Kaliszanie już zwiedzają piwnicę i wieżę ratuszową. Jest bardzo nowocześnie [zdjęcia, wideo]

2020-06-27 13:00:00 BK

Obraz, dźwięk, eksponaty, ekrany dotykowe, czyli wszystko co można zobaczyć i dotknąć znalazło się w nowoczesnej piwnicy oraz wieży ratuszowej. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych - została przygotowana specjalna strefa dla małych kaliszan.

fot. BK
fot. BK

Od 27 czerwca od godziny 10:00 można już oficjalnie zwiedzać zmodernizowane wnętrza ratusza. Przygotowana podróż prowadząca od piwnic po wieżę ratuszową opowiada dzieje średniowiecznego miasta. Scenariusz ekspozycji prowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu, aż do czasów nam współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki oraz umożliwia spotkanie z postaciami związanymi z jego dziejami i współczesnością.

Wystawa stanowi wzajemnie uzupełniające się połączenie tradycyjnych, statycznych elementów wystawienniczych, takich jak plansze z tekstem i fotografiami czy gabloty z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, który wykorzystuje technikami multimedialne do prezentacji animacji, filmu, prezentacji multimedialnych.

Zwiedzający rozpoczynają wyprawę w przeszłość od sal w piwnicy, gdzie sięgają do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego. Następnie, na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę, znajdują się w miejscu poświęconemu dziedzictwu historyczno-kulturowemu regionu - miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską. Tutaj osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść po schodach na wieżę, mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu, oglądając i słuchając udostępnionych na monitorach treści multimedialnych. Natomiast za pośrednictwem zamontowanych na tarasie widokowym kamer, na monitorach podziwiać można panoramę naszego miasta.

Remont obiektu został przeprowadzony w ramach projektu „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu” to projekt, którego koszt całkowity to 6.183.916,90 zł, z czego kwota dotacji z WRPO w ramach ZIT wyniosła 2 444 071,16 zł.

Ekspozycję można zwiedzać w grupach maksymalnie jedenastoosobowych. Zapraszamy w sezonie letnim, od kwietnia do października we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00); w piątki w godz. 14.00 – 22.00. W poniedziałki obiekt będzie zamknięty.

Bilety można nabyć w cenie: 8 zł – normalny, 5 zł - ulgowy (młodzież szkolna, studenci, grupy zorganizowane). Dla dzieci do lat trzech wejście jest darmowe.

Przy zakupie biletów respektowane są: Kaliska Karta Mieszkańca, Kaliska Karta Seniora oraz Karta Dużej Rodziny, która umożliwia zakup biletu ulgowego w cenie 4 zł od osoby.

Oglądanie panoramy miasta z tarasu widokowego jest bezpłatne.

Bilety on-line

Przypominamy, że w związku z trwającą epidemią, obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych. Szczegóły znajdują się w załączonym harmonogramie.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ