną z najpopularniejszych szlacheckich rozrywek w średniowieczu było polowanie a najbardziej prestiżową odmianą łowiectwa polowanie z drapieżnymi ptakami, które przybliży sokolnik. Dzieje średniowiecza poznamy również dzięki warsztatom skryby, który odtworzy dawne sposoby wykonywania dokumentów i kopiowania ksiąg. Z kolei Pracownia Badań i Edukacji Historycznej zaprezentuje dawny warsztat drukarski i technologie związane z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Będzie można także obejrzeć najstarsze „przepustki morowe” pochodzące z Europy i Polski.
 
Pradzieje będą reprezentowane przez tkactwo kultury łużyckiej i warsztat krzemieniarski łowców zbieraczy. Wiek XVII natomiast przybliży alchemik wraz ze swoją pracownią, w której ujrzymy repliki aparatury destylacyjnej stosowanej w ówczesnej farmacji i gorzelnictwie, apteczki domowe i dworskie, a także dowiemy się jak wyglądał stan wyjątkowy podczas epidemii czarnej śmierci w Sieradzu. Zaglądając do pruskiego szpitala polowego przeniesiemy się w XVIII i XIX stulecie. Zobaczymy akcesoria medyczne służące do leczenia ofiar działań wojennych i epidemii.
 
O chorobach trapiących ludzi i zwierzęta w różnych epokach opowiedzą naukowcy zajmujący się antropologią i archeozoologią. Dowiemy od nich się jak wiele informacji przekazują nam szczątki kostne odkrywane w czasie badań archeologicznych. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z dziejami zaraz i chorób, które nękały mieszkańców dawnego Kalisza na przestrzeni wieków podczas wykładu o godz. 16:00. 
 
Link do wydarzenia:
 
Rezerwat Archeologiczny - Zawodzie: https://www.facebook.com/RezerwatnaZawodziu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować