Kaliszanie bawili się z kulturą! Za nami Noc Kultury i Noc Muzeów [zdjęcia]

2019-05-19 10:50:00 BK, JM

To była długa noc pełna atrakcji! Tłumy kaliszan wyszły na miasto by nie tylko cieszyć się dobrą pogodą, ale wziąć udział w wielu kulturalnych wydarzeniach. W czasie trwania Nocy można bezpłatnie uczestniczyć w w spotkaniach, koncertach, wystawach, warsztatach artystycznych, seansach filmowych, a także spacerach, połączonych ze zwiedzaniem kościołów, Centrum Baśni i Legend Kaliskich, czyli Baszty Dorotki, Skarbca Bazyliki św. Józefa, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum G. J. Osiakowskich.

Zdjęcia: Błażej Krawczyk, JM, Arek Szymański
Zdjęcia: Błażej Krawczyk, JM, Arek Szymański

Noc Kultury rozpoczęła się o godzinie 17:00 spotkaniem z przyjacielem Tadeusza Kulisiewicza, znanym aktorem Leonardem Pietraszakiem. Odbyło się ono w Restauracji Komoda Club Residence, a poprowadził je profesor Piotr Łuszczykiewicz.

Noc Kultury w całości poświęcona była Tadeuszowi Kulisiewiczowi. Przy fontannie Noce i Dnie a także w Parku Miejskim w okolicach Baszty Dorotki odbył się plener rysunkowy i malarski, w którym uczestniczyli uczniowie Liceum Plastycznego, studenci WP-A UAM oraz Uniwersytetu III Wieku.

Oprócz tego na kaliszanie bezpłatne zwiedzali Centrum Baśni i Legend Baszta Dorotka, skarbiec Bazyliki św. Józefa oraz kaliskie świątynie. Swoje podwoje otworzyła też dla zwiedzających kaliska cerkiew. Proboszcz oprowadzał zwiedzających, dzieląc się interesującymi szczegółami z historii nie tylko budynku, ale i całej parafii prawosławnej.

Przez Muzeum Osiakowskich przewinęło się do 21 ponad 400 osób. Ten niezwykły zbiór artefaktów z rozmaitych epok, nagromadzonych w sposób pozornie przypadkowy szczególnie podobał się zwiedzającym. Pomysłodawca i twórca Muzeum, pan Andrzej Banert nie kryje swojego rozczarowania brakiem zainteresowania Muzeum ze strony władz miasta. Mimo całkowitego braku współpracy z władzami lokalnymi, Muzeum Osiakowskich znajduje się na pierwszym miejscu wśród kaliskich atrakcji w popularnej na całym świecie aplikacji dla turystów – Trip Advisor.

Warto było wybrać się też do kamienicy na rogu ul. Mariańskiej i pl. św. Józefa, tzw. Domu Sztarków, gdzie Galeria Sztuki im. Jana Tarasina przygotowała działania prezentujące postaci artystów sztuk wizualnych, urodzonych w Kaliszu: Tadeusza Kulisiewicza, Jana Tarasina, Aliny Szapocznikow i Jerzego Jarnuszkiewicza. Ciekawostką była możliwość wejścia do sejfu bankowego, pozostawionego w kamienicy przez bank, który niegdyś wynajmował pomieszczenia, gdzie odbędzie się wspomniana wystawa.

W akcji pn. „Od ołówka do pióra” można było, po odwiedzinach w zrekonstruowanej warszawskiej pracowni Tadeusza Kulisiewicza, w Centrum Rysunku i Grafiki, pojechać do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, specjalnie w tym celu przygotowanymi autobusami KLA, które będą podstawione na parkingu przy Sanktuarium św. Józefa. Centrum Rysunku i Grafiki im. Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 przygotowało specjalną akcję. Każdy mógł przynieść swoją koszulkę lub torbę i techniką sitodruku nanieść na materiał wybraną grafikę. Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu, przygotował możliwość zrobienia sobie selfie z wojownikiem czy przymierzenia strojów.

W ramach Nocy Kultury w Kaliszu, w sali widowiskowej CKiS wystąpiła Sara Tomczak z debiutanckim projektem Friends&Music, oscylującym w klimatach gospel, soul oraz R&B. W sali studio natomiast zagrał krakowski duet Kirszenbaum. Relacja z wydarzenia: www.calisia.pl/articles/sara-tomczak-friends-i-music-oraz-kirszenbaum-kulturalna-noc-w-ckis

Kulminacją Nocy Kultury były projekcje filmów dokumentalnych o Tadeuszu Kulisiewiczu w Centrum Kultury i Sztuki.

Tłumy kaliszan przybyły również na Dworzec PKP, gdzie odbył się koncert Beaty Przybytek, polskiej wokalistki jazzowej, pianistki, kompozytorki. Relacja z wydarzenia: www.calisia.pl/articles/klimatyczny-koncert-w-noc-kultury-na-dworcu-pkp-zdjecia

Warto wymienić instytucje i podmioty zaangażowane w projekt:
‒ Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z oddziałami: Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu,
‒ Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie,
‒ Galeria Sztuki im. Jana Tarasina,
‒ Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”,
‒ Centrum Kultury i Sztuki,
‒ Muzeum im. G. J. Osiakowskich,
‒ Komoda Club Residence,
‒ Sala na Dworcu PKP,
‒ Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza,
‒ Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu,
‒ Uniwersytet Trzeciego Wieku,
‒ Kościół Boży w Chrystusie,
‒ Kościoły w śródmieściu,
‒ Cerkiew Prawosławna,
‒ Przewodnicy PTTK,
‒ Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta wraz ze Skarbcem.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ