Polityka

Kaliski apel Koalicji Obywatelskiej do rządu i premiera - obwodnica, kolej dużych prędkości i Akademia Kaliska

2021-07-14 18:00:00 BK

Przewodniczący PO w Kaliszu Dariusz Grodziński oraz radny Sławomir Chrzanowski podczas brefingu prasowego 14 lipca przedstawili kaliski apel do premiera i rządu dotyczący 3 ważnych dla naszego miasta postulatów. Było to związane z wizytą Prezesa Rady Ministrów w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Chcieliśmy w imieniu wszystkich mieszkańców Kalisza podnieść 3 postulaty dla Pana premiera i dla rządu PiS. Sprawy absolutnie kluczowe ponad wszelkimi podziałami i akceptowalne, pożądane przez wszystkich. Pierwsza rzecz to obwodnica dla Miasta Kalisza i szybkie połączenie drogowe Kalisza z autostradą A2 oraz z drogą S11 w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego. W 2015 roku to połączenie zostało wpisane do Programu budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Zostały wydatkowane pierwsze pieniądze na opracowanie koncepcji przebiegu tej trasy - mówił Dariusz Grodziński, przewodniczący PO w Kaliszu. - Była perspektywa czasowa do 2023 roku, ale jest ona nierealna. Oddala się. Chcemy zaapelować do premiera.

Kolejny postulat dotyczy przystanku kolei dużych prędkości na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

- Chcemy, żeby planowany przystanek kolei dużych prędkości wrócił do AKO. W pierwotnej koncepcji był zlokalizowany między Kaliszem a Ostrowem. To było bardzo komfortowe dla wszystkich mieszkańców AKO. Pamiętam wszelkie animozje, kiedy dyskutowaliśmy czy przystanek powinien być 10 km bliżej Kalisza czy Ostrowa. W tej chwili jesteśmy w sytuacji kiedy to bardzo ważne rozwidlenie, ten słynny Y, został zlokalizowany w Sieradzu - mówił Dariusz Grodziński. - Powinniśmy wszyscy ponad podziałami walczyć, by wrócić do pierwotnej koncepcji, by Y był w okolicach Kalisz.

Trzeci problem dotyczy Akademii Kaliskiej.

- To prośba o ustawę o Akademii Kaliskiej. Mamy ciągle Szkołę Zawodową, której rozporządzeniem zmieniono nazwę na Akademię Kaliską, ale to cięgle nie jest uczelnia akademicka w rozumieniu ustawy o szkolnictwie wyższym - mówi Dariusz Grodziński. - 8 lipca Sejm uchwalił ustawę powołującą Akademię Zamojską w Zamościu. Historia była bardzo podobna. Był to PWSZ od 2005 roku. 1 września 2019 drogą rozporządzenia Szkole Zawodowej zmieniono nazwę sugerującą uczelnię akademicką, ale nią nie była. 8 lipca uchwalono ustawę o Akademii w Zamościu. Od tej chwili będzie to samodzielna, pełnoprawna jednostka akademicka. Marzymy by taka powstała też w Kaliszu.

Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył na początku czerwca 2020 roku projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej. Został zarejestrowany. 5 czerwca projekt ustawy powołujący Akademię Kaliską złożył również klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Radni KO apelują do władz miasta aby walczyć o wymienione postulaty. 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ