Społeczne

"Kalisz godny obwodnicy" - kolejna grupa kaliszan przyłącza się do walki o inwestycję

2019-11-19 13:00:00 BK

"Napisz list o obwodnicy" - to akcja, która ruszyła 19 listopada i ma zachęcić mieszkańców Kalisza do masowego wysyłania listów do ważnych urzędników i polityków w sprawie budowy obwodnicy Kalisza. Inwestycja do tej pory stoi w martwym punkcie, a powinna być już dawno wybudowana.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Akcję organizują przedstawiciele różnych kaliskich środowisk, od przedsiębiorców po Stowarzyszenie Koliber. Zakłada, że każdy mieszkaniec będzie mógł podpisać przygotowany przez organizatorów list, a następnie wrzucić go w kopercie do specjalnie przygotowanej urny. Listy będą regularnie wysyłane do osób odpowiedzialnych, czy też mających możliwość wpłynięcia na realizację inwestycji.

- Akcję planowaliśmy już od kilku miesięcy. Walkę o obwodnicę zaczęliśmy kilka dni temu od zbierania podpisów pod petycją online. Obecnie zebraliśmy ponad 550 podpisów. To miało zmobilizować mieszkańców i pokazać, że możemy aktywnie i wspólnie o coś walczyć. Dziś rozpoczyna się drugi etap - akcja "Napisz list o obwodnicy". Przygotowaliśmy listę osób odpowiedzialnych za budowę obwodnicy, na której znaleźli się posłowie, ministrowie z naszego regionu i nie tylko. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać jedną osobę, którą umieści na kopercie a następnie wyśle do niej petycję ws. obwodnicy - mówił Dawid Borowiak, inicjator akcji.

Jak zaznacza Dawid Borowiak, akcja będzie długofalowa i regularnie powtarzana, tak by nikt o Kaliszu nie zapomniał. - Wierzymy, że oddolny nacisk społeczny będzie na tyle mocny, że adresaci będą musieli odpowiadać na wysyłane listy. Chcemy aby wysyłanych było kilkadziesiąt listów miesięcznie - mówi Dawid Borowiak.

Akcja ma przyspieszyć realizację inwestycji kluczowej dla Kalisza. - Wiemy, że nie przyspieszymy pewnych procedur, ale nie można pozwolić na zaległości i odwlekanie inwestycji w czasie - dodaje inicjator akcji.

Do akcji przyłączyło się również Stowarzyszenie Koliber w Kaliszu.

- Jako Koliber dołączamy do tej inicjatywy, ponieważ sprawa jest bardzo istotna. W sytuacji, kiedy mieszkańcy nie wezmą sprawy w swoje ręce to niestety możemy liczyć tylko na cud. Widzimy, że historia obwodnicy to taka bajka wyborcza opowiadana przez wiele lat - mówił Maciej Antczak, prezes Stowarzyszenia Koliber Kalisz. - Kiedy spojrzymy jak wyglądają komisje sejmowe, to aż trzech kaliskich posłów jest w komisjach dotyczących budowy Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Jeżeli posłowie są wstanie być w takich komisjach, to dlaczego nie przystąpią do komisji budowy obwodnicy, czy przynajmniej komisji ds. Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej?

Petycję z odpowiednią naklejką do wybranej osoby będzie można wysłać wrzucając do specjalnej skrzynki pocztowej. Akcja odbędzie się 19 listopada od godziny 15:00 do 17:00 przed kaliskim ratuszem. O wszelkich działaniach organizatorzy będą informować na bieżąco na stronie: https://www.facebook.com/events/2553404768225867/

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ