Społeczne

Kalisz wspiera sędziów niezależnych - "Nie ma wolności bez wolnych sądów" [zdjęcia, wideo]

2021-10-19 08:54:21 BK

18 października przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, mieszkańcy Kalisza, manifestowali pod sądem przy Alei Wolności by pokazać swoje poparcie dla niezależnych sędziów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

18 października o godzinie 18:00 w Kaliszu wzorem innych miast mieszkańcy demonstrowali w obronie sędziów niezłomnych. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. Wraz z sędziami Beatą Morawiec i Pawłem Juszczyszynem, których dotknęły podobne sankcje, stał się symbolem tego, co spotyka prawników w państwie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Pod kaliski sąd przyszło ponad 20 osób z transparentami, flagami Polski i Unii Europejskiej.

- Sędziowie Iustitii działają. Jest to mniejsza część środowiska sędziowskiego. Część sędziów się boi, część nie wie co będzie. Dziękuję, że wspieracie tych, którzy jeszcze coś chcą zrobić. Wiemy, że mamy Wasze poparcie - mówił mówił sędzia Krzysztof Urbaniak, Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie.. - Jeżeli władza wykonawcza przejmie kontrolę nad sędziami to już będzie inny system państwa - autorytarny.

- Solidarność to piękna cecha i my tę cechę kultywujemy. W tym momencie pokazujemy solidarność razem z sędziami, którzy walczą z reżimem. Demonstrując naszą solidarność z sędziami występujmy w obronie naszego interesu - mówił Michał Witkowski. - Zmiany w sądownictwie uderzają nie tylko w sędziów ale przede wszystkim w obywateli, by zabrać im resztki wolności. Nie ma wolności bez wolnych sądów. Nikt nie będzie już mógł być pewny, jaki będzie wyrok.

Akcja wsparcia niezależnych sędziów - jak każdego 18. dnia miesiąca odbywa się w całej Polsce. Wydarzenie zorganizował Komitet Obrony Demokracji, który sprzeciwia się postępowaniu Zjednoczonej Prawicy i żąda przywrócenia do pracy sędziów Igora Tuleyi, Pawła Juszczyszyna i Beaty Morawiec. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ