Kalisza nie czeka los Skierniewic – mimo upałów nie zabraknie wody w kranach

2019-06-12 09:40:00 red.

Władze oddalonych 150 km od Kalisza Skierniewic apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody. Problem związany jest wysokimi temperaturami i niską ilością opadów. Jak sytuacja wygląda w naszym mieście? Jak przekonuje Dariusz Witoń z PWiK w Kaliszu mieszkańcy nie muszą się obawiać o to że zabraknie wody w kranach – Zasoby wody w naszych studniach pozwalają w pełni zaspokoić zapotrzebowanie mieszkańców Kalisza na wodę – podkreśla Witoń.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Problem malejącej ilości opadów w naszej części kraju jest obserwowany od lat. Naukowcy w wielu opracowaniach podkreślają, że wszyscy powinniśmy oszczędzać wodę, a tam gdzie jest to możliwe gromadzić wodę pochodzącą z opadów, by móc ją później wykorzystać chociażby do podlewania.

Aby wystąpił problem w Kaliszu iście afrykańskie temperatury i brak opadów musiałyby utrzymywać się przez wiele tygodni – Dziś bez większych problemów zapewniamy wodę z kaliskich wodociągów nie tylko dla mieszkańców Kalisza, ale także dla ościennych gmin, w których już okresowo występują problemy z zapewnieniem ilości wody wynikającej z zapotrzebowania – mówi Dariusz Witoń z kaliskich wodociągów.

- Kwiecień był bardzo suchy, później w maju mieliśmy więcej opadów. Nie pobieramy jednak wody ze źródeł podskórnych lecz pozyskujemy ją z ujęć czwartorzędowych i jurajskich z głębokich studni. Dlatego bieżące opady mają mniejszy wpływ na bieżący poziom wody w naszych studniach – zapewnia Dariusz Witoń, podkreślając przy tym, że pochodzenie kaliskiej wody sprawia, że jest bardzo wysokiej jakości. Kaliskie wodociągi zachęcają do spożywania wody bezpośrednio z kranu oczywiście zachowując wszystkie zasady czystości i bezpieczeństwa – Prowadzimy różnego rodzaju akcje zachęcające do spożywania naszej wody. Chcemy uświadomić mieszkańców Kalisza, że oferowana przez nas woda jest nie tylko zdrowa, ale również o tym, że spożywając wodę wprost z kranów mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy okazji zadbać o środowisko, nie kupując wody w plastikowych butelkach – dodaje Witoń.

Jak zapewnia Dariusz Witoń jeśli będą jakiekolwiek problemy z dostawą wody to tak, jak w przypadku np. planowanych remontów elementów sieci wodociągowej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu będzie informowało mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem. Modernizujemy ujęcia i sieci, aby tak jak dotychczas dostarczać kaliszanom możliwie najlepszej jakości wodę pod względem ilościowym i jakościowym i mamy nadzieję, że informacji o utrudnieniach nie będziemy musieli Państwu przekazać.

Można powiedzieć, że Kalisz na tle innych miast w Polsce jest w komfortowej sytuacji. Największe problemy z dostawą wody są w województwie Łódzkim. W weekend w Skierniewicach z powodu niskiej ilości wody zebrał się sztab kryzysowy. Władze zaapelowały do mieszkańców o liczenie się z każdą kroplą. W trakcie ostatnich upałów powyżej 30°C w tym mieście wzrosło dwukrotnie zużycie wody dlatego zarządzono m.in. tymczasowe wyłączenie z użytku pływalni miejskiej oraz zatrzymanie dostawy wody do sieci zapewniającej nawodnienie miejskich ogródków działkowych. Problemy z dostawą wody ma także gmina Pomiechówek (koło Nowego Dworu Mazowieckiego) na Mazowszu, gdzie władze apelują aby nie podlewać ogródka w godz. 8.00 do 22.00.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ