Edukacja

Kaliskie szkoły rozszerzają współpracę z Wielkopolskim Klasterem Lotniczym

2022-05-21 18:00:00 red

Operator obrabiarek skrawających to nowy zawód, którego będą mogli uczyć się młodzi ludzie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kaliszu. Dzięki podpisanej w czwartek umowie między Wielkopolskim Klastrem Lotniczym, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego oraz ZSP nr 2 młodzi ludzie będą mogli odbywać profesjonalne praktyki na najwyższym poziomie w firmach lotniczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu.

fot. MW
fot. MW

- Współpraca w zakresie wspierania edukacji dla przemysłu lotniczego formalnie rozpoczęła się w ubiegłym roku, 19 maja zostało uroczyście podpisane porozumienie. Dzisiaj spotykamy się ponieważ współpraca ta zostanie rozszerzona o Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu na ul. Rzemieślniczej. W ramach trójstronnego porozumienia w tej chwili mamy trzy jednostki oświatowe z Kalisza, które w ten cały proces są zaangażowane – mówi Magdalena Sekura-Nowicka dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

- To kolejna szkoła, a konkretnie kolejna klasa branżowa, która rozszerza działalność, a zarazem scala współpracę Wielkopolskim Klastrem Lotniczym i Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. To bardzo cenne – mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Wszystkie firmy należące do WKL z Kalisza produkują w głównej mierze części do silników samolotowych - Klaster Lotniczy na terenie Kalisza to obecnie pięć firm lotniczych w których pracuje około 2500 osób. Potrzebujemy młodych ludzi, dobrze wykształconych do tego aby uzupełniać kadry, ale nie tylko - mówi Sławomir Zdyb sekretarz Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Dyrektor Generalny Meyer Tool Polska – W Kaliszu chcemy nie tylko utrzymać to co mamy, ale również rozwijać przemysł lotniczy – dodał.

Dzięki podpisanej umowie w skład Szkoły Branżowej nr 1 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kaliszu ma wejść nowy zawód – operator obrabiarek skrawających. - Jest to dla naszej szkoły bardzo ważny dzień – mówi Janusz Matuszewski dyrektor ZSP nr 2 w Kaliszu.

Zajęcia praktyczne uczniów nowego kierunku będą odbywały się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu – Będziemy mogli realizować wszystkie zajęcia w formie praktycznej w naszej jednostce oraz w znakomitych przedsiębiorstwach z branży lotniczej – mówi Marcin Szymczak dyrektor CKZiU w Kaliszu – Mam nadzieję, że gdy rozpoczął się nabór uda się otworzyć te klasy, żeby pokazać mieszkańcom Kalisza, że warto inwestować w wykształcenie zawodowe – dodał.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować