Kaliska aktorka z serialu "M jak Miłość", otrzymała Nagrodę Miasta Kalisza

2019-04-25 12:45:00 BK/UM Kalisz

Barbara Wypych, polska aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z roli policjantki w popularnym serialu stacji TVP “M jak Miłość”, czy filmu Andrzeja Wajdy “Powidoki”, otrzymała Nagrodę Miasta Kalisza za 2018 rok.

fot. filmweb
fot. filmweb

Nagroda wysokości 30 tys. zł została przyznana Barbarze Wypych podczas VIII Sesji Rady Miasta Kalisza.

Barbara Wypych – kaliszanka, aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej w Łodzi, współpracująca z Teatrem Nowym w Poznaniu (od 2015 r.) i Teatrem Współczesnym w Warszawie(od 2016 r.). Laureatka Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną, nagrody ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody dla Najbardziej Elektryzującej Aktorki oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy dla największej indywidualności na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

W 2015 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutowała rolą Withy w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego Kamień, za którą otrzymała wiele nagród, w tym Nagrodę dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie. W październiku 2017 r. zagrała pierwszoplanową rolę żeńską w spektaklu Macieja Englerta Psie serce, na podstawie opowiadania Michała Bułhakova. Na scenie partneruje m.in. Krystynie Jandzie, Katarzynie Gniewkowskiej, Krzysztofowi Wakulińskiemu czy Borysowi Szycowi. Współpracuje ze stołecznym Och-Teatrem stworzonym przez Krystynę Jandę i Marię Seweryn. W 2017 r. otrzymała Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Marty w spektaklu Teatru Telewizji Krzywy domek w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, na Festiwalu Teatroteka Fest. Była nominowana do Nagrody „Talenty Trójki” w kategorii Teatr.

Na dużym ekranie debiutowała w filmie Filipa Bajona Panie Dulskie. U boku Bogusława Lindy zagrała w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy Powidoki. W kryminalnej produkcji Canal+ Kruk. Szepty słychać po zmroku w reżyserii Macieja Pieprzycy wcieliła się w postać policjantki Kaśki, jednej z głównych ról kobiecych. Obok Tomasz Karolaka i Piotra Adamczyka zagrała w mini serialu Trzecia połowa, emitowanym na żywo podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Obecnie gra w serialu opartym na powieści Ałbeny Grabowskiej reżyserowanym przez Piotra Trzaskalskiego Stulecie Winnych, którego premiera odbyła się w marcu br. Posiada również wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie
fortepianu i fletu poprzecznego. Śpiewa w zespole „Ministerstwo Brzmienia”. W filmie Śpiewający obrusik Mariusza Grzegorzka wykonywała piosenkę List do matki z repertuaru Violetty Villas.

Jej niezapomniany głos wielokrotnie rozbrzmiewa również w rodzinnym mieście, już jako maturzystka III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika uświetniła swym występem Uroczystą Sesję Rady Miejskiej Kalisza z okazji Święta Miasta 2011 r., wykonując utwór Zdumienie inspirowany Tryptykiem Rzymskim. Była również gwiazdą trzeciego z kolei koncertu z cyklu Studenckie Kwadranse Muzyczne – Od Gershwina do Nocy i dni, który odbył się w kaliskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Koncert zakończyło wykonanie walca z Nocy i dni, niezapomnianej muzyki do filmu, którego akcja dzieje się w miejscach inspirowanych Kaliszem i okolicami.

Kariera Barbary Wypych rozwija się w zawrotnym tempie. Aktorka nie boi się nowych wyzwań, grając u boku znakomitych artystów, ale nigdy nie zapomina o swym rodzinnym mieście, z dumą reprezentując je na zewnątrz. W pełni zasługuje zatem na wyróżnienie jeszcze jedną, szczególną nagrodą – Nagrodą Miasta Kalisza.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ