Kultura

Kalisz w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Samorząd dla Dziedzictwa”

2020-07-30 16:00:00 kalisz.pl

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków ogłosili w czerwcu br. nowy Ogólnopolski Konkurs pod nazwą „Samorząd dla Dziedzictwa”. Koordynatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

fot. Magdalena Bartnik
fot. Magdalena Bartnik

Jego celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych wzorców w zakresie opracowywania i wdrażania gminnego programu opieki nad zabytkami. Do udziału w konkursie mogły się zgłaszać gminy, które mają prawidłowo opracowany gminny program oraz zrealizowały rozpisane na cztery lata zadania.

Wyłonieni przez jury konkursu laureaci oraz wyróżnieni otrzymają dyplomy oraz tablice pamiątkowe, a Narodowy Instytut Dziedzictwa wyprodukuje film promujący dziedzictwo kulturowe gmin, które otrzymają tytuł laureata. Dodatkowo, NID zrealizuje kampanię informacyjną na temat gminy w zarządzanych przez siebie kanałach komunikacji.

Prezydent Miasta Kalisza, wypełniając warunki konkursu, zgłosił Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Kalisz na lata 2013-2016 wraz ze Sprawozdaniami z realizacji Programu sporządzanymi w cyklach dwuletnich tj. za lata 2013-2014 i 2015-2016.

W związku z pozytywną oceną formalną naszego wniosku, dziś do Kalisza przyjechali eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy dla potrzeb konkursowego jury, wykonali dokumentację fotograficzną obiektów oraz przestrzeni miejskich, w których zostały zrealizowane zadania w ramach Programu.

Podczas wizyty przedstawiciele NID obejrzeli i sfotografowali m.in. gmach I Liceum A. Asnyka, ratusz, skwer historyczny Rozmarek, most Kamienny oraz wyremontowaną nawierzchnię jezdni i chodników na ul. Niecałej. A także zabytki sakralne, w tym Narodowe Sanktuarium św. Józefa, kościół pojezuicki pw. śś. Wojciecha i Stanisława, dawny klasztor kanoników regularnych, ob. plebania parafii katedralnej pw. św. Mikołaja, elewacje katedry św. Mikołaja (XIII w), kościół poreformacki, ob. parafialnego pw. św. Rodziny oraz drewniany kościół pw. św. Wojciecha (1798 r.) na Zawodziu.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w październiku.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ