Kaliski Jarmark Wielkanocny

2011-04-14 23:06:12 aw TŻA

Nie Gród Piastów na Zawodziu, a Osiedle Dobrzec stanie się w najbliższy weekend areną Jarmarku Wielkanocnego - pokazy walk, rzemiosł, kramy kupieckie, degustacje średniowiecznych i wegańskich przysmaków, bajki dla dzieci i warsztaty żonglerkiSobota-Niedziela godz. 10.00-16.00 Osiedle Dobrzec - Skwer Handlowy z Supermarketem Piotr i Pawełu zbiegu ulic Hanki Sawickiej i Granicznej.

Nie Gród Piastów na Zawodziu, a Osiedle Dobrzec stanie się w najbliższy weekend areną działań Towarzystwa Żywej Archeologii, kaliskich instytucji kultury oraz ich Przyjaciół i Gości.
Jest to pierwsza z cyklu imprez jakie Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje POZA Grodem Piastów. "Chcemy promować Kaliski Gród Piastów – Rezerwat Archeologiczny MOZK oraz działania tu prowadzone, przede wszystkim zaś propagować wiedzę o miejscu i roli Kalisza w budowaniu polskiej państwowości i historii Polski. Zanim zaś wybierzemy się z naszym ambasadorowaniem poza Kalisz, wypada zacząć od porządkowania własnego podwórka, albowiem nie dość, że wiedza o naszych korzeniach i zaszczytnym miejscu Kalisza w historii jest Kaliszanom obca, to spora ich część w zrekonstruowanym Kaliskim Grodzie Piastów nigdy jeszcze nie była. Skoro góra nie może przyjść do Mahometa, Mahomet musi się pofatygować do góry" - mówi Robert Sigmundsson z Towarzystwa Żywej Archeologii
Okres przed Wielkanocą był czasem wizytowania Miasta przez władców; czynił tak Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, a jarmarków wtedy nie urządzano. Kaliski Jarmark Wielkanocny, który Towarzystwo Żywej Archeologii ma nadzieję uczynić stałym wydarzeniem w kalendarzu naszego Miasta, wyrasta jednak z tradycji licznych kaliskich jarmarków, których przywilej organizowania Miasto z dawna posiadało.
Kalisz słynął kiedyś np. z Jarmarku św. Małgorzaty (13 lipca bodajże) i ten również TŻA planuje przywrócić. Ponadto w dniu 17 lipca 1425 roku król Wladyslaw Jagiello specjalnym przywilejem przyzwolił zastąpić jarmark z dnia 15 sierpnia dwoma oddzielnymi: 1 maja i 11 listopada. Ten ostatni termin raczej zbyt obecnie oblężony, zresztą już w tamtych czasach ów jesienny okres był dość popularny - na prośbę mieszczan kaliskich król nakazał nieprzesuwanie terminu jarmarku krakowskiego, aby ten nie kolidował z kaliskim i odwrotnie (Kraków miał swój 27 września). W czasach późniejszych jarmarki kaliskie bywały urządzane w różnych terminach, były liczne i bardzo popularne.
Kaliski Jarmark Wielkanocny organizowany przez TŻA w sobotę i Niedzielę Palmową 16-17 kwietnia na Osiedlu Dobrzec wyrasta z tej tradycji. To pierwsza z cyklu imprez dla promowania Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu i prowadzonych tam działań Towarzystwa Żywej Archeologii. W środku największego kaliskiego blokowiska, w samym sercu Świątyni Mammona (nie mylić z rodzimą mamoną/mamuną ;) Towarzystwo Żywych Archeologów z Zawodzia planuje odrywać Kaliszan od szału światecznych zakupów i głowę zawracać ku naszym korzeniom, historii, wszystkiemu, co składa się na naszą tożsamość. Wydarzenie to będzie mieć miejsce na terenie Skweru Handlowego mieszczącego Supermarket Piotr i Paweł u zbiegu ulic Hanki Sawickiej i Granicznej, gdzie stanie średniowieczne obozowisko Słowian i Wikingów oraz średniowieczne kupieckie kramy i stragany.
Organizatorzy między 10.00 a 16.00 proponują mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: walki wojowników, tor łuczniczy, rekonstrukcje obrzędów okołowielkanocnych, pokazy rzemieślników, kramy i stragany średniowiecznych kupców, gry i zabawy Słowian i Wikingów, w tym turniej kubb’a, warsztaty garncarskie i lepienia w glinie, warsztaty kuglarskie, malowanie twarzy i czytanie bajek dla najmłodszych. Dzieci znajdą zajęcie przez cały czas potrzebny dorosłym na zrobienie świątecznych zakupów, dla Rodziców przewidziano mini-kawiarenkę, gdzie mogą przysiąść i obserwować swoje pociechy podczas zabawy lub przyglądać się rekonstrukcjom dawnych wielkanocnych zwyczajów i obrzędów.
Przewidziano pokaz wolnego wędzenia pstrągów, będzie też możliwość skosztowania tradycyjnych potraw i napitków proponowanych przez pasjonatów średniowiecza, ale również i wegańskich przysmaków przygotowanych przez Stowarzyszenie Żywa promujące alternatywną kuchnię na nadchodzące Święta Wielkanocne. Chętni będą mogli zapoznać się z przepisami, a supermarket Piotr i Paweł na terenie Skweru Handlowego jest znany jako najlepsze miejsce zarówno do poszukiwania oryginalnych składników potrzebnych do niektórych potraw jak i tradycyjnych wędlin, serów, ryb i jaj dobrej jakości na świąteczny stół.
Skwer Handlowy - centrum codziennych zakupów na osiedlu Dobrzec stanie się na 2 dni nie tylko świątynią zakupów, ale miejscem wspólnej rodzinnej zabawy i okazją do cofnięcia w czasie do czasów i tradycji naszych Przodków, wszystko za sprawą pasjonatów z Towarzystwa Żywej Archeologii promujących Kaliski Gród Piastów na Zawodziu oraz wspierających instytucji: Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Centrum Kultury i Sztuki.
Kaliski Jarmark Wielkanocny nie byłby możliwy gdyby nie gościnność i wsparcie Mecenasów: Skweru Handlowego oraz Supermarketu Piotr i Paweł

Kaliski Jarmark Wielkanocny
16-17 kwietnia sobota i Niedziela Palmowa godz. 10.00-16.00
Skwer Handlowy u zbiegu ulic Hanki Sawickiej i Granicznej
Organizator:
Towarzystwo Żywej Archeologii
Partnerzy:
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
Spółdzielnia Mieszkaniowa Dobrzec
Stowarzyszenie ŻYWA
Kaliski Teatr Ognia
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Średniowiecznej Drużyna Wici w Poznaniu
Drużyna Grodu Horodna z Rzeszowa
Mecenasi wydarzenia:
Skwer Handlowy – Centrum codziennych zakupów na osiedlu Dobrzec
Supermarkety Piotr i Paweł

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ