Kultura

Kaliskie harcerstwo świętuje 110 lat istnienia! [zdjęcia, wideo]

2022-09-24 17:00:00 BK

24 września to wielki dzień dla kaliskich harcerzy. Świętują bowiem 110-lecie istnienia Związku Harcerstwa Polskiego w naszym mieście!

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Uroczystości rozpoczęły mszą święto o godzinie 10:00 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa - Bazylice kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy rozpoczął się uroczysty apel pod tablicą pamiątkową, na placu przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu. Była to okazja do wyróżnień dla zasłużonych harcerzy, a także przemówień.

W obchodach udział wzięli m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski a także ks. Prałat Jacek Plota.

- 110-lecie kaliskiego harcerstwa to okazja by podziękować państwu za służbę, na rzecz lokalnej społeczności oraz podkreślić wagę podejmowanych przez Was działań. Hufiec ZHP Kalisz działa na terenie miasta od 1911 roku. Zrzesza ponad 300 członków, zuchów, druchów, wędrowników i instruktorów ZHP. Przez te wszystkie lata harcerki i harcerze wspierali mieszkańców naszego miasta. Dziękujemy za pomoc podczas pandemii czy też przyjmowania uchodźców - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Zapewniam, że kaliski samorząd docenia podejmowane przez Was inicjatywy. 

Harcerstwo to niezwykła przygoda, która pozostawia ślad na całe życie. Uczy pracy w grupie, samodzielności, wspiera wychowanie i tworzy warunki wszechstronnego rozwoju. Ta organizacja pokazuje młodym ludziom, że warto być aktywnym i wymagać od siebie. Stawia od lat na takie wartości jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój - mówił prezydent Kalisza.

Harcerze zjedli wspólny posiłek na placu przy Sanktuarium Narodowym oraz przystąpili do aktywności przygotowanych przez opiekunów. 

Kolejną częścią obchodów są koncerty w Akceleratorze Kultury, gdzie zagrają zespoły Paradogs i Wszyscy Byliśmy Harcerzami.

Hufiec ZHP Kalisz działa na terenie miasta od 1911 roku. Zrzesza ponad 300 członków – zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów ZHP.

Życzę, aby służba ludziom i Ojczyźnie, którą Hufiec ZHP Kalisz pełni z tak ogromnym oddaniem, przynosiła jak najwięcej satysfakcji oraz dawała poczucie dobrze i godnie wypełnionej misji! - dodaje prezydent Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować