Kaliski Jarmark Wielkanocny

2011-04-14 23:06:12 aw TŻA

Nie Gród Piastów na Zawodziu, a Osiedle Dobrzec stanie się w najbliższy weekend areną Jarmarku Wielkanocnego - pokazy walk, rzemiosł, kramy kupieckie, degustacje średniowiecznych i wegańskich przysmaków, bajki dla dzieci i warsztaty żonglerkiSobota-Niedziela godz. 10.00-16.00 Osiedle Dobrzec - Skwer Handlowy z Supermarketem Piotr i Pawełu zbiegu ulic Hanki Sawickiej i Granicznej.

Nie Gród Piastów na Zawodziu, a Osiedle Dobrzec stanie się w najbliższy weekend areną działań Towarzystwa Żywej Archeologii, kaliskich instytucji kultury oraz ich Przyjaciół i Gości.
Jest to pierwsza z cyklu imprez jakie Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje POZA Grodem Piastów. "Chcemy promować Kaliski Gród Piastów – Rezerwat Archeologiczny MOZK oraz działania tu prowadzone, przede wszystkim zaś propagować wiedzę o miejscu i roli Kalisza w budowaniu polskiej państwowości i historii Polski. Zanim zaś wybierzemy się z naszym ambasadorowaniem poza Kalisz, wypada zacząć od porządkowania własnego podwórka, albowiem nie dość, że wiedza o naszych korzeniach i zaszczytnym miejscu Kalisza w historii jest Kaliszanom obca, to spora ich część w zrekonstruowanym Kaliskim Grodzie Piastów nigdy jeszcze nie była. Skoro góra nie może przyjść do Mahometa, Mahomet musi się pofatygować do góry" - mówi Robert Sigmundsson z Towarzystwa Żywej Archeologii
Okres przed Wielkanocą był czasem wizytowania Miasta przez władców; czynił tak Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, a jarmarków wtedy nie urządzano. Kaliski Jarmark Wielkanocny, który Towarzystwo Żywej Archeologii ma nadzieję uczynić stałym wydarzeniem w kalendarzu naszego Miasta, wyrasta jednak z tradycji licznych kaliskich jarmarków, których przywilej organizowania Miasto z dawna posiadało.
Kalisz słynął kiedyś np. z Jarmarku św. Małgorzaty (13 lipca bodajże) i ten również TŻA planuje przywrócić. Ponadto w dniu 17 lipca 1425 roku król Wladyslaw Jagiello specjalnym przywilejem przyzwolił zastąpić jarmark z dnia 15 sierpnia dwoma oddzielnymi: 1 maja i 11 listopada. Ten ostatni termin raczej zbyt obecnie oblężony, zresztą już w tamtych czasach ów jesienny okres był dość popularny - na prośbę mieszczan kaliskich król nakazał nieprzesuwanie terminu jarmarku krakowskiego, aby ten nie kolidował z kaliskim i odwrotnie (Kraków miał swój 27 września). W czasach późniejszych jarmarki kaliskie bywały urządzane w różnych terminach, były liczne i bardzo popularne.
Kaliski Jarmark Wielkanocny organizowany przez TŻA w sobotę i Niedzielę Palmową 16-17 kwietnia na Osiedlu Dobrzec wyrasta z tej tradycji. To pierwsza z cyklu imprez dla promowania Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu i prowadzonych tam działań Towarzystwa Żywej Archeologii. W środku największego kaliskiego blokowiska, w samym sercu Świątyni Mammona (nie mylić z rodzimą mamoną/mamuną ;) Towarzystwo Żywych Archeologów z Zawodzia planuje odrywać Kaliszan od szału światecznych zakupów i głowę zawracać ku naszym korzeniom, historii, wszystkiemu, co składa się na naszą tożsamość. Wydarzenie to będzie mieć miejsce na terenie Skweru Handlowego mieszczącego Supermarket Piotr i Paweł u zbiegu ulic Hanki Sawickiej i Granicznej, gdzie stanie średniowieczne obozowisko Słowian i Wikingów oraz średniowieczne kupieckie kramy i stragany.
Organizatorzy między 10.00 a 16.00 proponują mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: walki wojowników, tor łuczniczy, rekonstrukcje obrzędów okołowielkanocnych, pokazy rzemieślników, kramy i stragany średniowiecznych kupców, gry i zabawy Słowian i Wikingów, w tym turniej kubb’a, warsztaty garncarskie i lepienia w glinie, warsztaty kuglarskie, malowanie twarzy i czytanie bajek dla najmłodszych. Dzieci znajdą zajęcie przez cały czas potrzebny dorosłym na zrobienie świątecznych zakupów, dla Rodziców przewidziano mini-kawiarenkę, gdzie mogą przysiąść i obserwować swoje pociechy podczas zabawy lub przyglądać się rekonstrukcjom dawnych wielkanocnych zwyczajów i obrzędów.
Przewidziano pokaz wolnego wędzenia pstrągów, będzie też możliwość skosztowania tradycyjnych potraw i napitków proponowanych przez pasjonatów średniowiecza, ale również i wegańskich przysmaków przygotowanych przez Stowarzyszenie Żywa promujące alternatywną kuchnię na nadchodzące Święta Wielkanocne. Chętni będą mogli zapoznać się z przepisami, a supermarket Piotr i Paweł na terenie Skweru Handlowego jest znany jako najlepsze miejsce zarówno do poszukiwania oryginalnych składników potrzebnych do niektórych potraw jak i tradycyjnych wędlin, serów, ryb i jaj dobrej jakości na świąteczny stół.
Skwer Handlowy - centrum codziennych zakupów na osiedlu Dobrzec stanie się na 2 dni nie tylko świątynią zakupów, ale miejscem wspólnej rodzinnej zabawy i okazją do cofnięcia w czasie do czasów i tradycji naszych Przodków, wszystko za sprawą pasjonatów z Towarzystwa Żywej Archeologii promujących Kaliski Gród Piastów na Zawodziu oraz wspierających instytucji: Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Centrum Kultury i Sztuki.
Kaliski Jarmark Wielkanocny nie byłby możliwy gdyby nie gościnność i wsparcie Mecenasów: Skweru Handlowego oraz Supermarketu Piotr i Paweł

Kaliski Jarmark Wielkanocny
16-17 kwietnia sobota i Niedziela Palmowa godz. 10.00-16.00
Skwer Handlowy u zbiegu ulic Hanki Sawickiej i Granicznej
Organizator:
Towarzystwo Żywej Archeologii
Partnerzy:
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
Spółdzielnia Mieszkaniowa Dobrzec
Stowarzyszenie ŻYWA
Kaliski Teatr Ognia
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Średniowiecznej Drużyna Wici w Poznaniu
Drużyna Grodu Horodna z Rzeszowa
Mecenasi wydarzenia:
Skwer Handlowy – Centrum codziennych zakupów na osiedlu Dobrzec
Supermarkety Piotr i Paweł

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować