Społeczne

Kaliski szpital buduje własną farmę fotowoltaiczną

2022-12-20 08:00:00 red. za Szpital Kalisz

Z myślą o oszczędnościach, w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, i jednocześnie konieczności ochrony środowiska, budujemy za blisko 9,5 mln zł własną farmę fotowoltaiczną w kaliskim szpitalu, a wszystko to dzięki środkom finansowym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, bez których tak duża inwestycja nie byłaby możliwa.

Szpital Kalisz
Szpital Kalisz
W ramach zadania pod nazwą ,,Budowa farmy fotowoltaicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 79 i ul. Toruńskiej 7" - w 2022 r. na dachach budynków szpitalnych powstały trzy instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kW każda, tj. dwie instalacje przy ul. Toruńskiej 7 i jedna instalacja przy ul. Poznańskiej 79.
 
Docelowe plany zakładają budowę instalacji fotowoltaicznych w obu lokalizacjach kaliskiego szpitala, o łącznej mocy 1 156,50 kW. W przypadku uzyskania niezbędnych zgód, będzie możliwe - w ramach tego samego finansowania - zwiększenie tej mocy jeszcze co najmniej o połowę. W planach jest również zabudowa wiatami dwóch dużych parkingów. W ten sposób szpital uzyska dodatkowe miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych.
 
W bieżącym roku Szpital wybudował 3 mikroinstalacje fotowoltaiczne, a w następnym roku planowana jest farma na gruncie przy ul. Poznańskiej 79.
 
Wartość tej proekologicznej inwestycji w 2022 r. wyniosła: 746.310,42 zł, z tego dofinansowanie z dotacji UMWW to kwota 740.301 zł a środki własne stanowiły 6.009,42 zł.
 
Zadanie to ujęte zostało w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego i będzie kontynuowane w kolejnym roku.
 
Całkowita wartość przedsięwzięcia to kwota prawie 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie w formie dotacji wynosi 9,43 mln zł. Wkład własny szpitala to ok. 0,07 mln zł.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować