Polityka

Kalisz wsparł Marsz Tysiąca Tóg! [zdjęcia, wideo]

2020-01-11 16:30:00 BK

11 stycznia o godzinie 15:00 ruszył Marsz Tysiąca Tóg organizowany w Warszawie. Tysiące osób z całej Polski i z Europy zjechały by stanąć w obronie niezawisłości sędziów. Są wśród nich kaliszanie. Ci, którzy nie mogli jechać do stolicy wsparli uczestników akcji pikietą pod kaliskim Sądem.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W sobotę po godzinie 15:00 spod Sądu Najwyższego wyruszył w kierunku Sejmu "Marsz Tysiąca Tóg". Ma być protestem przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów. Nazywana jest ona w komentarzach ustawą "kagańcową" lub "represyjną". Demonstracja odbywa się pod hasłem: "Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy". Jak podaje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" - jeden z organizatorów wydarzenia - w marszu bierze udział sędziowie z ponad 20 europejskich krajów. Sędziowskie i prawnicze delegacje zza granicy, które biorą udział w marszu, mają ze sobą flagi swoich krajów i transparenty z ich nazwami.

Na apel organizatorów odpowiedziały m.in.: Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International.

Nowelizacja ustaw sądowych, uchwalona w Sejmie 20 grudnia ub.r., wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego i za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN. Nowelizacja jest na etapie prac senackich.

Do Warszawy pojechali również kaliszanie. Ci, którzy nie mogli jechać do stolicy wsparli uczestników akcji pikietą pod kaliskim Sądem. Tu pojawili się przedstawiciele Obywateli RP, KOD-u, różnych środowisk, a także adwokaci.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ