Społeczne

"Kalisz godny obwodnicy" - kolejna grupa kaliszan przyłącza się do walki o inwestycję

2019-11-19 13:00:00 BK

"Napisz list o obwodnicy" - to akcja, która ruszyła 19 listopada i ma zachęcić mieszkańców Kalisza do masowego wysyłania listów do ważnych urzędników i polityków w sprawie budowy obwodnicy Kalisza. Inwestycja do tej pory stoi w martwym punkcie, a powinna być już dawno wybudowana.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Akcję organizują przedstawiciele różnych kaliskich środowisk, od przedsiębiorców po Stowarzyszenie Koliber. Zakłada, że każdy mieszkaniec będzie mógł podpisać przygotowany przez organizatorów list, a następnie wrzucić go w kopercie do specjalnie przygotowanej urny. Listy będą regularnie wysyłane do osób odpowiedzialnych, czy też mających możliwość wpłynięcia na realizację inwestycji.

- Akcję planowaliśmy już od kilku miesięcy. Walkę o obwodnicę zaczęliśmy kilka dni temu od zbierania podpisów pod petycją online. Obecnie zebraliśmy ponad 550 podpisów. To miało zmobilizować mieszkańców i pokazać, że możemy aktywnie i wspólnie o coś walczyć. Dziś rozpoczyna się drugi etap - akcja "Napisz list o obwodnicy". Przygotowaliśmy listę osób odpowiedzialnych za budowę obwodnicy, na której znaleźli się posłowie, ministrowie z naszego regionu i nie tylko. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać jedną osobę, którą umieści na kopercie a następnie wyśle do niej petycję ws. obwodnicy - mówił Dawid Borowiak, inicjator akcji.

Jak zaznacza Dawid Borowiak, akcja będzie długofalowa i regularnie powtarzana, tak by nikt o Kaliszu nie zapomniał. - Wierzymy, że oddolny nacisk społeczny będzie na tyle mocny, że adresaci będą musieli odpowiadać na wysyłane listy. Chcemy aby wysyłanych było kilkadziesiąt listów miesięcznie - mówi Dawid Borowiak.

Akcja ma przyspieszyć realizację inwestycji kluczowej dla Kalisza. - Wiemy, że nie przyspieszymy pewnych procedur, ale nie można pozwolić na zaległości i odwlekanie inwestycji w czasie - dodaje inicjator akcji.

Do akcji przyłączyło się również Stowarzyszenie Koliber w Kaliszu.

- Jako Koliber dołączamy do tej inicjatywy, ponieważ sprawa jest bardzo istotna. W sytuacji, kiedy mieszkańcy nie wezmą sprawy w swoje ręce to niestety możemy liczyć tylko na cud. Widzimy, że historia obwodnicy to taka bajka wyborcza opowiadana przez wiele lat - mówił Maciej Antczak, prezes Stowarzyszenia Koliber Kalisz. - Kiedy spojrzymy jak wyglądają komisje sejmowe, to aż trzech kaliskich posłów jest w komisjach dotyczących budowy Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Jeżeli posłowie są wstanie być w takich komisjach, to dlaczego nie przystąpią do komisji budowy obwodnicy, czy przynajmniej komisji ds. Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej?

Petycję z odpowiednią naklejką do wybranej osoby będzie można wysłać wrzucając do specjalnej skrzynki pocztowej. Akcja odbędzie się 19 listopada od godziny 15:00 do 17:00 przed kaliskim ratuszem. O wszelkich działaniach organizatorzy będą informować na bieżąco na stronie: https://www.facebook.com/events/2553404768225867/

 

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Awaria sieci wodociągowej ul Nowy Świat od Czaszkowskiej do budynku dawnego Pogotowia. Przewidywana naprawa do póżnych godzin nocnych