Edukacja

Kaliscy uczniowie rozwijają się „Pod skrzydłami najlepszych”. Otrzymali stypendia i wyróżnienia

2022-06-22 14:30:00 BK

22 czerwca w siedzibie CWRKDiZ w Kaliszu odbyło się spotkanie podsumowujące działalność w roku szkolnym 2021/2022 klasy patronackiej WKL „Pod skrzydłami najlepszych”.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W maju 2021 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu, utworzona została klasa patronacka Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, przy udziale Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu. Klasa patronacka pod skrzydłami Wielkopolskiego Klastra Lotniczego to nowość w kaliskiej edukacji.

Zakończenie roku szkolnego już prawie za pasem, zatem przyszedł czas na podsumowanie pierwszego roku działalności grupy patronackiej WKL „Pod skrzydłami najlepszych”. 22 czerwca w siedzibie CWRKDiZ w Kaliszu odbyło się spotkanie podsumowujące działalność klasy w roku szkolnym 2021/2022.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele SPPL „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, dyrektorzy szkół: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu, przedstawiciele firm, uczniowie i ich rodzice.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane działania grupy w mijającym roku szkolnym oraz zostały wręczone stypendia WKL i wyróżnienia dla najlepszych uczniów.

Dzisiaj wieńczymy naszą roczną współpracę na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dla branży przemysłu lotniczego w Kaliszu i regionie. Choć to absolutnie nie koniec, a raczej dobry początek i jeszcze lepsza perspektywa na przyszłość – mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu, otwierając uroczyste spotkanie. Dla nas możliwość realizowania tej inicjatywy była nie tylko okazją do pracy z młodzieżą, lecz kolejnym polem doświadczalnym i ogromnym wyzwaniem. Myślę, że z czystym sumieniem możemy wszyscy powiedzieć sobie wzajemnie, że wykonaliśmy „dobrą robotę”.

- Klasa patronacka to połączenie szkolnej wiedzy teoretycznej i pierwszej praktyki doświadczenia w pracy. Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Szkoły dotrzymują mu kroku i przygotowują młodzież do pracy w firmach. Już dziś współpracujemy ze specjalistami, obsługujemy najnowocześniejsze sprzęty, maszyny i nabieramy zawodowego doświadczenia. To bezcenny kapitał, który pozwoli nam na bezpośrednie przejście z etapu edukacji do pracy - mówił Marcin Szymczak, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Kaliszu.

- Cieszymy się, że nasza młodzież mogła wziąć udział w tym programie, rywalizować o nagrody. Trzymamy kciuki, żeby program był kontynuowany - mówiła Agata Dziedzic dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu.

- Cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem uczniów, którzy być może zwiążą swoje dalsze zawodowe plany i rozwój w firmach lotniczych. Branża lotnicza jest niezwykle wymagająca, ale również daje sporo możliwości. Dzisiejsze firmy lotnicze to firmy z największym kapitałem, najwyższą technologią, z najlepszymi maszynami i sprzętem. Zapewniają pracownikom spełnienie swoich planów i marzeń. Mam nadzieję, że uczniowie znajdą prace w tych firmach - mówił Sławomir Zdyb, członek Zarządu SPPL „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, jednocześnie Dyrektor Generalny Meyer Tool Poland.

Projekt objął 19 uczniów kształcących się na kierunkach: operator obrabiarek skrawających, mechatronik i elektromechanik.

Młodzi adepci uczestniczyli również w wizytach studyjnych w firmach: Pratt & Whitney Kalisz, Meyer Tool Poland oraz PGZ PZL-WSK Kalisz, gdzie mieli okazję zobaczyć „od podszewki” jak wygląda praca w przemyśle lotniczym i przekonać się, że zawód jakiego się uczą to tak naprawdę przyszłość.

Uczniowie rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: średniej ocen z przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych, frekwencji, a także w zakresie ocen z zachowania. Te trzy aspekty były najważniejsze z punktu widzenia pracodawców przemysłu lotniczego, aby przyznać najlepszym odpowiednio stypendia: III miejsce – 500 zł, II miejsce – 700 zł, I miejsce – 1.000 zł. Ponadto CWRKDiZ w Kaliszu wyróżniło uczniów z kolejnymi wynikami w rankingu od miejsca 4 do 6.

Stypendia:

I MIEJSCE (1.000 zł) – Kacper Siuda, CKZiU w Kaliszu

II MIEJSCE (700 zł) – Mikołaj Pękala, CKZiU w Kaliszu

III MIEJSCE (500 zł) – Patryk Tylki, ZSZ w Kaliszu

Wyróżnienia:

IV MIEJSCE – Kacper Latański, ZSZ w Kaliszu

V MIEJSCE – Tymoteusz Pogrodzki, ZSZ w Kaliszu

VI MIEJSCE – Damian Golicki, CKZiU w Kaliszu

W ramach szkoły branżowej I stopnia powstała klasa pod patronatem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, w której młodzi ludzie nabywają umiejętności przydatne i zgodne z ich predyspozycjami, a równocześnie z zapotrzebowaniem pracodawców w naszym regionie, a jako absolwenci będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia w firmach z branży przemysłu lotniczego. Uczniowie tej klasy mogą liczyć na praktyki i staże zawodowe na najnowocześniejszym sprzęcie, również zagraniczne w ramach programu Erasmus, wizyty studyjne, specjalistyczne szkolenia i doradztwo zawodowe. Mogą poznawać najnowocześniejsze technologie na świecie. Klasie tej patronuje Wielkopolski Klaster Lotniczy, skupiający kilkadziesiąt firm, m.in. Pratt&Whitney Kalisz, WSK PZL Kalisz, ZAP Mechanika Ostrów Wielkopolski, Meyer Tool Poland, Collins Aerospace.

Przedmiotów teoretycznych młodzież uczy się w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu, natomiast praktyki zawodowe odbywają w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,  wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i maszyny, dające możliwość nauki zgodnej z oczekiwaniami wymagających pracodawców branży przemysłu lotniczego.

Od drugiej klasy uczniowie będą również uczestniczyć w zajęciach praktycznych u pracodawców zrzeszonych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym, co umożliwi im poznanie specyfiki branży „od środka” i współprace z najwyższej klasy fachowcami przemysłu lotniczego. Dla najlepszych uczniów przewidziano również stypendia.

Po ukończeniu trzyletniej nauki będzie możliwość zatrudnienia w firmach zrzeszonych w ramach Wielkopolskiego Klastra Lotniczego pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia w trybie zaocznym i uzyskania tym samym wykształcenia średniego z możliwością zdania matury. Absolwenci klasy patronackiej będą mogli także kontynuować naukę na Wydziale Politechnicznym Akademii Kaliskiej i zdobyć wykształcenie wyższe inżynieryjne.

Przypominamy również, że od września br. ruszają nowe klasy patronackie WKL „Pod skrzydłami najlepszych” w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu (mechatronik, elektromechanik), Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu (operator obrabiarek skrawających), gdzie praktyki zawodowe będą nadal odbywały się na warsztatach w CKZiU w Kaliszu. Uczniowie w tzw. „drugim wyborze” mogą jeszcze w sierpniu zgłaszać się do ww. szkół.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować