Kalisz wysokich lotów, czyli kreatywne spojrzenie na świat przy użyciu drona. GalMaster przedstawia..

2019-04-21 10:00:00 red.

            O pasji do wykonywania fotografii lotniczych z drona Kalisza i jego okolic. Szerzej o swoich początkach, obowiązującym prawie, zastosowaniu dronów i tego co za tym się kryje opowiada Krzysztof Galant. Rola operatora daje zmianę perspektywy widzenia jak i też olbrzymią radość z samego pilotażu i późniejszych jego widocznych efektów.

galmaster.com
galmaster.com

Moje początki w dronowaniu.

            Zainteresowanie nowymi technologiami jak i umiejętność zastosowania jej w praktyce odgrywają tu kluczową rolę. Drony fascynują mnie od 2015. Gdy zaczynałem wykonywać swoje pierwsze loty w Kaliszu na początku maja 2017 – spotkałem się z opinią, że “Kalisz nie jest jeszcze gotowy na drony”. Długo zastanawiało mnie to stwierdzenie, czy tak faktycznie jest. Być może chodziło o kaliskie podejście ludzi do tego „czegoś” co lata i brzęczy jak bąk nad ich głowami. Jedni z zaciekawieniem się przyglądają a inni mogą mieć obawy, że zaraz coś na nich spadnie. Fakt, jest taki, że wciąż jednak jest to nowe zjawisko, które wciąż ewoluuje i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród amatorów fotografii, ale i nie tylko. Kaliszanie pomimo bezpodstawnych obaw jednak bardzo chętnie przyjęli ten wynalazek a dokładnie to co za tym idzie, czyli zmianę perspektywy widzenia na ulice przez, które przechodzą od lat.Jakie zastosowanie mają drony?

            Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: wszelkie dokumentacje, pomiary (np. badania zanieczyszczenia powietrza), video-rejestracja wszelkiego typu imprez pod gołym niebem jak i wydarzeń okolicznościowych typu: wesela, inwestycje, panoramy, monitoring, leśnictwo i rolnictwo (obserwacja zwierząt, szacunki plonów i stanu i żyzności gleby, tworzenie map, badanie stanu roślin), geodezja, ratownictwo (w celach podglądu zdarzenia danej sytuacji i ocenienia stanu faktycznego np. podczas pożaru budynku), akcje poszukiwawcze, również promocja obszarów miejskich jak i wiejskich (agroturystyka) po ujęcia video w teledyskach muzycznych.

Z pasji do poznania miejsca, w którym się jest.

            Jednym z moich najbardziej znanych projektów jest strona o nazwie:
62-800.pl – Przegląd kaliskich ulic" – przedstawiająca dokumentacje jak i fotoreportaże miejskie, na których też się często pojawiam. Być może zaskoczę zdaniem, ale fotografie dronowe są jedynie jej dopełnieniem na przestrzeni ostatnich 10 lat jej funkcjonowania. Z samego założenia od początku strona miała być jedynie prywatnym foto-albumem, a z biegiem czasu staje się coraz bardziej wartościowym informatorem miejskim, który wciąż udoskonalam. Można powiedzieć: „im starsza tym lepsza”. Jako fotograf nie byłem w stanie objąć tak wielkiego obszaru swoją lustrzanką i tu z pomocą przyszedł mi właśnie dron. To dzięki niemu zwiększyłem kilkukrotnie swój zakres widzenia jak i zasięg dotarcia. Posiadane fotografie są bardzo ważne, ale równie ważne jest to co w późniejszym czasie z nimi zrobimy.


> Przejdź do fotogalerii wylotów dronem <Legalnie, czy nielegalnie?

            W 2016 zdałem “prawko” na drona szkoląc się w Łodzi i w Warszawie. Świadectwo kwalifikacji (UAVO) zostało wydane przez ULC i uprawnia mnie do wykonywania lotów hobbystycznych jak i komercyjnych w zasięgu wzroku operatora drona tj. do wys. 250 m. Mało ludzi o tym wie, a w zasadzie tylko osoby przeszkolone, iż loty bezzałogowcem można wykonywać w mieście bez licencji jedynie do masy sprzętu 600g. Na loty powyżej tej wagi obowiązkowe jest posiadanie dokumentu oraz aktualnej polisy OC. Zważać również musimy na obowiązujące nas strefy lotnicze. Jeśli chodzi o Kalisz także taką posiadamy. Jest to pas dolotowy lotnictwa wojskowego sięgający od Wielunia ciągnący się przez Pyzdry do Powidza, który przechodzi kolejno przez osiedla: Winiary, Tyniec, Chmielniki Winiary. Ustępować pierwszeństwa musimy wszelkim załogowym statkom powietrznym np. przelatującym śmigłowcom ratunkowym ze szpitala przy ul. Poznańskiej i jest to spotykane zjawisko.

Wiesz kto ma ster? GalMaster.


Drone Radar.

            Z pomocą przychodzi nam aplikacja DroneRadar, która współpracuje z ULC. Dzięki, niej poprzez udostępnienie swojej lokalizacji znajdując się na danym obszarze wylotu wiemy, czy w ogóle możemy to zrobić. Dodatkowo zgłaszamy przez nią zamiar odbywania swojego lotu podając swój numer telefonu. Wszelkie strefy lotnicze możemy sprawdzić także wcześniej w domu na mapie: zobacz strefy lotnicze.


Sprzęt i jego możliwości.

            Sterowiec jaki posiadam to Phantom 3 Advanced o masie ~1,3 kg. Wyposażony jest w oryginalną zdalnie sterowaną kamerkę dzięki czemu uzyskuję podgląd w czasie rzeczywistym całego obrazu z góry. Na jednym pakiecie baterii mogę latać średnio ~15 min. Takich pakietów posiadam 3. Możliwość zakresu wylotu do 500 m wysokości (AGL) oraz obrębu do 2 km od kontrolera w płaszczyźnie. W praktyce należałoby podzielić to przynajmniej przez 2, gdyż im większa odległość tym słabsza staje się jego wizja podglądowa w czasie rzeczywistym.

Zanim wykonasz zły ruch.

            Z uwagi na nadchodzące zakupy komunijne chciałbym przestrzec wszystkich przed kupnem dziecku drona. Musimy pamiętać iż spowodowanie ewentualnych wynikłych strat spływa na głowę rodzica, który odpowiedzialny jest za czyny swojej pociechy. Nie należy także latać podczas silnego wiatru, silnych falach słonecznych, czy tym bardziej deszczu. Porywy mogą być silne i znacznie obniżają wydajność silników sterujących przez co staje się on wolniejszy, gdyż zwyczajnie walczy z wiatrem co też bardzo przeszkadza w wykonywaniu materiału video. Tak więc operator – nie zawsze wyleci, wtedy gdy chce a jest zdany na warunki pogodowe. Wiatr może doprowadzić do kraksy co również dwukrotnie zaliczam do swoich przykrych doświadczeń. Nie jest to wszystko takie proste i usłane różami jakby się zdawało. Do czynników uprzykrzających życie droniarzom należą też ptaki, które czując zagrożenie i chcąc przez to bronić swojego terytorium zbierają się w stado i krążą nad dronem chcąc go zaatakować dopóki sytuacja się nie uspokoi. Jednakże nie należy się tym wszystkim zrażać a latać z głową!


Grupa “PozDRON / Kalisz”.

            Od czerwca 2017 jestem także założycielem grupy zamkniętej “PozDRON”. Jeśli interesujesz się dronami, bądź już wykonujesz loty w Kaliszu zapraszam Cię do jej przystąpienia. Jest to grupa założona wyłącznie w celach wzajemnej wymiany doświadczeń, pomocy technicznej sprzętu jak i szybkiego przepływu informacji. Skupia tylko i wyłącznie samych operatorów dronów, bądź osoby zainteresowane pilotażem. Dołącz do grupy: tutaj._________________________________________

Jestem otwarty na wszelkie propozycje wykonania ujęć foto/video z drona. Jako fotograf wykonuję sesje zdjęciowe, fotografie ślubne jak i inne imprezy okolicznościowe. Usługi realizuję w nawiązaniu współpracy z Agencją Reklamy Calisia.pl

Krzysztof Galant tel. 884-156-768
Jeśli zainteresowałem Cię tematem możesz też obserwować moje działania na stronach:
„GalMaster” – “Sesje foto / video” – FACEBOOK | STRONA WWW

“Przegląd kaliskich ulic” – FACEBOOK | STRONA WWW

“FotoTrasa” – FACEBOOK | STRONA WWW

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ