Zdrowie

Kaliski szpital rozpoczął wykonywanie specjalistycznych zabiegów w leczeniu raka

2021-06-05 14:00:00 red za Szpital Kalisz

Od 2 czerwca w kaliskim szpitalu wykonywane są zabiegi chemoembolizacji. Jest to nowoczesna metoda celowanego leczenia raka, która pozwala na przedłużenie życia pacjentów z nieoperacyjnymi pierwotnymi lub przerzutowymi guzami wątroby.

fot. FB/Szpital Kalisz
fot. FB/Szpital Kalisz

- Standardowa chemioterapia powszechnie stosowana w leczeniu nowotworów podawana jest najczęściej dożylnie i działa w całym organizmie, co oznacza, że wywołuje także liczne efekty uboczne. Nowe leczenie polega na podaniu chemioterapeutyku bezpośrednio do guza nowotworowego przez cewnik umieszczony w tętnicy. Powoduje to zamknięcie przepływu krwi tętniczej do guza utrzymujące się przez około tydzień oraz zahamowanie dostarczenia do niego tlenu oraz substancji odżywczych. W ten sposób zapewnione jest wysokie stężenie leku w obrębie ogniska nowotworu, natomiast minimalne w zdrowych tkankach organizmu. Koncentracja leku następuje w konkretnym miejscu choroby – informuje kaliski szpital na sowim profilu facebookowym.

Chemoembolizacja w Polsce wykonywana jest głównie w ośrodkach klinicznych. - Po raz pierwszy wykonano je w Kaliszu. Dwoje chorych z oddziału onkologii poddanych zostało chemoembolizacji guzów wątroby. Zabiegi wykonali: dr n. med. Piotr Strześniewski ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, dr n. med. Andrzej Lewszuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz dr n. med. Andrzej Proszowski z Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Naczyniowym w Kaliszu - informuje szpital.

Oba zabiegi wykonano 2 czerwca. Pacjenci czują się dobrze i nie mają powikłań. Jeden z nich został wypisany w czwartek, a drugi w piątek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować