Kalisz na trójwymiarowych fotografiach artysty z Warszawy

2015-11-14 18:35:00 redakcja

Zauroczyło go miasto i ludzie, kiedy dwa lata temu przyjechał do Kalisza na Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej. Rok później, Krzysztof Mich razem z Pawłem Łęczukiem i Jakubem Jabłonką stworzyli projekt poetycko-fotograficzno-muzyczny “One day in Calisia”. Jak powstawało 39 odbić Kalisza?

fot. Krzysztof Mich
fot. Krzysztof Mich

Krzysztof Mich jest dziennikarzem z warszawskiej Pragi. Fotografuje ludzi, miejsca, wydarzenia, a wydał m.in. album o Pradze. Kilka lat temu stworzył projekt przedstawiający 44 odbicia Warszawy. W tym roku, na tym samym pomyśle powstał projekt “One day in Calisia”, przedstawiający 39 odbić Kalisza.

Jego współtwórcami są również Paweł Łęczuk, poeta z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Jakub Jabłonka, muzyk z Opola – obaj obecnie mieszkają w Warszawie.

To miasto nas zauroczyło – mówi Krzysztof Mich. Jest bardzo gościnne. Może z wyjątkiem policjantów, bo kiedy jednego zapytałem, czy w sobotę tutaj są płatne parkingi, odpowiedział, że nie jest od Strefy Płatnego Parkowania, a wystarczyło powiedzieć “tak” lub “nie” – żartuje.

Artyści szczególną sympatią darzą członkinie Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka i jednocześnie organizatorki Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej – Izabelę Fietkiewicz-Paszek i Anetę Kolańczyk.

Ten projekt jest swego rodzaju podziękowaniem dla miasta i dla nich – mówi pan Mich. Miasto i one to jedna inspiracja. Tego nie można rozłączać – podkreśla.

Projekt “One day in Calisia” zawiera przenikające się obrazy Kalisza, z całym rodowodem historyczno – kulturowym miasta. Jego twórcy na chwilę zatrzymali się w mieście i łącząc obraz, słowo i muzykę starają się oddać jego nastrój, a wszystko w tematyce bliskiej kaliszanom.

Zdjęcia były robione w jeden dzień – wyjaśnia pan Krzysztof. (latem 2015 roku – przyp. red.) Obeszliśmy miasto dookoła, zajrzeliśmy prawie w każdy kąt i zdjęć powstało znacznie więcej, niż zostało wybranych do projektu. Później przez dwa tygodnie Paweł tworzył warstwę poetycką – tłumaczy artysta. Paweł Łęczuk napisał teksty, które nawiązują do historii i kultury Kalisza.

Technika jaką zostały wykonane fotografie jest oryginalna. Zdjęcia Kalisza są robione poprzez odbicia w różnych miejscach – wystawach, oknach, czy od elewacji.

Taka technika daje wielowymiarowy obraz miasta – widać to, co jest bezpośrednio na szybie, widać również to, co jest wewnątrz danego pomieszczenia i przed wystawą – to wszystko składa się w jedną całość, właśnie wielowymiarową. I to nadaje pewne znaczenia, oddają charakter miasta – wyjaśnia Krzysztof Mich. Nie fotografujemy miasta patrząc na nie “pocztówkowo”. To jest wszędzie. Tutaj oddajemy klimat tego miasta i tego, co się w nim dzieje.

W tym roku projekt “One day in Calisia” został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej, który właśnie odbywa się w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Być może, w przyszłości niezwykłe fotografie Kalisza, wykonane przez Krzysztofa Micha będziemy mogli podziwiać w formie książkowej.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ