Kaliszanie już zwiedzają piwnicę i wieżę ratuszową. Jest bardzo nowocześnie [zdjęcia, wideo]

2020-06-27 13:00:00 BK

Obraz, dźwięk, eksponaty, ekrany dotykowe, czyli wszystko co można zobaczyć i dotknąć znalazło się w nowoczesnej piwnicy oraz wieży ratuszowej. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych - została przygotowana specjalna strefa dla małych kaliszan.

fot. BK
fot. BK

Od 27 czerwca od godziny 10:00 można już oficjalnie zwiedzać zmodernizowane wnętrza ratusza. Przygotowana podróż prowadząca od piwnic po wieżę ratuszową opowiada dzieje średniowiecznego miasta. Scenariusz ekspozycji prowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu, aż do czasów nam współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki oraz umożliwia spotkanie z postaciami związanymi z jego dziejami i współczesnością.

Wystawa stanowi wzajemnie uzupełniające się połączenie tradycyjnych, statycznych elementów wystawienniczych, takich jak plansze z tekstem i fotografiami czy gabloty z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, który wykorzystuje technikami multimedialne do prezentacji animacji, filmu, prezentacji multimedialnych.

Zwiedzający rozpoczynają wyprawę w przeszłość od sal w piwnicy, gdzie sięgają do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego. Następnie, na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę, znajdują się w miejscu poświęconemu dziedzictwu historyczno-kulturowemu regionu - miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską. Tutaj osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść po schodach na wieżę, mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu, oglądając i słuchając udostępnionych na monitorach treści multimedialnych. Natomiast za pośrednictwem zamontowanych na tarasie widokowym kamer, na monitorach podziwiać można panoramę naszego miasta.

Remont obiektu został przeprowadzony w ramach projektu „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu” to projekt, którego koszt całkowity to 6.183.916,90 zł, z czego kwota dotacji z WRPO w ramach ZIT wyniosła 2 444 071,16 zł.

Ekspozycję można zwiedzać w grupach maksymalnie jedenastoosobowych. Zapraszamy w sezonie letnim, od kwietnia do października we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00); w piątki w godz. 14.00 – 22.00. W poniedziałki obiekt będzie zamknięty.

Bilety można nabyć w cenie: 8 zł – normalny, 5 zł - ulgowy (młodzież szkolna, studenci, grupy zorganizowane). Dla dzieci do lat trzech wejście jest darmowe.

Przy zakupie biletów respektowane są: Kaliska Karta Mieszkańca, Kaliska Karta Seniora oraz Karta Dużej Rodziny, która umożliwia zakup biletu ulgowego w cenie 4 zł od osoby.

Oglądanie panoramy miasta z tarasu widokowego jest bezpłatne.

Bilety on-line

Przypominamy, że w związku z trwającą epidemią, obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych. Szczegóły znajdują się w załączonym harmonogramie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ