Kultura
"Kalisz, którego nie ma” – jutro w CKiS spotkanie promujące album Piotra Sobolewskiego
"Kalisz, którego nie ma" to tytuł kolejnej publikacji Piotra Sobolewskiego, krajoznawcy i regionalisty. CKiS zaprasza 12 stycznia o godzinie 17:00 na spotkanie promujące album.
Na album "Kalisz, którego nie ma" składają się archiwalne fotografie nieistniejących już kaliskich obiektów. Uzupełnione są krótkimi tekstami, często o nostalgicznym charakterze, w których autor próbuje "wskrzesić choć odrobinę życia w dawnym Kaliszu". Z myślą o ewentualnej promocji za granicą wydawca przetłumaczył treść na język angielski. Są też – pomocne dla tych, którym trudno w pamięci zlokalizować obiekt - aktualne plany z zaznaczonymi miejscami, w których wykonane było zdjęcie. Aby dobór obiektów był w miarę reprezentatywny, w publikacji znalazły się zdjęcia nieistniejących już budowli pochodzących z końca XIX i przełomu XIX i XX wieku, okresu międzywojennego oraz czasów peerelowskich. Kolejnym kryterium doboru było zróżnicowane przeznaczenie i funkcja obiektów. Stąd w albumie, obok budynków o funkcjach urzędowych, sakralnych, kulturalnych, przemysłowych i mieszkalnych znalazły się też wspomnienia o nieistniejących już pomnikach, rzeźbach, mostach, dworcach oraz wiatrakach.
Promocja wydawnictwa odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 stycznia, w Centrum Kultury i Sztuki, o godzinie 17.00. Spotkanie będzie okazją do zakupu albumu, z autografem autora, w specjalnej cenie.
Piotr Sobolewski – urodzony, dawno temu, w Kaliszu, kaliszanin od wielu pokoleń – z krwi, kości i młodości. Krajoznawca i regionalista z wykształcenia i z zamiłowania. Dr nauk o kulturze fizycznej. Nauczyciel i wykładowca na Uniwersytecie Kaliskim. Autor kilkunastu publikacji związanych z Kaliszem, w tym m.in.: przewodnika "Wszystkie drogi prowadzą do Kalisza", 9 tomów "Kalejdoskopów przewodnickich" oraz – wydanych także przez wydawnictwo Księży Młyn "Sekretów Kalisza" (2017, dodruk w 2023). Twórca kilku haseł w IV tomie Słownika Biograficznego Wielkopolski Południowo-Wschodniej. Autor artykułów o historii miasta w prasie ogólnopolskiej oraz regionalnej – w tym w "Życiu Kalisza" – blisko 200 artykułów w dziale Historia i 400 w tzw. Kalendarium oraz na portalu Latarnik.pl. Działacz PTTK i przewodnik kaliski – od 30 bez mała lat zapoznaje kaliszan i przyjezdnych turystów z największymi atrakcjami Kalisza. Organizator regionalnych spacerów po Kaliszu pn. Kaliszobranie – łącznie ponad 200 edycji w ciągu 12 sezonów. Realizator projektów Miasta, w tym zwiedzania ratusza i wieży ratuszowej oraz kursów zabytkowym autokarem z przewodnikami PTTK. Autor krótkich gawęd związanych z Kaliszem w regionalnych rozgłośniach radiowych: Radiu Rodzina i Radiu Centrum i prelekcji na temat historii Kalisza dla kaliskich seniorów organizowanych przez UTW i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz w Domach Pomocy Społecznej ale także w kaliskich szkołach a nawet… przedszkolach.
Dom Wydawniczy Księży Młyn – łódzkie wydawnictwo "dla ludzi ciekawych", którego głównym profilem działalności są publikacje prezentujące historię i współczesność wielu regionów Polski. Szczególną popularnością cieszy się seria "Sekrety", w której znalazły się już tytuły dotyczące blisko trzydziestu miejsc, a także cykl książek o miastach "między wojnami", "przełomu wieków", "w PRL-u", wzbogacone o płyty CD, DVD i mapy. W ten nurt wpisuje się też kolejny cykl wydawniczy o miastach, "których już nie ma". Publikacja "Kalisz, którego nie ma" jest trzynastą książką w tej bogato ilustrowanej serii. Wśród propozycji wydawnictwa są również publikacje o architekturze, motoryzacji, monografie linii i węzłów kolejowych, miejskich sieci komunikacyjnych, a nawet kopalni. Dla pasjonatów historii wydaje książki o ważnych dla dziejów Polski wydarzeniach, osobowościach politycznych i dowódcach stających w obronie ojczyzny. Ofertę uzupełniają książki o modzie, balecie i filmie oraz literatura obyczajową.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl