Kaliska Inicjatywa Miejska przeciwko prywatyzacji przedszkoli. Będzie debata?

2012-01-15 23:10:30 KIM

Stowarzyszenie Kaliska Inicjatywa Miejska sprzeciwia się zaprezentowanemu przez władze Kalisza projektowi prywatyzacji przedszkoli i wyraża chęć zorganizowania debaty społecznej, w której mieszkańcy miasta – zwolennicy, przeciwnicy oraz autorzy projektu prywatyzacji przedszkoli – będą mogli przedstawić swe stanowiska.

KIM
KIM
Tak ważne dla najmłodszych mieszkańców miasta, ich rodziców i wychowawców decyzje powinny zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi, co niestety nie miało do tej pory miejsca. Kaliszanie zostali postawieni przed faktem dokonanym, a władze miasta uzasadniają prywatyzacje przedszkoli interesem ekonomicznym oraz ułatwieniami administracyjnymi, co w przypadku tak ważnych kwestii jak edukacja najmłodszych nie jest wystarczające.
Ponadto, ustawa o systemie oświaty, nakłada na publiczne przedszkola szereg obowiązków takich jak zatrudnianie nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje, przeprowadzanie rekrutacji w oparciu o zasadę powszechnej dostępności czy zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Niepubliczne przedszkola nie podlegają tym regulacjom. Dotychczas przedstawiony projekt prywatyzacji przedszkoli nie przewiduje mechanizmów kontroli nad jakością kadry dydaktycznej czy wielkością grup. Dodatkowo uzależnienia wielkości dotacji dla przedszkola od ilości dzieci z pominięciem takich kryteriów jak jakość świadczonych usług może spowodować zwiększanie się grup przedszkolnych kosztem poziomu kształcenia i bezpieczeństwa dzieci.
Przedstawiony projekt nie odnosi się do sytuacji, w której już po podjęciu uchwały o likwidacji przedszkola na etapie procedury konkursowej nie zostanie przedstawiona żadna oferta spełniająca wymagania konkursowe. Nie odpowiedziano również na pytanie, co się stanie w przypadku, gdy niepubliczne przedszkole będzie przynosiło straty, nie będzie się wywiązywało ze swych obowiązków lub w ogóle przestanie funkcjonować.
Dotychczas przedstawiony projekt prywatyzacji budzi wiele kontrowersji, a mieszkańcy nie usłyszeli argumentów, które mogłyby ich przekonać do poparcia projektu, nie uzyskali oni również informacji na temat społecznych skutków likwidacji 5 bezpłatnych godzin nauczania.
Kaliszanom należy się publiczna debata, dzięki której mogliby poznać wszystkie argumenty przemawiające zarówno za jak i przeciw prywatyzacji.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ