Społeczne

Kaliszanie powitali powracających pielgrzymów! Za nami 385. Kaliska i 31 Diecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę [zdjęcia, wideo]

2022-08-19 18:00:00 BK

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Do Kalisza powróciła 19 sierpnia. Przy Kościele św. Gotarda pątników powitał biskup kaliski Damian Bryl. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

„Wszystko zaczyna się w rodzinie” - pod tym hasłem pielgrzymi udali się w tym roku na Jasną Górę. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi pokonali w obie strony ok. 320 km. Do Kalisza pątnicy dotarli 19 sierpnia, gdzie zostali hucznie i z radością przywitani przez mieszkańców. O godz. 16.30 zostali powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przeszli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Pielgrzymkę tworzyły 24 grupy, w tym 12 promienistych, 8 kaliskich, 3 rowerowe i biegowa. Jak co roku pielgrzymom towarzyszy grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. Blisko 500 pielgrzymów wyruszyło w ramach 385. Kaliskiej i 31. Diecezjalnej pielgrzymki z Kalisza na Jasną Górę.

Już po raz piąty kierownikami Kaliskiej i Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 1637 r. pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Istnieje jednak zapis o 30 lat starszy, który dokumentuje pielgrzymkę na Jasną Górę sodalistów z jezuickiego kolegium w Kaliszu w 1607 r. Można domniemywać, że pielgrzymowali oni do tronu Matki Bożej każdego roku, ponieważ spośród sodalistów wielu wstąpiło do zakonu paulinów, m.in. Augustyn Kordecki.

Istnieje jeszcze jeden zapis z 1618 r. upamiętniający pielgrzymkę kaliską, która wyruszyła z kościoła ojców franciszkanów. Została ona zorganizowana przez Bractwo Męki Pańskiej.

Do końca XIX wieku pielgrzymki na Jasną Górę organizowane były w dwóch terminach: na 15 sierpnia i 8 września, w obu przypadkach trwały one 10 dni. Po czterech dniach drogi pątnicy zachodzili na Jasną Górę, gdzie spędzali dwa dni, po czym pieszo wracali do Kalisza. Dopiero w XX wieku utrwaliła się tradycja pielgrzymki sierpniowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować